Kurtuluşun 98. Yılı coşkulu geçti

Kurtuluşun 98. Yılı coşkulu geçti

  Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yılı törenlerle kutlandı.

  Valilik Kavşağı’nda gerçekleştirilen kutlama törenine Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Garnizon Komutanı Albay Adnan Köşker ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un törene katılanların kurtuluş gününü tebrik etmeleriyle başladı.

  Törene; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, Ak Parti Kahramanmaraş milletvekilleri Veysi Kaynak, İmran Kılıç, Nursel Reyhanlıoğlu, Mehmet Uğur Dilipak, MHP Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, TPB Genel Başkanı Nevzat Pakdil, Kahramanmaraş İlçe Belediye Başkanları, Ak Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ahmet Özdemir, CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül, MHP Kahramanmaraş İl Başkanı Ertuğrul Doğan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

  Vali Vahdettin Özkan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile Garnizon Komutanı Albay Adnan Köşker, araçla tören alanını gezerek vatandaşların bayramını kutladı.

  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Folklor Ekibinin halk oyunları gösterilerinin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyasını Şanlı Türk Bayrağına taktı.

    Kutlama etkinlikleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve bakanların gönderdiği telgrafların okunması ile devam etti.

  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, 12 Şubat’ın Türk Milleti için bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

  Başkan Erkoç yaptığı konuşmasında; “Selam sana kahramanlar diyarı, Selam sana şehitler diyarı, Binlerce kez selam sana Kahramanmaraş…

  Kıymetli hemşehrilerim bu kutlu, bu gururlu günün yıldönümünde hepinizi en kalbi muhabbetlerimle selamlıyor, bize bu anlamlı günü miras bırakan Sütçü İmam, Arslan Bey, Senem Ayşe, Rıdvan Hoca, Çakmakçı Sait, Şehit Evliya, Mehmet Ali Kısakürek gibi daha nice kahramanları rahmetle minnetle anıyor, önlerinde saygıyla eğiliyorum…

 12 Şubat, biz Kahramanmaraşlılar için var oluşumuzla yok oluşumuz arasında bir dönüm noktasıdır. Bütün benliğimizle idrak etmemiz gereken bir tarihin adıdır.

  Aynı zamanda 12 Şubat acıyla çileyle yoğrulan bu toprakların gerçek sahipleri olan atalarımıza duyduğumuz minneti dile getirmek için de bir vesiledir.

  12 Şubat Kurtuluş Bayramının gayesi kuru bir hamasetten ibaret değildir. Bugün milli şuuru canlı tutmak, tarihi gerçeklerin ışığında yeni bir gelecek inşa etmek için hafızamızı uyarıp yeni bir diriliş için hepimizi harekete geçirecek bir milattır.

 Kıymetli Kahramanmaraşlılar, Tarih cesur insanlarla yazılır. Korkaklar tarih yazamaz. İşte bu şehir 12 Şubat 1920’de 7’den 70’e genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle, iman dolu yürekleriyle dünyada eşi benzeri görülmemiş bir cesaretle o dönemin en güçlü ordularından birini bozguna uğratarak Kahramanmaraş Destanını yazmıştır.

  O kahramanlardan Av. Mehmet Ali Kısakürek’in yazmış olduğu beyanname hala yüreklerimizde ve İslam coğrafyasında büyük heyecan uyandırmakta. O beyanname ile ay yıldızlı albayrağımızın Tevhid’in bayrağı olduğunu da bir kez daha ortaya koymaktadır.

  O kahramanlardan, Ulu Camii İmamı Rıdvan Hoca “Hürriyeti olmayan bir milletin Cuma Namazı kılması caiz değildir” sözüyle bize hürriyetin manasını anlatmıştır.

  Senem Ayşe; karda çamurda, namusu, vatanı, milleti ve mukaddes değerlerimiz için savaşırken bizi biz yapan bu değerleri içimize kazımıştır.

   Aşıklıoğlu Hüseyin, “Maraş bize mezar olmadan, Düşmana gülzar olamaz.” derken vatan için ölmenin şerefini vurgulamıştır. Sütçü İmam inançları, imanı ve namusu için canını ortaya koymuştur.

Kıymetli Kahramanmaraşlılar, tarih imanla yazılır…

  12 Şubat’ın temelinde de o milletimizin imanı saklıdır, inançları saklıdır., kurtuluş destanının başlangıç metnidir. Her türlü modern silahlardan yoksun, işgal altındaki Maraş insanı, döneminin en donanımlı ordularına karşı birlik ve beraberlik içinde olunduğunda ve birlik ve beraberlik içerisinde bir duruş sergilendiğinde ne gibi destanlar yazılacağını bir kez daha gözler önüne sermiştir.

  Ecdadımız, işgalciler tarafından yok edilmek istenmiş, maneviyatımız ayaklar altına alınmak istenmiş, fakat verdiği büyük mücadeleler ile düşman karşısında eğilmemiş, esareti asla kabul etmemiş, istikbal ve istiklali uğrunda canından vazgeçmiştir.

  Milletimize bu mücadele ruhunu veren en önemli unsur; göğsündeki sarsılmaz iman, bağımsızlığa duyduğu aşk ve vatan için şehit olma arzusudur. Esaret altında yaşamaktansa ölümü tercih eden, şehitlik mertebesini kendine şeref madalyası gören ruh; evlatlarına hür bir ülkede yaşama imkânını sunmuştur.

  Bu millet geçmişte Sütçü İmam, Senem Ayşe ve Rıdvan Hoca ile kurtuluş mücadelesini kazanmıştır. Ve bu milli ruh, çok yakın bir tarihte, 15 Temmuz 2016’da Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bir kez daha ayağa kalkmıştır. Bu ülkeyi işgal etmeye çalışan asker kıyafeti giymiş fethullahçı teröristlere karşı iman dolu inanç dolu vatan sevgisi dolu bedenini siper etmiştir.

  Aynı ruh güçlenerek gelecek nesillere taşınmaktadır. Kahramanmaraş İstiklalde nasıl öncü rol üstlenmişse istikbal mücadelemizde de her zaman tarihi duruşuyla en önde olmuştur.

  15 Temmuz gecesi bu şehir ayağa kalkmış, onbinler sokaklarda bu işgal hareketine karşı asil bir duruş göstermiştir. Sizlerin belediye başkanı olarak minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Bu kahramn şehrin Büyükşehir Belediye Başkanı olmak bizim için çok büyük gurur ve şereftir. Az önce o İstiklal Madalyamızı kahraman ecdadımızın kanı ile yazdığı ve kahramanlık bedeli olarak aldığı madalyayı ay yıldızlı al bayrağımıza takmak benim için inanın ki hayatımın en büyük şeref ve onurudur.

  Allah’a hamdolsun bu millet tarihten bu yana iman dolu duruşuyla büyük zaferler kazanmış. Bu günde ülkemize karşı bir kuşatma harekâtı, bir vekâlet savaşı yürütülmekte. Yaklaşık 900 kilometrelik sınır boyumuza terör örgütlerini yerleştirmişler, istikbalimizi ve istiklalimizi tehdit etme hadsizliğine kalkmışlardır. Ama hamdolsun Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kahraman ordumuz, Aziz Milletimizin desteği ile bugün onlara bu hadsizliğin bedelini en ağır bir şekilde ödetmektedir ve ödetmeye de devam edecektir. Allah’a hamdolsun, bu millet kahraman ordumuzun kahraman güvenlik güçlerimizin sonuna kadar yanındadır.

   “Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi /Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi / Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın / Galib et; çünkü bu son ordusudur İslâm’ın”

  Rabbim ülkesi milleti için kar kış demeden çarpışan kahraman Mehmetçiğimizi korusun.

  Bu duygu ve düşüncelerle Aziz Kahramanmaraşlı hemşehrilerimizin kurtuluş günlerini bir kez daha kutluyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.

  Daha sonra kürsüye gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Türk Milletinin birlik ve beraberliği söz konusu olduğunda 80 milyonun tek bir yumruk olacağını söyledi.

“KİMSENİN TOPRAĞINA GÖZ DİKMEYİZ”

  Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal yaptığı konuşmasında: “Bugün kahraman ordumuz Afrin’de teröristlerle mücadele ederken dün Ankara’da, birilerinin ne yaptıklarına bir bakın. Biz terörle mücadele ederken, elinde silah bu milletin bekasını tehdit edenlerle mücadele ederken birileri eğer siyaset adı altında terör seviciliği yapıyorsa, terör övücülüğü yapıyorsa bu aziz milletin kabul edeceği bir şey değildir. Biz bu milletin birliği beraberliği söz konusu olduğunda, biz tek yumruk oluruz tek yürek oluruz. Biz bu milletin bekası vatanımızın taşı toprağı söz konusu olduğunda, can alır can veririz. Biz her zaman sulhtan ve selametten yanayız. Biz saldırmayız, kimsenin toprağına göz dikmeyiz. Ama birileri bize saldırır, bizim toprağımıza göz diker, birliğimize beraberliğimize halel getirirse vallahi can alır can veririz. Gözümüz hiçbir şeyi görmez, 80 milyon bir olur Allah’ın izni ile bu işlerin üstesinden geliriz.

 Kahramanmaraş’ın kurtuluşunda bir önemli olay var ki beni çok derinden etkiler. Abdal Halil Ağa’nın değil bir kese altın, davulumun kasnağını altınla da doldursan, bu bir din bahsidir, Müslüman kardeşimin bağrına çomak vurmam demesidir. İşte milletimizin sahip olduğu bu ruhtur. Bu inançtır.” diye konuştu.

12 ŞUBAT’TA 12 BİN TÜRK BAYRAĞI DAĞITILDI

  Kutlama alanında Dulkadiroğlu Belediyesi 12 Şubat’ta 12 bin Türk Bayrağı dağıtarak meydanları kırmızı beyaza boyadı. Çete kıyafetini giyen AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Uğur Dilipak ve Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay tarafından vatandaşlara Türk Bayrağı dağıtıldı.

  Törene katılan Şehit Ömer Halisdemir’in ağabeyi Doğan Halisdemir’e vatandaşlar tarafından ilgi gösterildi.

ÇETE ELBİSELİ MİLLETVEKİLİ: MEHMET UĞUR DİLİPAK

   Tören alanına resmi kıyafet yerine çete elbisesi giyerek gelen AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Uğur Dilipak, vatandaşlar tarafından ilgi odağı oldu. Dilipak, Türk Bayrağı’nı dalgalandırarak tören alanında vatandaşlarla sohbet etti.

  Daha sonra Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tiyatrosu oyuncularının sahneye koyduğu Fransızların şehre gelişi, Abdal Halil Ağa Olayı, Sütçü İmam Olayı, Bayrak Olayı gibi olaylar tiyatrocular tarafından sergilendi, vatandaşlar ilgiyle izledi.

  Gösterilerin ardından resmi geçit töreni başladı ve sırasıyla ilimize civar illerden gelen Kuvay-i Milliye dernekleri, mahalle çeteleri ve askerlerin geçişinin ardından Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği başkanlığına bağlı dernekler ve esnafların geçişi ile tören sona erdi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co