Kurtuluş

Kurtuluş

KURTULUŞUMUZU KUTLADIK AMA

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümü kutlama etkinlikleri tamamlandı. Ancak, coşku ulusal basına yeteri kadar yansımadı. Sadece yemek yarışmasını gördük. Bu durum üzerine iyi ki yerel basın ve Aksu Tv var diyoruz. Buradan Aksu Tv Yönetim Kurulunu ve yerel basın temsilcilerini kutluyorum. Bir şey daha, ulusal basından dostlar edinmek gerekiyor..!

Neler oldu bir bakalım. Cumartesi günü Atatürk Anıtına çelenkler sunuldu. Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen törenler saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Daha sonra Valilik Çelengini Vali Vahdettin Özkan, Garnizon Komutanlığı çelengini 2. Zırhlı Tugay Komutanı Tankçı Albay Uğur Bülent Acarbay ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelengini Başkanvekili Cemal Tanrıverdi sundular. Kutlama etkinlikleri kapsamında Şeyhadil Mezarlığı’na geçen protokol mensupları burada da eski şehitlik ve yeni şehitlik olmak üzere her iki şehitliği ziyaret ederek karanfil bıraktılar ve dua ettiler.  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 10 bin kişilik etli pilav ve ayran ikramı yaptı. Öğle Namazı öncesinde Ulucamii’de Mevlid-İ Şerif ve Hatim duası yapıldı.  Öğle namazı sonrasında Mahalleler adına mahalli kıyafet giyen çeteler kaleye hücum ederek yarıştılar.

 

12 ŞUBAT DESTANI İZLEYİCİYLE BULUŞTU

Onikişubat Belediyesi’nin katkılarıyla çekimleri tamamlanan “İstiklalden İstikbale Kahramanmaraş 12 Şubat Destanı” kısa filmi, Kahramanmaraş’ta düzenlenen özel gösterimle izleyiciyle buluştu. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen galaya vatandaşların ilgisi büyük olurken, duygusal anlar yaşandı. Kadın Platformu üyesi kadınlar, Kurtuluş haftası etkinlikleri kapsamında Demokrasi Meydanı’nda yerlerini alarak el emeklerini sergilediler.İlginin yoğun olduğu etkinliğe Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan’ın Eşi Dr. Ruhan Özkan beraberinde Cumhuriyet Başsavcısı İlker Yazıcı’nın eşi Ebru Yazıcı, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Timuçin Alper’in eşi Gökşen Alper, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci’nin eşi Naile İnci ile tek tek stantları gezdiler.

Bu arada devlet yetkilileri bayramımızı kutlamayı unutmadılar. Cumhurbaşkanımaz mesajında; “ İstiklal mücadelesi vatanı canlarından üstün tutan, kahramanlıklarıyla tarihe mal olan tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakârlıkları, aziz milletimizin bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkma kararlılığı sayesinde zaferle neticelenmiştir. Bu inançla istiklal savaşımızın bütün kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum”denildi.

 

TARİHÇİ DEDİĞİN MUSTAFA ARMAĞAN

Tarilçi Mustafa Armağan İLİMİZLE ilgili harika bir yazı kaleme aldı: “Ateşi Kanla, Kurşunu Etle, Kılıcı Kemikle Durduran Şehir “Kahraman Maraş” başlığı ile kaleme aldığı yazısında şunları yazdı; “

Ne zaman Maraş’a gitsem, orada hâlâ yaşamakta inatla direnen ve asla pes etmeyen bir heyecan, bir hamiyetperver yaklaşım, hatta zekâya endeksli bir hassasiyetin halk içerisinde tüttüğünü görürüm

Bir zamanlar esnaf loncalarının idaresinde neredeyse bağımsız bir örgütlenme manzarası gösteren Çarşı’sında geziniyordum. Bir sandıkçı gördüm. Oymalı ahşap ceviz sandıklar satıyordu. Güzel olmasına güzeldi bu el ürünleri ama gayet sağlamdı, usta işiydi ve en önemlisi de her biri yapanın zekâ pırıltısını taşıyordu. Sultan II. Abdülhamid Han’ın marangozluk dehasından izler görüyordum onda. Açılması için baltayla kırmaktan başka çare olmayan bu gizemli sandıkları değme çelik kasalara meydan okutacak hâle getirmişti Maraşlı ustalar.

Bir defasında da kalaycı ile karşılaştım. Pek gençti ama işini ibadet edercesine aşkla, adeta büyüleyici bir ritmle yapıyordu. Elindeki çaydanlığı harlı ateşte ısıtıyor, sonra üflüyor, yeniden ısıtıyor, arada elindeki çekiçle bir yerlerine vuruyordu. Sonra kirli bir suya batırdı onu, yükselen kalay kokuları arasında eline alıp çaydanlığı bir baba şefkatiyle bezle sildi ve yerine koyup yenisiyle işine devam etti. Uzun uzun baktım: bir dervişin kalbi atıyordu dükkânda.

Çarşıdaki bu karanlık dükkânda ne kadar uzun bir süre geçirdiğimi çok sonraları fark ettim. Kendimi öylesine kaptırmıştım ki, sırlarla dolu bu büyüklü küçüklü sandıkların veya kalaycının cazibesiyle,zadeta zamanın dışına taşmıştım. Kim bilir belki orada bir süre daha dolaşsam her dükkândan Evliya Çelebi’ye nazire yapacak kucak dolusu zengin malzemeyle dönebilirdim. Bu arada  Derin Tarih Şubat Sayısında Maraş Milli Mücadelesinin yer alacağını da yazmış. Ona da derin teşekkürlerimi iletiyorum.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co