Kurtuluş Etkinlikleri Üzerine

Kurtuluş Etkinlikleri Üzerine

KURTULUŞ ETKİNLİKLERİ ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

12 Şubat Kurtuluş Bayramı öncesindeyiz, kimileri sokakların eskiden olduğu gibi çetelerle dolup taşması, akşamları halaylar çekilmesini, silahların sıkılmasını yani eski coşkuyu beklerken, kimileri de şimdi olduğu gibi kurtuluşun sosyal ve kültürel etkinliklere yapılması gerektiğini savunuyorlar.

Gelirken yapılacak etkinliklerin programına baktım, farklı olarak hanımlar arasında yöresel yemek yarışı dikkatimi çekti, doğru düşünülmüş.

Mesele ne biliyor musunuz? Milli şuurun diri olması, milli kültürümüzün unutulmaması; gelin bu iki konu üzerine şöyle bir yoğunlaşalım.

Milli Şuur; bir milletin, kendini duyması ve bilmesidir. Hem duyguya hem de düşünceye dayanan millî şuur, bir milletin manevi kuvvetlerinden en önemlisidir. Milletlerin hayatını koruyan dört savunma hattından en geride olanı yani sonuncusu ve en mühimi millî şuurdur. İnsan uzviyetinin akciğer, karaciğer, kalp ve beyin nasıl dört önemli organı ise, bir milletin de ordu, bağımsızlık, dil ve milli şuur, dört büyük kalesidir.”

Türkiye’nin ve Maraş’ımızın kurtuluşunda bu unsurlar hep diri olmuştur. Hatırlayın, bu şehir insanın top yekûn verdiği milli mücadeleyi. Şair de diyordu;

“Maraşlım

Bir Hamaset Destanı Nakşedildi Bağrına,

Yurdumun Aslanları Öldü İman Uğruna,

Ruhlarda Bayraklaşan Allah İçin Savaştır,

Bu Şehitler Diyarı, İşte bu yer Maraş’tır.!..

Maraşlı, yokluk içinde varlığını göstererek, bir kent halkının neredeyse tamama, hamaset destanı yazmış. Bunu da Allah için yapmıştır.

Bunu yaptıran güç elbette iman gücüdür. Çünkü her Türk bilir ki, vatan için ölmek büyük bir şereftir. Yani şehitlik…

Bu gündü Maraşlının şuuru açıktır, gençleri eskiden olduğu kadar olmasa da milliyetçi, muhafazakâr, inançlıdır. Cuma günü camilere gittiğimizde bunu görüyoruz.

Bunu şunun için yazıyorum.

Bayramlar elbette coşkulu kutlanmalı. Ancak, yüz yıl önceki ruhu da bu güne taşımak öyle kolay değil. O günün insanı savaş yıllarının yokluğunu, acısını, kederini, neşesini yaşadıkları için elbette coşkulu bayramlar kutlamışlardır.

Bugünün gençleri de o günleri unutmaması için, sosyal ve kültürel etkinliklerle milli ruh diri tutulması gerekiyor. Yani ben bu gün yapılan etkinliklerin doğru olduğuna inananlardanım. Zaten istesek de eskiyi getirmeniz mümkün değil.

MİLLİ KÜLTÜR DE ÖNEMLİ

Millî kültür, bir millete kimlik kazandıran, diğer milletlerle arasındaki farkı belirlemeye yarayan, tarih boyunca meydana getirilen o millete ait maddî ve manevî değerlerin uyumlu bir bütünüdür. Bir toplumu millet yapan ve onun bütünlüğünü sağlayan millî kültürdür.

Birkaç defa daha yazmıştım. Bizim milletimizi kültürümüzü vurdular. Gelenek ve göreneklerimizi değiştirdiler. Sosyal yapımızı bozdular.

Türk milletinde hırsız, rüşvetçi, ahlaksız, vergi kaçakçısı ve canavar diye nitelendirdiğimiz bozuklukları rastlanmazdı. Dilencilik bizim kültürümüzde yoktu, bu açıklık ve seçiklik bize ait unsurlar değildi. Kökümüz Osmanlı, Dedemiz Selçuklu alperen gibi yiğitlerimiz vardı. Büyüklerimize saygı, küçüklerimizi sevgi duyardık v.s. Birde şimdilere bakın.

Hapishanelerimiz ve hastanelerimiz dolup taşıyor…

İşte bu nedenle şimdiki bayramlarımız kültürel ağırlıklı olmalı. Dün neden işgal edildik, hangi değerleri kaybettik, işgalden nasıl kurtulduk. Tarihin tekerrür etmemesi için bu günün gençliğine neler düşüyor?

Ben bayramlarda kültürel derinlikten yanayım.

Kalın sağlıcak.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co