Kurban Olayım Sana

Kurban Olayım Sana

KURBAN OLAYIN SANA

 

Küçüktüm, ilk kurban kelimesini Rahmeti Rahmana kavuşan, sevgili anneciğimden duymuştum. Yeri düştüğümde, koşarak yanıma geldi; “ Oy kurban olayım sana, bir şey oldu mu, yaran var mı?” diye sormuştu.

Yaşım 4-5 olsa gerek, aynı akşam annemin yatağına gittim, babamın eve geç geldiğini hatırlıyorum, “Anne kurban nedir?” Diye sorduğumda, bana İsmail(as) babası Hz. İbrahim ile yaşadığı hikâyeyi anlatmıştı. O kadar çok hoşlanmıştım ki o hikâyeden, ne güzel Allah bir kulunun kendi yoluna kurban edilmesine razı olmamış, onun yerine bir koçu kurban etmeyi uygun bulmuştu, o ne Rahmeti bol padişah diyerek, Allah’ı bana sevdirmişti. Demek ki Allah, kullarını, özelliklede biz çocukları çok seviyormuş, o halde bende O’nu çok sevmeliydim, diyerek ilk defa kendi başıma Çiçekli Camisine sabah namazına gitmiştim.

Sonra, bu hikâyenin yaşandığı Mekke’ye gittiğimde, Arafat’ı, Müzdelife’yi ve Mina’yı adım adım gezdim, Cem arat denilen Şeytan taşlama mekânında annemin anlattığı bu hikaye yerinde yaşadım. Orada İbrahim’i, Hacer’i ve İsmail’i(as) taklit ettim. En çok da, Hacer ve İsmail(as) Allah’a teslimiyet sözlerini hatırladığımda inanın katılaşmış kalbim yufkalaştı, oracıkta doya doya ağladım.

Kur’an o anı anlatırken;” Ne zaman ki o(çocuk), onunla beraber koşacak (yaşa) erişti; (İbrahim) dedi ki: “Ey oğlum, ben rüyamda seni boğazlarken görüyorum. Bak, sen ne görüyorsun(diyorsun).” (İsmail) dedi ki:”Ey babam, emrolunduğun şeyi yap! Sen beni, inşallah, sabredenlerden bulursun.”

Allah, Allah şu imana bak! Neyse, bu konuyu inşallah yarın daha detaylı anlatacağım…

 

AĞLAMAK ÇOK GÜZELMİŞ

Meğer ağlamak çok güzelmiş ilk defa o mekânda bunun tadına vardım.  1998 yılında yaptığım bu ilk haccın tanını hiç unutamam…

Sonraki yıllarda da Rabbim nasip etti, ne zaman o mübarek sefere çıksam, ilk haccın tadını ala bilir miyim diye içime bir kuşku düşmüşse de çok şükür her defasında bir başka kutsal mekanda yaşadığım hadiseler o ilk hac gibi oldu.

Bazen gözyaşlarım kesildiğinde, Kabe Kapısında, Efendimizi(as) taklit ederek ağladım. Hani gidenler bilir, Kâbe Kapısı ile Hacerül Esved taşı arasında Efendimiz ağladığında, sahabe sorar, “ Ya Resurallah niye ağlıyorsun? O da cevap verir, burası ağlama yeri…

 

KURBANDAN MAKSAT

Evet, her şeyi sevmenin bir bedeli vardır. Cennetinde, cehenneminde, tabi ki Allah’ı sevmenin de bir bedeli vardır.

Bu bazen sadakadır, bazen namaz, bazen kurbandır. Kurban Allah’a yaklaşmaktır hep biliyoruz. Ama bir yönü daha var. Kurban Bayramında bizler aynı zamanda hacıları taklit ediyoruz. Onlar Arafat’a çıkıyor, Kurban kesiyor, Tavaf yapıyor, bizde burada onları dediğim gibi Kurban keserek, Bayram Namazı kılarak Tekbirler getirerek yapmaktayız.

Allah’ım hacıların günahını nasıl siliyorsa, biz Kurban kesenlerinde inşallah günahlarını öyle silecektir. Ben kurban bayramını böyle anlıyorum.

Yoksa kurban kesmek bazı mezheplere göre sünnet, Hanefi Mezhebine göre vacip, Ebu Hanefi hazretleri bu nedenle vacip dese gerek, Allah elbette daha iyisini bilir.

Bunun için sevdiklerimize kurban olmak, kurban olamıyorsak rızası için kurban kesmek gerek.

Bu gün çocuklarını vatan için, Allah için şehit veren aileler aslında kurban veriyorlar Allah’a, öyle ya bazı şehitlerimizin son cümleleri bunu anlatıyor bize.

Bu vesile ile Allah’a Yalvaralım, gelin artık kardeş kavgası bitsin, şehit verecek isek, küfre, zalime karşı şehit verelim.

Şair ne demiş, canım kurban olsun senin yoluna, evet Allah yoluna canlar feda olsun, ancak bu kardeşkanı olmasın!

Bu arada yollarımız da kazalarla kan gölüne dönmesin, ne olur dikkat edelim.

Bayramda, garipleri unutmayalım, özellikle Suriyeli kardeşlerimizi, Ensar olalım, katılaşmış kalplerimizi temizleyelim inşallah.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co