KURBAN BAYRAM BİTTİ

KURBAN BAYRAM BİTTİ

Bir kurban bayramını daha geride bıraktık. Yıllar ne de çabuk geçiyor. Şu kısacık ömrümüzde kaç bayramda buluştuk dostlarımızla.

Bu bayram, Dokuz gün  sürdü. Yoğun bir hafta geçirdik. Kurbanlar kestik.  Bayram ziyaretleri yaptık.
Terör  durmadı. Terör yine canlar aldı. Güvenlik güçlerimiz yine şehitler verdi. Ocaklara ateşler düştü. Analar yine ağladı. Milletimizin yüreğine  sızladı.

Bayram tatili için memleketlerine gelenler  ,geri dönüşlerde trafik terörüne maruz  kaldı. Trafik canavarı yüzlerce can aldı. Ocaklar söndü.  Maddi ve manevi  sıkıntılar yaşandı.

Kurban bayramının güzellikleri  yanında  hoş olmayan görüntüler meydana geldi.

Kesilen kurbanlar pay edildi. Kesemeyenlere et dağıtıldı. Her şeye rağmen  garip,fakir ve yetimler sevindirildi.

Üzüntülerimize sevinçlerimiz teselli olmadı. Ancak kaderin üzerine  söz söylemek  mümkün değil. Ne kadar tedbirler de alsak,kader hükmünü  yerine getirdi.

Yani kaderin üzerinde kader var . İlahi adalet işliyor. Yapacak çok da bir şey yok.

Ülkemizin güzelliklerini göremeyenlerde var. İsyan edenlerde var.  Zenginliklerimiz  bazı insanların gözüne temas etmiyor.

Yanlışı doğrularla karıştıranlarda var.  Doğruları siyasi mülahazaları ile örtenlerde var.  Siyasi inatlaşmalar yüzünden gönül kapılarını karartanlar da var.

İyi şeyleri kötü düşünceleri ile örtenler da var. Az bir iyilikle çok büyük kötülükleri örtenlerde var. Az bir şeyle  mutlu olanlar da var.

Bir lokma ekmek,bir hırka ile dünyayı cennete çevirenler de var. Çok büyük zenginliklerin içinde  hayatını karartanlarda var.

Ümitsizlik çukurunda  sızlananlarda var.  Ümit kapısını hiç kapatmayanlar da  var.

Yetimler var. Şehit evleri var. Öksüzler var.

Hayatın bütün katmanlarını mutluluk   atmosferinde yaşatmak mümkün değil.  Hayat acıları ile,sevinçleri ile bir bütün. Bir tebessümle ömür merdivenlerine  tırmananlar görürsünüz.

Göz yaşları iki şekilde akanlar da var. Sevinç göz yaşları,hüzün göz yaşları.

Hac farizesini yaparken yoğun izdiham yüzünden yüzlerce hacı adayı vefat etti. İslam dünyası  çalkalandı. Allah İslam alemini uyardı.

Memleketimizin kıymetini bilmeliyiz.  Ülkesinden kovulup ,başka ülkelerin topraklarında  sürünenlerde var. Cesedi denizin sahillerine vuran yavrular da  var.

Çok şükür ekmeğimiz bol. Bereketli topraklarımız var.

Bu duygularla bir Kurban bayramı daha yaşadık. Bayramlar bayram olsun…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co