Kuran kurslarında öğrencilere eğitim verildi

Kuran kurslarında öğrencilere eğitim verildi

Bayramlarda ve normal zamanlarda karayollarının kana bulanmasını önlemek için Trafik Dedektifliği projesini başlatan EGM, 2’inci uygulamayı da devreye soktu. Okuldaki tüm öğrencilere ders veren trafik ekipleri şimdi de kuran kursunda eğitim gören öğrencileri eğitecek

Kahramanmaraş Emniyeti ‘Trafik Dedektifleri Projesi’nin ikinci ayağını başlattı. Şehir merkezinde bulanan 17 kuran kursunda kuran eğitim gören bin 500 öğrenci ailelerinde bulunan sürücülere trafik eğitimi verecek.

Okullarda başlayan daha sonra da kuran kurslarına geçen uygulama ile trafikte hata payı sıfıra indirilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında şehir merkezdeki 17 yaz kuran kursunda eğitim gören, bin 500 öğrenci trafik kurallarına uyma konusunda bilinçlendiriliyor. Dini eğitim’in yanı sıra trafik eğitimi de alan öğrenciler; trafik nedir, trafik uyarıcı işaret ve levhaları nelerdir, emniyet kemeri ve güvenlik konuları hakkında bilgilendiriliyor.

Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Nadir Telli, projenin Türkiye çapında Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı çerçevesinde başlatıldığını söyledi. Projenin hedef kitlesinde ilköğretim çağındaki çocukların olduğunu belirten Telli: “Trafik kazalarının ana unsuru insan. Ülkemizde çocuk yayalar arasında ölüm ve yaralanma vakarlı 12 yaşında, çocuk bisikletliler arasında ölüm yaralanma vakarlı da 14 yaşında doruk noktansa ulaşmaktadır. Bu çerçevede çocuklarda trafik bilincini arttırarak kazalardan korunmaları hedeflenmektedir.” dedi.

Trafik kazaları nedeniyle ülkemizde her yıl 20 milyar liranın çöpe atıldığını belirten Telli, istatistiklere bakıldığında kazaların yüzde 88,4’ünün sürücü, yüzde 10,5’inin yaya olmak üzere yüzde 98,9’unun insan unsurundan kaynaklandığını ifade etti.

ERKEK ÇOCUKLAR RİSK ALTINDA

Erkek çocukların, kız çocuklarına oranla daha sık kazalara karıştığını aktaran Telli şöyle konuştu:     “Yaralanmaların önemli bir bölümü okula gidip-gelirken ve çocuğun kendi yaşam alanında meydana gelmektedir. Erkek çocuklarının kara yolu üzerinde daha fazla zaman geçirmesi ve hareketli olması onları daha da riskle karşı karşıya getirmektedir.”

Kazalara terör olaylarından daha fazla kurban verildiğini hatırlatan Telli: “Son 29 yılda terör olaylarında yaklaşık 35 bin insan hayatını kaybederken, trafik kazalarında 350 bin insan yaşamını yitirmiştir. Proje kapsamında 17 yaz Kuran kursunda eğitim gören bin 500 öğrenciye şubemizce trafik eğitimi veriliyor. Eğitimlerde trafik işaret ve levhaları, emniyet kemeri ve çocuk koruma sistemleri, yay geçidi, üst ve alt geçit kullanımı, güvenli bisiklet kullanımı, yaya güvenliği ve araçta güvenli yolculuk konularında çocukların bilinçlenmelerini ve bu sayede kazalarının engellenmesi hedeflenmektedir.” diye konuştu.

ÖĞRENCİLERE EĞİTİM VERİLDİ

Kahramanmaraş Emniyetinin uygulamaya koyduğu “Trafik dedektifleri” projesi yüzde 100 konuma ulaştı. Okulların tatil olmasından sonra trafik eğitimi alan öğrenciler 155 yardımı ile hata yapanları bildirecek.  Öğrenciler tarafından bildirilen araçlar polisler tarafından alınacak.

Emniyet Genel Müdürlüğünün trafik kültürünü yeniden düzen getireceği uygulaması başladı. Trafik eğitimini ilkokul düzeyinde alan geleceğin sürücüleri, trafikteki her olumsuzluğu 155’e bildirecek. İlk önce anne ve babasını uyaracak olan öğrenciler daha sonra çevresindeki tüm sürücüleri uyarma yöntemine gidecek. Uyarılara aldırış etmeyen sürücüleri ise 155 polis imdat hattına bildirecek. Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yaklaşık 10 bin öğrenciye vereceği konferanslar ise devam ediyor.  Her yıl binlerce insanın yaşamını yitirdiği ve oka darının da sakat kaldığı trafik kazalarının yaşanmaması için yeni önlemler alınıyor. Emniyet kemeri uygulamaları, alkol uygulamaları derken şimdi de, trafik dedektifleri sahaya iniyor. Sahada bulunan dedektifler sürücülerin plakalarını alarak, polis amcalarına şikâyet edecek.

Öğrencilere açıklamada bulanan ekipler şunları kaydetti: “Sayın Başbakanımız tarafından imzalanarak 30 Mayıs 2012 tarihinde kabul edilen ve 2020 yılına kadar ülkemizde trafik kazalarından kaynaklanan ölümlerin yüzde 50 oranında azaltılmasını hedefleyen ‘Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı’, trafik sorununu çözme adına atılmış önemli bir adımdır. Bu Eylem Planı kapsamında, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Polis Eşleri Kaynaşma ve Yardımlaşma Derneği (PEKAY), Uluslararası Polis Birliği Türkiye Başkanlığı (İPA TÜRKİYE) işbirliği ve OPET A.Ş. destekleri ile hazırlanan “Çocuklar İçin Trafik Eğitimi (Trafik Dedektifleri) Proje’nin protokolü 27 Kasım 2013 tarihinde Ankara’da yapılan tanıtım ile imzalanmıştır.

Projeye ilk olarak eğitim öğretim 2. yarıyılı başlangıcı olan 10 Şubat 2014 tarihinde ülkemizde (10) Büyükşehirlerde başlamıştır. Mayıs Ayı itibariyle de İlimizde ve diğer illerde uygulamaya konulmuştur. Kahramanmaraş’ta 21 Mayıs 2014 tarihinde, (34) okulda başlanarak, 2, 7ve 9. sınıfta eğitim gören toplam (6.320) öğrenciye eğitim verilmiştir. Projenin uygulanması 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılının sonuna kadar devam edecektir. Projenin imzalanan protokol çerçevesinde (3) yıl sürdürülmesi planlanmış olup, 2014- 2015 Eğitim Öğretim Yılında proje ile ilgili faaliyetlere devam edilecektir.

HEDEF EN KISA ZAMANDA 03-17 YAS GRUBUNDAKİ 19500) ÖĞRENCİYE ULAŞMAK

Çocuklar İçin Trafik Eğitimi (Trafik Dedektifleri) Projesi” ile ülke genelinde, trafik güvenliği alanında 03-17 yaş arasındaki çocuklarda (2., 7. ve 9. sınıf öğrencileri) farkındalık oluşturmaya ve geleceğe trafik bilinci yüksek gençler armağan etmeye yönelik faaliyetler yürütülmesi ve 3 yıl içerisinde Türkiye genelinde 3-17 yaş arası 1.300.000 çocuğa ulaşılması hedeflenmektedir. İlimizde toplam 43 okulda ve 2. , 7. ve 9. sınıfta öğrenim gören toplam(9500) öğrenciye. TrafikTescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ve Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünde görevli eğitimci personel tarafından trafik eğitimleri verilmektedir. Bununla beraber on binler ailelere de ulaşılmış olacaktır.

TRAFİK KURALLARINA UYMAYANLAR TRAFİK DEDEKTİFLERİTARAFINDAN UYARILACAK

Bu proje ile ‘Trafik Dedektifi’ öğrencilerimiz doğrudan trafik kurallarına uymaları beklendiği gibi dolaylı olarak ta en yakın çevresi anne, baba, kardeşler ile çevresindeki diğer insanların da trafik kurallarına uymaları konusunda uyarıda bulunacak, kurallara uymayanları 155 Polis imdat hattına bildirecekler. Böylece, toplumda ‘Trafik bilinci ve farkındalığı’nın oluşturulması sağlanacaktır. Yarının bireylerini şimdiden yetiştirmek ve onların yetiştireceği nesillere altyapı oluşturulması ve trafik kurallarının sadece araç sürücüleri için değil, herkes için var olduğu bilincinin yerleştirilmesi sağlanmış olacaktır.

ÖĞRENCİ DEDEKTİFLER ANNE VE BABAYA ROL MODEL OLACAK

Çocukların trafik güvenliği konusunda bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi, yapılacak faaliyetlerde çocuklara görev, sorumluluk ve roller verilerek sosyal etkinlikler içinde olmaları teşvik edilecektir. Ayrıca anne – baba ve aile bireylerinin, trafik kazaları ile ilgili farkındalıklarınm yükseltilmesi, model oluşturulması ve ülke genelinde bu alandaki eksikliği ortadan kaldıracak nitelikte etkili bir trafik eğitimi verilmesi sağlanacaktır.

PROJEDE ÖĞRENCİLERE ANLATILACAK TEMEL TRAFİK KONULARI

Trafik işaret ve levhalarının tanınması, Emniyet kemeri ve çocuk koruma sistemlerinin önemi, Yaya geçidi, üst ve alt geçit kullanma kuralları, Güvenli bisiklet kullanım kuralları, Yaya güvenliği ve görünürlük kuralları, Araçta güvenli yolculuk, Karşıdan karşıya geçme, Güvenli oyun alanları, konularında çocuklarımızın bilinçlenmelerini ve bu sayede trafik kazalarının engellenmesine yardımcı olmak hedeflenmektedir. Çocuklarımız; dağıtılacak olan temsili Trafik Dedektifleri Kartı ile gördükleri trafik kural ihlallerinde büyüklerini uyarmaları konusunda bilinçlendirilecektir”

emniyet (2)

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co