Kuraklık ve Dua

Kuraklık ve Dua

Gözlerimiz gök yüzünde, bir damla yağmur , bir tane kara hasret..
Sabah uyandığımda ilk işim gök yüzüne bakmak oluyor: Hava pırıl pırıl bir tek bulut yok, kuraklık hat safa da , kapımıza dayandı..
Bizim çocuk soruyor: Baba kuraklık ne ?
Bizde onun anlayacağı şekli ile : Kuraklık olursa çeşmemizden su akmaz, su içemeyiz, elimizi yüzümüzü yıkayamayız !..
Bizim çocuk : Ya aa baba oda bir şey mi düşündüğünüze bakın marketten su alır onu içeriz !..
Meşhur hikaye: Halk bağırıyor : Açız , açız diye..
Sultan soruyor , bunlar niye bağırıyorlar: Sultanım ekmek yok, halk aç !..
Sultan: canım oda bir şey mi bugünde pasta yesinler !..
Büyüklerimiz derdi ki : 12 Şubat dan sonra yağarsa kış- Yağmazsa yazdır, Kahramanmaraş’ın kışı 12 Şubat’tan sonra biter diye ilave edilirdi..
Böyle devam ederse 12 Şubat bile varmadan bir çok ağaç :”Yalancı Baharla” çiçek açacak bu yıl meyveler yeterince olmayacaktır.. kuraklık yokluk kapıda..
DSİ ve Bakanlık Baraj göllerimizde su seviyesinin çok fazla düştüğünü ve son 30 yılın en kurak yılını yaşadığımızı ilan ediyor..
Metrolojiden ise : Sevindirici bir haber gelmiyor, soğuk var, buz var , bugün Kahramanmaraş sabah uyandığımda eksi 2 derece olmuştu ama bir gram yağmur ve kar yok..
Bundan sonra çıkacak olan savaşların: Petrol değil temiz, kaynak suyu savaşı olacağını sürekli duyuran uzmanlar galiba haklı , kuraklık kapımıza dayandı..
Yapacak tek işimiz var: Günahlarımıza töbe ederek temiz bir ağızla Allah dua etmek, yağmur ve kar yağması için sürekli dua etmeliyiz..
Yağmur ve Kar
Yer altı sularını besleyen Kar , Kahramanmaraş kar düşmedi , özellikle Karasu bölgesinin bol kar yağması için dua edelim, önümüzdeki Şubat- Mart ve Nisan ayında sürekli yağmur yağması için dua edelim, aksi halde kuraklık kapımıza dayanacak haberiniz olsun..
Önümüzdeki Cuma günü : oyuncak olsun diye değil, göz yaşları ile temiz bir kalple Allah dua ederek bol yağış istemeliyiz..
Sabah Bakan Veysel Eroğlu dinliyorum: Ocak ayının son 10 günü Türkiye’yi etkisine alan yağışların barajların doluluğu açısından faydalı olduğunu belirten Bakan Eroğlu, yağışların barajlardaki su miktarının artmasının yanı sıra, toprağın zirai maksatlı sulanmasını da sağladığını kaydetti. Eroğlu, “Şu anda barajlarda yüzde 45-50 arasında doluluk var. Yağışlarda hiç bir problem yok. Önümüzdeki haftalarda şubat, mart ve nisan aylarında mevsim şartlarında normal gerçekleşmesi gereken yağışların geleceği yönünde tahminler var” dedi. Ve dua istedi..
‘BİR KURAKLIK VAR EVET, BUNU DA İTİRAF EDEYİM’
Türkiye’de bir kuraklık tehlikesi olup olmadığıyla ilgili soruya, “Bir kuraklık var evet, bunu da itiraf edeyim” karşılığını veren Bakan Veysel Eroğlu, Türkiye’nin yarı kurak iklim bölgesinde bulunduğunu hatırlattı. Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını vurgulayan Bakan Eroğlu, istatistiklerin 7 yılda bir orta büyüklükte kuraklık yaşandığını gösterdiğini belirtti. Eroğlu, “1972’de büyük kuraklık olmuş. Benim de hatırladığım 1994’te de büyük kuraklık var. 2000 ve 2007’den sonra 2014’te kuraklık görülüyor. Buna karşı tedbirleri aldık. Geçmişte bir kuraklık olduğunda bile şehirler susuzdu, ama şu anda susuz şehrimiz yok. Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Kars dahil nereyi isterseniz, her şehrimizde su var. 76 büyük proje ile şehirlerimizin 2040 hatta 2050 yılına kadar su meselesini çözdük” diye konuştu.
Bakanımız bir kuraklık var evet bunu da itiraf edeyim dese de demese de Türkiye de ciddi manada kuraklık var hep beraber dua etmemiz gerekiyor..
Barajlar göller, göletler, dereler tamam da yağmur ve kar yağmazsa her yer kuruyacak , hatta bunu fırsata çevirerek, Kahramanmaraş’ta Önsen, Kale Köprüsü de yapıla bilir çünkü Sır barajının çekilmesi ile nehir yatağı ortaya çıktı.
Sevgili dostlar : Biz işimizi garantiye alalım, gelin hep beraber namazlardan sonra yağmur ve özellikle kar yağması için dua edelim, ülkemizin buna ihtiyacı var, Kahramanmaraş’ın kar yağışına ihtiyacı var…
Bol kar ve yağmur yağışlı bir hafta diliyorum..
İyi günler..
04 Şubat 2014

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co