Kültür ve Turizm

Kültür ve Turizm

KÜLTÜR VE TURİZM

Kültür ve Turizm genelde ülkelerin ,özelde  şehirlerin bacasız fabrikalarıdır. Hem yerel de ,hem de uluslar arası  konjöktörde  Kültür ve Turizm  önemli bir kaynaktır.

Ayrıca ve çok önemli bir tarafı da  Kültür ve Turizm  milletlerin kimliklerinin  dışa yansımasıdır.

Millet olarak  çok önemli  medeniyetlerin zuhur ettiği  topraklarda bin yıldan beri yaşamaktayız.

Bu kadim medeniyetlerin üzerine  millet olarak bizde kendi inanç ve eserlerimizin aksumellerini  ekleyince  eşi benzeri olmayan bir turizm potansiyeline sahip ülke haline geldik.

Bu gün bu değerlerin  sahibi olarak dünyanın dikkatini celp etmekteyiz. Elbette dünya güzeldir. Amma bu güzellikler içinde yer edinmiş bir güzel daha var ki bu da  Anadolu’dur. Her tarafı medeniyetlerin kalıntıları ile  bezenmiş.

Şehrimiz Kahramanmaraş’ta  Ülkemizin  bu güzelliklerinden payını almıştır. Gerek tarihi konumu itibarı ile ,gerekse inanç köprüsü olması  gereği  dünyada sayılı bir yeri bulunmaktadır.

Şehrimize gelen yabancılar hayran kalmaktadırlar. ” Bu güzelliklerin hakkını veremiyorsunuz “diye  bize uyarıda bulunuyorlar.

Bu alanda hükümetimizin ortaya koyduğu  gayret küçümsenmeyecek boyuttadır. Ancak icracı kurumların başında bulunanlar şehrimizi tam anlamı ile dünya ile buluşturamıyorlar.

İl Kültür ve Turizm  müdürlüğü  ilimizi dünyaya tanıtacak imkan ve konuma sahip bir kuruluştur.

Yeniden atanacak İl Kültür ve Turizm müdürü bu bilgi,duygu ve performansa sahip olmalıdır.

Kaynakları iyi ve yerinde kullanmalıdır. Şehrimizin hem ülkemizde,hem de  dünya da tanıtıma muhtaçtır.

Bu hem Kültürümüz için önemlidir. Hem de inancımız için önemlidir. İnsanlığın tanıması gereken  nemiz varsa tanıtacağız. Mezarlarımız, tarihi eserlerimiz,konaklarımız,tabiat varlıklarımız,yatırlarımız , eski medeniyet kalıntıları insanlığın  önüne açılmalıdır.

Karar merciinde olan siyasi otorite  ince eleyip,sık dokumalıdır. İşi yapana vermeli. Yapamayana  fazla direnmemelidir. Bir  kuruma atanan yönetici, azami dört yıl içinde yapacağı ne varsa yapar.

Bu süre göz önüne alınarak yeniden değerlendirilmeli,zaman israfına meydan verilmemelidir.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co