Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal

“Her engelli kendisini geliştirme hakkına sahiptir,”

 

ANKARA / Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mahir Ünal, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada:” Her engelli vatandaşımız, kendisini geliştirme hakkına sahiptir, bizler ise onlara yardımcı olacağız,” dedi.

Bakan Mahir Ünal : “Ayrım gözetmeksizin tüm insanlar aynı hak ve özgürlüklere sahip olarak doğar. Ve yine her insan yetenekleri doğrultusunda kendini geliştirme hakkına da sahiptir. Bu görüşten hareketle engelli vatandaşlarımız için bu ideali gerçekleştirmek ve gerekli zemini sağlamak temel sorumluluklarımız arasında yer almaktadır.

Ünal: “ Engelsiz bir dünya oluşturmak için görev alanlarımızdan başlayarak yaklaşımları pozitif yönde değiştiren toplumsal bir bütünlüğe ulaşmamız gerektiğine inanıyorum. Belirtmek isterim ki Bakanlık olarak bizim de üzerinde özenle durduğumuz başlıklardan biri engelsiz vatandaşlarımıza hizmettir.

Çeşitli fiziksel olasılıklar için erişilebilir şekilde tasarlanmış çevreye dönük yeterli ve doğru uygulamalara yön vermek; bütüncül ve sistematik çalışmalar gerçekleştirmek bugüne kadar Bakanlık olarak yaptığımız planlamalarda öncelikli başlıklar olmuştur. Tabii ki bundan sonraki adımlarımızda da bu ilkeler önceliğini koruyacaktır.

Bakanlığımca bedensel engelli düzenlemelerine ilişkin nitelik artırıcı değişiklikler yapılması, müze ve ören yerlerinin engellilere uygun hale getirilmesi, turizm tesislerine, esnafa yönelik engelli farkındalık eğitimleri ile yerel yönetimlere erişilebilirlik hakkında teknik eğitim verilmesi Bakanlığımızın bugüne dek gerçekleştirdiği ve geliştirmeye devam ettiği çalışmalar arasında yer almaktadır.

Bakan Ünal: “ Toplumumuzun en hassas meselelerinden biri olan engelli vatandaşlarımızla ilgili meselelerdeki duyarlılığın artmasına vesile olması dileğiyle, Dünya Engelliler Haftası’nı kutluyor, tüm engelli vatandaşlarımızı, ailelerini sevgiyle ve kardeşlik duygularıyla kucaklıyorum.”dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co