Küfür ve hakaret !

Küfür ve hakaret !

Particilik ve siyaset bizim gözlerimizi kör etmiş, insanlık duygularımızı, bir birimize saygımızı yok etmiştir. Hakaret ve küfür etmeyi adamlı görüyorlar..

Önceki gün: bir ak partili arkadaşıma bir şey sormak için gidiyorum, bir MHP’li , tanıdık mı diyelim, arkadaş mı ? diyelim bilemiyorum..birine rastladım..

Israrla otur dedi, bende ilgili arkadaşın yanına gittiğimi söylediğim de ( o kendini biliyor” ) bende geleyim dedi.

Ak Partili arkadaşımızın iş yerine vardık, çay söyledi, konumuza girdik, siyaset dışı durmaya çalışıyorum..konuştuk işimiz bitti..

MHP’li o kişi ise siyasete sözü getiriyor, biz kaçıyoruz o geliyor , sonra ak partiye, başbakan’a Cumhurbaşkanına başladı hakarette !.. sevgili dostumuzun’un yanına gideceğimiz pişman etti.., su diyorum.. susmuyor..bizi  iş yerinden kovması gerekiyordu , yada bizim susturmamız gerekiyordu, biz susturmaya çalıştık ise de olmadı. İş yeri sahibi iş yerini bırakarak dışarı çıktı.

Cevap vermedi, bu cevap vermeyi değecek biri değildi..

Bende iş yerini ter ettim, ev sahibinden özür dileyerek.. çünkü yanımda gelmişti..

Bütün bunlara rağmen bir şey anladığını sanmıyorum, anlamış olsa o iş yeri sahibinden bizden özür dilemesi gerekirdi ki o hakaret ve küfürlerine devam ediyordu..

MHP genel başkanı değil, milletvekili değil, il yönetim kurulu üyesi değil, sadece oy verdiğini söyleyen biri !.. ama küfür değırcığı..

Ama dil bir karış ve …

Hepimizi kırarak , dökerek , kendisine karşı nefret uyandırarak, selamı kesmemize sebep oldu..herkesin günü ve  bize zehir etti.. kınıyorum..

Ne kadar çirkin bir olay:

Ak partiye, CHP’ye, MHP veya HDP oy vere bilirsin, oy verdin ise çevrendeki diğer partililere karşı hakaret etme hakkını sana kimse vermemiştir.

Hatta milletvekili de olabilirsinin ama kimseye hakaret edemezsin !..

Bir birimizi sevelim, sayalım, saygılı olalım, kavga ve küfürlü hakaretle bir yere varamayız.. hele devlet büyüklerine, başkanlarımıza saygılı olmamız gerekir..

Bir yerin belediye başkanı seçilen kişiyi sevmeye biliriz.. ama : Demokrasi diyorsak, seçim diyorsak adam seçilerek gelmiş, başkan olmuş bizim aday seçilmedi diye ona hakaret etmeye hakkımız yok.. saygı duyacağız.. ona oy verenlere saygı duyacağız, yoksa devlet olmayız !..

Veya Muhtar, veya Oda Başkanı veya Dernek başkanı seçimle gelen her kimse ona saygılı olmamız gerekir.. İnsan olarak bir birimize saygı duymamız gerekir..

Küfürle hakaretle siyaset olmaz, küfür edenleri kınıyorum.

Şu işi bana göre  yanlıştır dersin, bu senin hakkın ancak , küfür etmek , hakaret etmek senin hakkın değildir.. insanlığa da yakışmaz..!

İnsan insanı düşe kalka öğreniyor.. bazen en yakınındaki kişiyi bile tanımıyorsun !.. kim insan kim değil bunu zaman gösteriyor, sonra arkadaşını dostunu ayırt etmen gerekiyor.. iyi ile kötü arasında bir fark olmalı !..

***

Bugün ikinci bir konuyu yazacağım.

Sabah Namazından sonra yürüyüş yolunda yürüyoruz, orta refüj çimleri sulanıyor bakımı yapılıyor, yürüyüş yolunun bakımı ve palmiyelerin sulanması yapılmıyor..

Sabahları yürüyüş yapan dostlar şikayet ettiler..

Bende Büyükşehir Belediye Başkanımızın Sağ Kolu Muharrem Erantepli hocamızı aradım, durumu anlattım..

Palmiyeler sulanmıyor, yürüyüş yolunun bakıma ve hepsinden önemlisi temizlik ihtiyacı var yürünecek hali kalmadı ? dedim..

Hocam : teşekkür etti..

Aradan geçti : tam bir hafta maalesef bir el atan olmadı..

Yaklaşık 16 yıl önce dikilen bu palmiye ağaçları o günden bugüne kadar bakımı yapıldı, sulaması yapıldı, güzel bir Akdeniz ili görüntüsü verdi..

İşin bir maddi boyutu var: 16 yıldan beri buraya para harcadık masraf yaptık, bir de manevi boyutu var ağaç ve yeşillik..

Orta refüjlerin bakımını yapan görevliye : Allah rızası için bunlara da bir su tutsanız dediğimizde :” o benim görevim değil!” cevabını aldık..

Görevli haklıdır.. görevi değildir ! ona verilen bir iş var , şefi var müdürü var, bir şey demiyorum..

Muharrem Erantepli hocam: “ Teşekkür ediyorum, böyle bizim görmediğimi yerleri bize her zaman bildiri , bizi uyarılırsanız sevinirim, teşekkür ,” dedi.. ama bir harekette göremedik, inşallah bu yazımı okuyunca sevgili hocam ekipleri herekette geçirir diye bekliyorum..

Haber: İstanbul da bir cadde sağ taraftaki çöpler toplanır, sol taraftakiler ellenmez, gerekçe orası bizim sınırımız değil! Bu gibi haberleri geçmişte çok sık gazetelerde okurduk, galiba Kahramanmaraş’ta da göreceğiz, adam ana caddenin temizliğini bakımını yapıyor ama kaldırıma dokunmuyor..

Ne diyelim buda Büyükşehir olmanın sıkıntısı galiba..

Birlik ve beraberlik içinde çalışma olsa çok güzel olacaktı ama neyse !

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co