KÜFÜR TEK MİLLET ATI DA BİR İTİDE

KÜFÜR TEK MİLLET ATI DA BİR İTİDE

Dünyada olup bitenleri yakından takip ediyoruz, hemen yanıbışımızda gelişen olaylar o kadar karmaşık hale geldi ki, Doğu Akdenizdeki görüntü leş kargalarını andırıyor.

Suriyede olup bitenlerden bahsetmek istiyorum, ABD’yi, Fransa’yı, İran’ı, Almanya’yı ve işin içinde olan diğer ülkeleri yan yana getiriyorum, izlerinin aynı noktada birleştiğini görüyorum. Ama öyle izlere rastlıyoruz ki,  at iz ile it izleri gerçekten birbirine karışmış durumda.  Ama hedefleri  o kadar net ki,  Türkmen kardeşlerimizin şahsında, sünni müslümanlığı bitirmek isteniyor. Ancak babamın dediği gibi bazen gavur, müslüman birbirine karışıyor.

Bilirsiniz, at hayvanlar arasında asaleti temsil eder, dosttur, sizi hedefinize ulaştırır… İtin ise dostluğu belli olmaz. Bu ati izi ile it izinin karışması meselesinde Ahmet Taşgetiren önceki gün öyle bir yazı kaleme aldı ki, sizlerle paylaşmadan edemeyeceğim.

“Lütfen artık kimse kimseyi kandırmasın. DAEŞ bahanesiyle yürütülen güç mücadelesi,  trajik bir oyuna, bir tiyatroya dönüştü.

“Herkes rol yapıyor. Herkes rol çalmanın peşinde koşuyor. Ama ölen insanlar gerçek. Ölen bebekler, çocuklar, ölen kadınlar, ölen ak sakallı ihtiyarlar gerçek. Yıkılan evler, okullar, ibadethaneler, tarihi eserler gerçek. Bombalar bambaşka hesaplar için atılıyor. Ama bunların patladığı yerde dökülen kanlar, kararan hayatlar var.”

Evet, “at izinin it izine karıştığı trajik bir oyun”la karşı karşıyayız. Evet, “Bombalar bambaşka hesaplar için atılıyor.”

Rusya’nın oynadığı rolün niteliği çoktan faş olmuş durumda.

Rus uçakları en son İdlib’i bombaladı ve onlarca sivil insan, çoluk – çocuk hayatını kaybetti. Orada DAEŞ yoktu. İdlib’ten önce Halep’e bomba yağdırdı, ondan önce Bayır-Bucak Türkmenlerini vurdu, yarın belki Humus’a kan kusturacak. Oralarda da DAEŞ yok. Kim var, siviller var, belki rejim muhalifleri var.

Rusya Suriye’deki varlığını dünyaya “DAEŞ’le mücadele” diye satıyor ama gerçekte Esed muhaliflerini yok etme rolünü oynuyor.

Suriye’deki ikinci  baş güç, Amerika’nın başını çektiği, içinde Türkiye’nin de yer aldığı koalisyon… Yola iki hedef için çıkıldı: Esed’in gitmesi, DAEŞ’in etkisiz hale getirilmesi. Şimdilerde Amerika, Esed’in gitmesini unutmuş gözüküyor, DAEŞ’le mücadele için de ne yaptığı meçhul. Sanki “Ortadoğu dizaynı” ana hesap haline gelmiş, koalisyon ortaklarının figüran durumuna düşürüldüğü, örtülü pazarlıklarla ilerlendiği bir durum söz konusu. Mesela Amerika ile Rusya Suriye’nin geleceği adına neyde anlaştı, koalisyona katılanlar, en başta Türkiye, hangi kademede hangi sürprizle karşılaşacak, bilinemiyor.

Amerika Irak’ta neyi oynuyor acaba?

Neden Başika’daki Türk birliğinin çekilmesi için devreye girdi?

İran’ın Ortadoğu’da Rusya ile karışan izi neye benziyor? Amerika, Bağdat yönetiminin Türk Birliği ile ilgili tavrının İran’dan kaynaklandığını bilmiyor olamaz, ama nasıl birdenbire Amerika ile İran’ın izleri de birbirine karıştı?

Bütün coğrafyada Sünniliğin hedef alındığı ve Şia – Pers varlığının, Sünni dünyadaki gelişmeleri kontrol etmek için devreye sokulduğu, güçlendirildiği, Rusya’nın ve Amerika’nın politikalarının bu noktada kesiştiği bir dönemi mi yaşıyoruz?

Amerika’ya, hani stratejik ortak olan başka ülkelere denemez mi: Şu izinizi bir netleştirin, öylesine karışmış görünüyor ki it izinden fark edilemiyor, diye?

Bu değerlendirme ve kaygıların medyaya yansıması kuşkusuz önemli ama asıl ilişkileri masaya yatırarak sonuç almak lazım” diye yazısını bitiriyor hemşehrimiz.

HAK İLE BATIL BİR ARADA OLMAZ

Bu yazıyı okuyan her mümin inanıyorum ki, yazıdaki soruların cevabını ararken “küfür tek millettir!” şeklinde vermiştir

Mesele hak ile batılın mücadelesi, bunun için mümin duruşunu net olarak ortaya koymak durumundadır. Kıvırmak, iyimser olmak aldanmaktan öte ahmaklık olur. Hele kendi ülkeni suçlamak…

Duruşumuz dik, sözümüz pek,  cesaretimiz yüksek olmalıdır. Birlik olmalıyız, yoksa hata yaparız. Okumalıyız, doğruları bulmak adına…

Ha şunu da belirteyim kul hesap yapar, cüzi iradesi ile birşeyler yapara, ama sonuçta Allah’ın dediği olur. O da nurumu tamamlayacağım diyor. Oyunlarını Allah başlarına geçirecektir, yeter ki biz samimi olalım.

Yaratan cehennemi de boşa yaratmıştır. Yaşasın zalimler, gaddarlar için cehennem diyerek yazımızı bitirelim.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co