Küçük, “Mesnetsiz iddiaları kınıyorum”

Küçük, “Mesnetsiz iddiaları kınıyorum”

New York Times gazetesinde 04.05.2015 tarihinde yayınlanan ve bir kez daha Türkiye’ye dair mesnetsiz iddialara yer verilen haber üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Türkiye’nin tarım sektöründe önde gelen şehirlerinden biri olan Şanlıurfa ilinde, tarım yapılan her bölgede olduğu gibi ürün ve mevsime bağlı olarak belli dönemlerde gübreleme işlemi yapılır. Gübre satışı, ekilen ürün miktarına ve mevsimlere göre değişkenlik gösterir. Şanlıurfa ili ve çevresinde toprak yapısı, ürün cinsi ve iklime bağlı olarak gübre talebi Şubat ayından sonra artar. Suriye’nin Türkiye sınırına yakın bölgelerinde de benzer coğrafi koşullar yaşandığından aynı dönemlerde gübre talebi olur. Bu nedenle sınırdan sınırlı ve kontrollü bir biçimde gerçekleşen gübre geçişini hiçbir delil gösterme ihtiyacı hissetmeden, Türkiye’nin terör örgütü DAEŞ’e bomba yapımı için malzeme sağladığı gibi bir iddiaya bağlamak ciddiyetsiz ve temelsiz bir yaklaşımdır. Tek taraflı habercilik anlayışının yansımasıdır.

Tarım ürünlerinin gümrük kapılarından geçişine ilişkin teknik bilgiler:

Gümrük kapılarından Suriye’ye tarım ürünleri de dâhil olmak üzere her türlü ticari ürünün araçla geçişi yasaktır.

Ülkelerine geri dönmek isteyen Suriye vatandaşları, Suriyeli olduklarını kanıtlayan resmi belgeleriyle gümrük kapılarından ülkelerine bireysel geçiş yapabilir. Suriyeliler, gümrük kapılarından geçerken bireysel ihtiyaçlarını karşılamak üzere ticari olmamak kaydıyla yanlarına eşya alabilir.

Suriye’nin Türkiye sınırına yakın bölgeleri tarımsal üretimin yoğun olduğu yerlerdir. Suriye vatandaşları, tarımsal faaliyet için bireysel ihtiyaçları miktarınca gübreyi ülkelerine götürebilirler. Bu sınırlamalara tabi olarak izin verilen gübre, haberde iddia edilen “amonyum nitrat” içerikli gübre değildir. İzin verilen gübre türü, çiftçiler arasında “şeker gübresi” olarak bilinen “amonyum sülfat gübresi” ile “üre gübresi”dir. Bu gübre türlerinin teknik olarak patlayıcı yapımında kullanılması mümkün değildir.

Diğer taraftan patlayıcı özelliği olan gübre de dahil olmak üzere hiçbir patlayıcı nitelikteki eşyanın ülkemizden Suriye’ye sevkine izin verilmemektedir. İlgili kurumlar yanında, bu süreç Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetiminde gerçekleştirilir.

Kaldı ki, güney sınırımızın önemli bir bölümünü kontrolünde bulunduran bir terör örgütünün elindeki her imkan, öncelikle Türkiye için tehdittir.

 

Şanlıurfa Valiliği’nin konuya dair açıklaması:

BASIN AÇIKLAMASI- ŞANLIURFA VALİLİĞİ

04.05.2015

ABD’de yayın yapan New York Times adlı yayında “Bomba yapımında kullanılan gübre Türkiye’den IŞİD’e gidiyor” başlığıyla bir haber yayınlanmıştır.

Yayınlanan haberde İlimiz Akçakale Sınır Kapısından Suriye’ye yüklü miktarda gübre taşındığına yer verilmiştir. Ancak İlimiz Akçakale Sınır Kapısı ticari faaliyetlere ve araç giriş çıkışına kapalı olup, Akçakale Sınır Kapısından sadece ülkelerindeki iç karışıklıklardan kaçarak ülkemize sığınan Suriyelilerin geri dönüşlerine izin verilmektedir. Ülkelerine dönmek isteyen Suriyelilere de şahsi eşyaları dışında, ticarete konu olabilecek yüklü miktarda hiçbir malzemenin geçişi ile ilgili izin verilmemektedir. Suriyeliler yanlarında ancak ev eşyaları, gıda maddeleri ve zati ihtiyaçlarıyla ülkelerine dönebilmektedir.

Söz konusu haber tamamen asılsız olup; ayrıca haberde sunulan fotoğraf sınır kapımızda çekilen bir fotoğraf değildir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur

Statement on the false allegations in the New York Times’ piece published on the 4th of May 2015.

Thousands of local farmers in Şanlıurfa, a major agricultural town in Turkey, use fertilizer on farm fields. The demand for fertilizers varies according to weather conditions and the amount of seeds planted. Farmers in the Şanlıurfa area typically start using fertilizers in early March and, considering the geographical proximity of agricultural communities across the border, demand for fertilizers rises in certain parts of Syria around the same time. The attempt to link, with no evidence, the limited sale of fertilizers to Syrian farmers to Turkey’s alleged support to DAESH terrorists undoubtedly reflects a broader appetite for subjective reporting and poor journalism.

Technical info on the transit of agricultural products through Turkey’s border crossings:

The transportation of all commercial items, including agricultural products for commercial use, through Turkey’s border crossings into Syria is strictly prohibited.

Syrians nationals seeking to return to their native country may cross the border provided that they can display an official proof of identification. Turkish authorities permit Syrian nationals permanently returning to their native country to carry non-commercial items across the border in order to attend to their personal needs.

To ensure food security and sustain production of vital crops in agricultural communities in certain parts of Syria near the Turkish border, Turkish authorities permit Syrian nationals permanently returning to Syria to transport a reasonable amount of non-ammonium nitrate-based fertilizer into their native country. The amount is limited with personal use for agricultural production. Syrian nationals, are exclusively permitted to transport ammonium sulfate-based fertilizers, which cannot be used to build explosives, across the Turkish-Syrian border.

The Ministry of Customs and Commerce, along with relevant agencies, remains committed to preventing the transportation of explosives, including ammonium nitrate-based fertilizers, to Syria.

Regardless of the discussions presence of any terrorist organization near the border of Turkey is a natural security problem, first and foremost for Turkey.

Statement by the Governor of Şanlıurfa:

PRESS RELEASE – The Şanlıurfa Governor’s Office

A news story entitled “Fertilizer, Also Suited for Bombs, Flows to ISIS Territory from Turkey” appeared on the New York Times on the 4th of May 2015.

While the publication stipulated that large quantities of fertilizer were being shipped to Syria via the Akçakale Border Crossing, the said border gate has been closed to all commercial and vehicular traffic with the exception of permanent returns by Syrian refugees, who sought shelter in Turkey, to their native country. The transport of any commercial items, with the exception of personal belongings such as household items, food and basic needs, by Syrian nationals into Syria is strictly prohibited.

We hereby announce that the aforementioned news story is completely unsubstantial and that the accompanying picture was not taken at the Akçakale Border Crossing.

 

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co