KÜÇÜK ESNAF KAN AĞLIYOR!

KÜÇÜK ESNAF KAN AĞLIYOR!

Büyük balık küçük balığı yutar misali bir acı gerçek var ortada; küçük esnafın kan kaybına bir tampon yapan yok, pansuman yapanda yok. Varsa yoksa büyük işletmeler istikrarın tabana yayılması küçük işletmelerin elinden tutmakla destek vermekle olur. Şöyle bir duyuru “ Halk Bankası esnafa kolay ödemeli vs kredi veriyor.”  Veya “ TESKOMB Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği”  İyide bu krediden küçük esnaf faydalanamıyor. Neden mi? Açıklayacağım. Küçük esnaf kredi kartları ile zor dönüyor. Ancak asgarisini yatırarak ayakta durmaya çalışıyor.

Asgari dahi yatırmak için eşinden, dostundan, komşusundan temin ediyor. Birkaç gün geç yatırdı ise buda üç defa oldu ise yandın sen kara listedesin dur! Bu imkânlardan sen faydalanamazsın ödemelerini aksatmadan yapan çeklerini rahat ödeyenin zaten krediye ihtiyacı yok ki; vergi dairesine borcu olmayan küçük esnaf yoktur. Sigortaya veya Bağ kura Telefon Su Doğalgaz sair faturalar yine aynı böyle olunca küçük esnaf paramparça gelin bu küçük esnafı ayağa kaldırın. Tek yere borçlu olsun. O büyük ticaretlerin faydalandığı imkânlardan faydalanmasını sağlayın.

Vergi dairesi, sigorta, bankalara, toptancısına borçlarını ödesin.  Sermayeye küçük de bir destek iş bu kadar kolay halkla iç içe olan küçük esnaftır.  küçük esnafın yaşaması gerekmektedir. Birçok toptancı ve esnafla görüşmelerimde toptancı ah vah etmiyor biri almazsa diğeri alıyor idare ediyoruz diyor küçük esnaf ise boyun büküyor iş yok ödeme çok diyor. Satabileceği ürünü dahi alamıyor çünkü borçlu onun satacağını maddi kaygısı olmayan orta ölçekli ve büyük ticarethaneler satıyor bazı tüketiciler kaliteye bakmıyor garibim tüketici ucuz aldığını sandığı ürün için AVM’ lere gidiyor eve geliyor ki; evdeki hesap çarşıya uymamış bütçe açık veriyor.

Küçük esnafı ayağa kaldırmak tüketicinin bütçe kontrolüne katkı sağlayacaktır. Gıda marketlerine bakıyorsunuz gıda dışında her şey var tekstilin ne işi var bırakın onu konfeksiyon veya ilgili mağazalara bu misaller çoğalabilir. Büyük AVM ler büyük marketlerde bir düzene konulması gerekmektedir. Ticaretinde bir ahlak ve düzeni olmalıdır. Cennet mekân ecdadımız “Ben siftah yaptım komşum yapmadı.” Diyerek müşteriyi komşuya gönderen bir milletin evlatlarına ne oldu? Hep bana hep bana şükür kalmadı berekette kalmadı.

Büyük ticaretlerinin yaptığı ben her şeyi satayım küçük ölsün gitsin mantığı hiçbir şekilde İslami ve insani ahlak değildir. Maalesef bu hastalık gün geçtikçe artıyor. Bu hastalığın tedavisi Hükümeti idare edenlere düşüyor.  Hükümet birçok takdirle karşılanacak atılım yapmıştır. Ancak bu önemli konuya da acilen bir çözüm oluşturması gerekmektedir. Küçük esnafın korunması sosyal adaletinde tecellisi olacaktır.

Müşahede ettiğim şu önemli konuyu paylaşmak istiyorum. En çok ezilen imkânları daralan küçük esnaf Milletine Memleketine sadakatin ve sabrın en güzel örneğini teşkil edende küçük esnaftır.

Ey! İlgililer küçük esnafı hor görmeyin tutun elinden ayağa kaldırın.

Sabır ey! Küçük esnaf kardeşim bir gün fark edileceksiniz. Dilerim ki; son nefesi vermeden fark edilirsiniz.

Selam olsun sadakat ve sabırla çalışan ticaret ehline…

Muhabbetle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co