KSÜ’nin Hat Sanatı ve Minyatür Sergisi Piazza’da

KSÜ’nin Hat Sanatı ve Minyatür Sergisi Piazza’da

Kaliteli ve hesaplı alışveriş imkanlarının yanı sıra eğlence, kültür ve sanat etkinlikleriyle de bölgenin çekim merkezi olan Kahramanmaraş Piazza, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi tarafından düzenlenen Hat Sanatı ve Minyatür Sergisi’ne ev sahipliği yaptı.

Her biri yılların ustalığının yanında yoğun bir  el emeği göz nuru gerektiren hat ve minyatür ürünlerinden oluşan sergi Kahramanmaraş Piazza ziyaretçi tarafından büyük ilgi gördü.

Sergiyi gezen Piazza AVM ziyaretçileri, binlerce yıllık geleneğimizin ustaları tarafından devam ettirilen hat ve minyatür çalışmalarını hayranlıkla izledi.

 Hat sanatı nedir?

Hat sanatı, hüsnühat veya batıdaki karşılığıyla kaligrafi; yazı sistemleri ve yazı öğeleri kullanılarak geliştirilen, sıklıkla dekoratif amaçla kullanılan, bir görsel sanat türüdür. Yazı, çizgi, çığır, yol anlamlarına gelen ‘hat’ kelimesi, “güzel yazma, estetik kurallara bağlı kalarak ölçülü yazma sanatı” şeklinde tanımlanmaktadır.

kültürsanat

Bu sanat dalının çağdaş bir tanımı ise “işaretlere anlamlı, ahenkli ve hünerli bir şekilde biçim verilmesi sanatı” olarak da yapılmaktadır. Arap harfleri çevresinde gelişen sanat, İslamiyet’te ön plana çıkmış ve Osmanlı döneminde usta-çırak ilişkisiyle gelişerek doruk noktalara ulaşmıştır. Hat sanatıyla uğraşan kişiye de “güzel yazı yazan sanatçı” anlamına gelen “hattat” adı verilmektedir.

Minyatür sanatı

Minyatür sanatı, çok ince işlenmiş ve küçük boyutlu resimlere ve bu tür resim sanatına verilen genel addır. Doğu ve batı dünyasında çok eskiden beri bilinen bir resim tarzıdır. Nakkaşlar tarafından, kağıt, fildişi gibi nesnelerin üzerine boya ve yaldızlarla süsleme şeklinde yapılır ve çok ince işlenerek ve küçük boyutlu olarak çalışılır. Minyatür sanatçısına “resim yapan, ressam” anlamına gelen nakkaş ya da musavvir denmektedir.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co