KSÜ’de seminer!

KSÜ’de seminer!

  KAHRAMANMARAŞ- Kısa adı KSÜ olan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi bir yandan da akademik seminerlere devam ediyor. “Cerrahide Floresan Görüntüleme Yöntemleri” Konulu Sunum gerçekleştirildi.

      Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi tarafından “Cerrahide Floresan Görüntüleme Yöntemleri” konulu bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi.

KSÜ Tıp Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen programın açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci yaptı. Programın hazırlanmasında ve üniversitemiz hastanesine yeni teknik ve tedavi yöntemlerinin taşınmasında önemli çalışmalar yapan KSÜTıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Kadir Güzin’e teşekkür ederek konuşmasına başlayan Rektör Deveci, floresan görüntüleme sistemlerindeki gelişmelere ilişkin bilgiler verdi.

Rektör Deveci, kendilerinin de çalışma alanı olan Tıbbi Fizyoloji alanında floresan görüntüleme sistemlerin kullanımını, geçmişte yürüttüğü çalışmalarından örnekler vererek katılımcılarla paylaştı.

    Açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Kadir Güzin’in moderatörlüğünü yaptığı “Cerrahide Floresan Görüntüleme Yöntemleri” konulu sunuma geçildi. Prof. Dr. Güzin, jinekoloji alanında floresan görüntüleme sisteminin sağladığı faydalar konusunda bilgi verdi.

Kiypo Yüksek Teknoloji Sağlık Sistemleri A.Ş. yöneticisi Volkan Uyanık ise “Cerrahide Floresan Görüntüleme Yöntemleri” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Sistem sayesinde, ameliyat sırasında dokularda kan dolaşım bozukluğu olup olmadığının ameliyat sona ermeden dakikalar içinde görülebileceğini belirten Volkan Uyanık, ”Floresan ışık, dokulardaki ve organlardaki beslenmeyi, kan dolaşımını, dokulardaki lenf yollarını ve lenf yollarının boşaldığı lenf nodlarını, bazı onkolojik cerrahilerde tümör ve tümör çevre dokusunu göstermek amacı ile kullanılıyor. En çok mikrocerrahide kullanılmasının amacı ise bir ameliyat sırasında doku ve organların beslenmesinin bozulup bozulmadığını tesbit edip, eğer beslenmesinde ve kanlanmasında sorun varsa operasyon sonrasında gerçek zamanlı görüp hemen müdahale edebilmektir.” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co