KSÜ’de İslam Düşüncesinin Klasik Eserleri Okuma programı düzenlendi

KSÜ’de İslam Düşüncesinin Klasik Eserleri Okuma programı düzenlendi

  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) İlahiyat Fakültesi ve Klasik Düşünce Okulu Derneği tarafından başta İslam klasikleri olmak üzere klasik düşüncenin ana metinlerini öğrencilere okutmayı ve bu kitaplar üzerine yazılar yazdırmayı amaçlayan okuma programı etkinliği düzenlendi.

  KSÜ İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda 2-3 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen programın ilk dersinin açılış konuşmasını KSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Solak yaptı.

  Yeni neslin çoğunlukla yabancı düşünürleri tanıyarak onları kendilerine model aldığını ifade eden Rektör Yardımcısı Solak, “Bizim kültürümüzde okunmayı tanınmayı bekleyen nice değerli düşünür var. Kendi inancımızın ve kültürümüzün temellerini inşa eden fikir adamlarının eserlerini okumalı, onları hakkıyla tanımalı ve onları kendimize rehber edinmeliyiz.” diye konuştu.

  İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Özdoğan da kısa bir selamlama konuşması yaparak programın düzenlenmesine katkı sağlayanlara teşekkürlerini ifade etti.

  Açılış konuşmalarının ardından Klasik Düşünce Okulu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ekrem Demirli, okuma programının içeriği ve amacına yönelik bilgiler verdi. “Çalışmanın ana fikri, başta özellikle nazari metinleri olmak üzere İslam klasiklerini, klasik düşüncenin ana metinlerini talebelere okutmak, bu kitaplar üzerinde yazılar yazdırmak; derslerin kayıtlarını da alarak bir web okulu oluşturmak.” diyen Demirli, bu hedefle yola çıkarak 2 yılda 50 düşünürün kitaplarını gençlere okutturduklarını söyledi.

  Klasik Düşünce Okulunun en önemli amacının yazmayı öğretmek olduğunun altını çizen Prof. Dr. Demirli, “İslam dünyasının yaşadığı sıkıntıları anlatmada kalemimiz dilimiz olmalı. Tüketmediğimiz her damla mürekkebi, damarlarımızdaki kanı dökerek ödüyoruz.”  şeklinde konuştu.

  İki gün süren okuma programı kapsamında öğrencilere İslam düşüncesinin en önemli eserlerinden olan; Usûl alanında İmam Şafii’nin ‘Er-Risale’; Kelam alanında Hasan El-Basri’nin ‘Risaletü’l Kader’, Sabuni’nin ‘El-Bidaye’ ve Ebu Hanife’nin ‘El-Fıkhu’l Ekber’; Tasavvuf alanında Muhasibi’nin ‘El-Akl’, Gazzali’nin ‘El-Munkiz Mine’d Dalâl’ ve ‘Hâkim’, Et-Tirmizi’nin ‘Beyanü’l Fark’; Felsefe alanında ise Farabi’nin ‘El-Medinetü’l Fazıla’ eserleri okutuldu.

  Okumaların ardından programa katılan öğrencilere, yapılan okumalara ilişkin konuları kapsayan ödevler verilerek onlardan yazı kaleme almaları istendi. Oluşturulan yazılar danışman akademisyenler tarafından değerlendirilerek öğrencilerin yazı üsluplarını geliştirmelerine katkı sunulacak.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co