KSÜ’de Gıda Paneli

KSÜ’de Gıda Paneli

KAHRAMANMARAŞ/ Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, KSÜ’de “Helal Gıda Temiz Toplum” konulu konferans düzenlendi.

  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rehber Gençler Öğrenci Topluluğu tarafından “Helal Gıda Temiz Toplum” konulu konferans düzenlendi.

  KSÜ İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Teknik Bilim Kurulu Üyesi Yüksek Kimyager Timuçin Günesen katıldı.

  GİMDES’in, Türkiye’nin ilk helal gıda kuruluşu olduğunu ve 2005 yılında kurulduğunu belirten Günesen, gerekli altyapının tamamlanmasının ardından 2009 yılı itibariyle helal gıda sertifikası vermeye başladıklarını söyledi.

  2010 yılında Dünya Helal Konseyi üyesi olan GİMDES’in bugün konseyin başkanlığını da yürüttüğünü ifade eden Günesen, sertifika sahibi kuruluşlara yapılan habersiz denetim, belge takibi ve analizlerle helal gıda güvenlini sağlamayı hedeflediklerinin altını çizdi.

  İnanca uygun gıda tüketiminin bir hak olduğunu vurgulayan Günesen, günümüzde kullanılan birçok gıda katkı maddesinin yurt dışından temin edildiği ve bu ürünlerin ülkeye girişinde helal yönünden değerlendirilmesi için toplumda kamuoyu oluşturmasının önemli olduğunu ifade etti.

  Katılımcıların sorularının cevaplandırılmasının ardından KSÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Özdoğan tarafından Timuçin Günesen’e hediye takdim edildi. Konferans sunumunun ardından KSÜ İlahiyat Fakültesi Derneği tarafından öğrenci ve personele lahmacun ve ayran ikramı yapıldı.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co