KSÜ’de ‘Doğu Türkistan Davası ve Geleceği’ paneli düzenlendi

KSÜ’de ‘Doğu Türkistan Davası ve Geleceği’ paneli düzenlendi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Milli Kültür Hareketi Öğrenci Topluluğu tarafından “Doğu Türkistan Davası ve Geleceği” konulu panel düzenlendi.

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen penelin açılış konuşmasını Milli Kültür Hareketi Öğrenci Topluluğu Başkanı Erdem Akbaba yaptı.

Açılış konuşmasının ardından panel oturumuna geçilirken panelin moderatörlüğünü KSÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hikmet Demirci yürüttü.

Uygur Türkü 3 akademisyenin konuşmacı olarak katıldığı panelin ilk konuşmacısı olan KSÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alimcan Buğda “Doğu Türkistan’daki Son Gelişmeler” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Doğu Türkistan’ın tarihi ve coğrafyasına ilişkin bilgiler veren Buğda, Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türk nüfusa yönelik Çin baskısını aktardı. Doğu Türkistan’da yaşayan Türklerin zorunlu kürtaj, zorunlu göç, asimilasyon ve dinsizleştirme gibi insanlık dışı muamelelere tabi tutulduğunu ifade eden Buğda, Çin yönetiminin her geçen gün daha sert bir tutum izlediğini belirtti.

KSÜ’de ‘Doğu Türkistan Davası ve Geleceği’ Paneli Düzenlendi (2)

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkin Emet ise “Diasporadaki Doğu Türkistan Davasının Durumu” konusunda bilgiler verdi. Doğu Türkistan’ın özgürlüğün hiç olmadığı bir Türk coğrafyası olduğunu söyleyen Emet, yurtdışında yürütülen Doğu Türkistan Davası çalışmalarına ilişkin bilgileri paylaştı. Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki Türkiye sevgisini tehdit olarak gördüğünü ifade eden Emet, Doğu Türkistan Davası’nın dünyaya anlatılması için katılımcılardan destek istedi.

KSÜ’de ‘Doğu Türkistan Davası ve Geleceği’ Paneli Düzenlendi (9)

Panelin son konuşmasını ise Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkin Ekrem yaptı. “Türkiye-Çin İlişkilerinde Doğu Türkistan Gerçeği”  başlıklı sunumunu gerçekleştiren Ekrem, Doğu Türkistan’ın Çin açısından stratejik öneme sahip olduğunun altını çizdi. Doç. Dr. Ekrem, Doğu Türkistan konusunun Türkiye-Çin ilişkilerinde önemli bir başlık olarak yerini uzun süre koruyacağını ifade etti.

Katılımcıların konuya ilişkin sorularının cevaplandırılması ile son bulan panelin ardından Rektör Deveci, konuşmacılara günün anısına çeşitli hediyeler takdim etti.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co