KSÜ’de ‘15 Temmuz ve Coğrafyamız’ konulu konferans verdi

KSÜ’de ‘15 Temmuz ve Coğrafyamız’ konulu konferans verdi

Tarihçi-yazar Hüseyin Özhazar, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde (KSÜ) ‘15 Temmuz ve Coğrafyamız’ konulu konferans verdi.

KSÜ Genç Fikir Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen konferans, KSÜ Senem Ayşe Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Tarihçi-yazar Hüseyin Özhazar, 15 Temmuz hain darbe girişimi öncesi ve sonrasında coğrafyamızda yaşanan gelişmeler ve geçmişten bugüne coğrafyamızda oynanan oyunlara ilişkin bilgiler paylaştı.

Coğrafyamızda yaşanan gelişmeleri anlamak için ‘en uzun yüzyıl’ olarak adlandırılan 19. yüzyılın anlaşılması gerektiğini belirten Özhazar, “19. yüzyılı anlamadan 20 ve 21. yüzyıllar anlaşılamaz. Bu yüzyıl küresel emperyalist güçlerin yeni dizaynlar planladığı dönemdir.” şeklinde konuştu.

ksuderbe-2

Türkiye’nin küresel güçlerle bağlantısı konusunda 1960 darbesini anlamadan doğru bir analiz yapılamayacağını ifade eden Özhazar, “1960 darbesinden sonra Türkiye’nin sürekli kontrol edilebilir bir devlet olabilmesi amacıyla bir vesayet sistemi oluşturulmuştur. Bu vesayetin sürekliliği için de 4 ana unsurun Türkiye’de sürekli kontrol edilmesi gerekir.” dedi. Özhazar, bu 4 unsuru; askeri bürokrasi, yargı bürokrasisi, sermaye yapısı ve medya yapısının kontrol edilmesi olarak sıraladı.

“Bu oluşturulan vesayet alanlarıyla FETÖ’nün egemenlik kurmak, sızmak ve ele geçirmek istediği alanlar birebir örtüşmektedir.” diyen Özhazar, “Bütün bunlar, bu zihnin, kafanın, anlayışın kaynağının aynı olduğunu ortaya koyması açısından ilginç bir veri olarak karşımıza çıkmaktadır.” dedi.

Konferans sunumunun ardından tarihçi-yazar Özhazar’a İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Öz tarafından plaket takdim edildi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co