KSÜ ve Mahir Ünal « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

KSÜ ve Mahir Ünal

Bu haber 08 Ekim 2019 - 8:02 'de eklendi ve 1.452 kez görüntülendi.

KSÜ ve Mahir Ünal

     Ak Parti Kahramanmaraş milletvekili, önceki dönem : Kültür ve Turizm Bakanı , bugün ise Ak Partinin Medya dan sorumlu ,  Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal dün KSÜ de açılış dersini verdi..

     Bazıları dinledi, bazıları anlamaya çalıştı bazıları ise ,” Bu adam ne söylüyor diye ,” kulak verdi..

     Mahir Ünal : “ Bilgisayar çağı kapandı, hatırlayın, bir çekirdekli, bilmem kaç işlemci, 4 çekirdekli bilmem kaç işlemci bilgisayarlar vardı ?

     Şöyle bir inceleme yaptık, Her 18 ayda bir bilgisayar teknolojisi yeni bir ürün çıkarmış ve bu teknoloji ve ürünleri artık sona geldi, çağımız dijital çağ, bugün kırılma noktasındayız , yeni bir çağın açılışı yapılmak üzere ,” dedi..

     Tarih sayfalarını hızlı hızlı çeviren Ünal bize ise geçmiş hatırlattı.

     Kendi zamanımızı anlamak : Aktif gazetecilik mesleğine başladığımda 1980 de Teleks almıştık, harika bir aletti..

     Ben büroda yazıyordum, her yazdığım, yazı veya dokunduğum harf İstanbul’a düşüyordu inanılır gibi değildi.. Teleks harika bir cihazdı..

     Telefoto diye bir cihaz çıktı, merdanesine resmi bağlıyoruz, telefona bağlı olarak bir saat veya 1,5 saatte İstanbul resmi göndere biliyordu.. harika bir şeydi.. telefon faturası çok yüksek gelse İstanbul resim göndermek inanılır gibi değildi..

     Sonra Faks çıktı, internet çıktı, cep telefonu çıktı 2019 yılına geldiğimizde artık bunların hiçbir önemi kalmadı, önümüzdeki 10 yıl dijital çağ yılı olacak..

     Gazetelerde dijital çağa göre yenileniyor, bu sebeple Azerbaycan da Medya Buluşması yapacağız önümüzdeki Pazar günü !..

     Dijital çağı ve kendi çağımızı anlamak üzerine güzel bir ders veren :

     Sayın Mahir Ünal, 1400 yıllardan başlayarak 2019 geldiğimiz tarihi süreci başlıklarla geçerken, içinde bulunduğumuz kendi çağımızı anlamak gerektiğini söyledi.

     Elbistan da kendi köyünde yaşadığı bir olayı anlattı.

     İki naylon leğene , bronz heykeli alıp ülke dışına götürdüklerini bir ülkenin kimliğini nasıl çaldıklarını kendi yaşadığı olayla anlatan Mahir Ünal  : “ Bizde ki eğitim sistemine bir örnek vermek istiyorum, adam yüzme konusunda kitaplar yazmış dersler vermiş , konferanslar düzenlemiş , dünya da bir numara ! ancak suya girince boğuyormuş zor kurtarmışlar.. adama sorarlar, “ Yüzme bilmiyor musun ?

     Cevap : ilk defa bir yüzme yarışmasına katılıyorum suya ilk defa giriyorum ,” demiş..

     Yüzme konusunda uzman ama kendisi yüzme bilmiyor..

     Bugün biz Üniversitelerde ezbere dayalı bilgi yüklemesini yapıyoruz ama çocuklara yüzme öğretmiyoruz ! el becerisini öğretemiyoruz..” diyerek acı gerçeği dile getirdi.

     Çağdaş Türkiye olacağız diyerek batı hayranlığı yapanlar : örf ve gelenek göreneğimizi yok ettiğini , Türk , Müslüman aile kimliğini kaybettiğine güzel örnekler veren Ünal:

     Aydın olacağız, çağdaş olacağız diyerek, söze , geçmişimiz Osmanlı’yı dedelerimizi kötüleyerek başladık..

     Aydın oluyoruz diyerek öz güvenimizi kaybettik, bizden bir şey olmaz sözü herkesin diline teşbih oldu.

     Biz Türkleriz , Orta Asyadan çıkıp gelmiş devletler kurmuş bir milletiz, savaş kazandık kaybettik ama yılmadan yeniden ayağa kalktık..

     ABD bugün 200 yıllık bir geçmişi var , geçmiş tarihi yok olsa, neler vermeyecek ki , oysa bizim Orta Asyadan başlayıp, Selçuklu, Osmanlı ile devam eden geniş bir geçmişimiz, tarihimiz var ! Türkiye Cumhuriyeti Devleti var, bugünümüzle geçmişimizle gurur duymamız gerekir, bizden herşey olur, çocuklarımıza bilginin yanında el becerisini de verdiğimizde ortaya çok güzel eserler çıkar..

     Kendisine güven duyan Türk milleti bugün, kendi Helikopterini, İHA ve SİHAlarını yapan her geçen gün gelişen bir Türkiye var..” diye konuştu.

     45 dakikalık konuşması özet ve başlıklarla geçti ama benim anladığım konuşmanın özeti: “ Çocuklara Üniversiteden diploma vermeden önce el becerisi kazandırmamız gerekiyor   

     Geçmişimizi tarihimizi, kim olduğumuzu çok iyi öğrenmemiz gerekiyor, özellikle doğru tarihi doğru kitaplardan okuyarak öğrenmemiz gerektiğini anladım..

     İyi günler

Bekir Doğan
Bekir Doğanbekirdogan@kahramanmarasgazetesi.com.tr