KSÜ Tıp bölge hastanesi gibi!

Bu haber 03 Ocak 2019 - 15:44 'de eklendi ve 518 kez görüntülendi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, KSÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine yeni alınan Yellow 650 Filtreli Pentero Gelişmiş Beyin Cerrahi Operasyon Mikroskopu cihazını basın mensuplarına tanıttı.
Hastane Başhekimi Ökkeş Bilal ve Kalp Cerrahi bölümü hocalarıyla birlikte kürsüye çıkan Rektör Niyazi Can, bu cihazın Türkiye’de 5 yerde olduğunu, bunun bir tanesinin de Kahramanmaraş Sütçü İmam Tıp Fakültesi Hastaneye getirildiğini, sadece Kahramanmaraş’a değil bölge illere de hizmet vereceğini söyledi.

Bu cihaz olmadan önce ortalama yıllık 1100 ameliyat yapılırken, bu cihaz ile bu sayıyı ikiye katlayacağını ifade eden Rektör Can, “Beyin cerrahisi tümör ameliyatlarında esas amaç hastaya zarar vermeden, nörolojik bir hasar oluşturmadan olabildiğince çok tümörü temizlemektir. Bu amaçla gelişen teknolojiyle birlikte, çeşitli flöresans özelliği olan boyaların ameliyat sırasında kullanılması ve tümör dokusunun boyanarak tam olarak çıkarılması mümkün hale gelmektedir. Kliniğimize yeni alınan, Yellow 650 Filtreli Gelişmiş Beyin Cerrahi Operasyon Mikroskopu içerdiği filtre sistemleri ile ameliyat sırasında damardan uygulanan sodyum floresein meddesiyle sadece tömoral dokunun koyu sarı renkte boyanıp, normal beyin dokusundan keskin sınırlarla ayrılmasına olanak vermekte ve normal beyin dokusuna zarar vermeden kitlenin rezeksiyonunu kolaylaştırmıştır. Yine filtre sisteminin yardımıyla boyar maddenin en ince damarlardan geçişi ameliyat sırasında anlık olarak izlenebilmekte, damar yapılarının ayrıntılı olarak gözlenmesiyle beyindeki hassas damar dokusuna zarar vermeden ameliyatın devam etmesi sağlanabilmektedir. Tedavisi zorluklar içeren ve hayati tehlike arz eden beyin damarlarında baloncuk oluşması durumu olan anevrizmaların cerrahi tedavisini de bu sistem kolaylaştırabilmekte, baloncuğun tamamen kapatılabilip kapatılamadığı, bu mikroskop sayesinde çok daha etkin bir şekilde anlaşılabilmektedir” dedi.