KSÜ REKTÖRÜ PROF.DR. DEVECİ’NİN HASSASİYETİ

KSÜ REKTÖRÜ PROF.DR. DEVECİ’NİN HASSASİYETİ

 

18 OCAK 2018 Perşembe  akşamı KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ Prof. Dr. Durmuş DEVECİ, Üniversite yerleşkesinde bir basın toplantısı düzenledi. Bu toplantıya davet üzerine ben de katıldım.

Basın toplantısının başında, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. İsrafil ORHAN  hastanenin yenilikleri ile ilgili geniş bir bilgi verdi. Kalite değerlendirmesi yaptı. Kahramanmaraş ve çevresinde bir çok yeniliklerin olduğuna işaret etti. Dünya standartlarında bir hastane olduğunu vurguladı. Özellikle yoğun bakım yatak sayısının artığını belirtmesi, dikkat çekti. Ben de bu konuda mağdur olmuş biri olarak memnun oldum doğrusu. Daha önce ilimizde yoğun bakım ünitesi çok azdı. Kardeşim Asım Alperen’i Tarsus Devlet hastanesinin yoğun bakım servisine göndermişlerdi. Başhekim beyin ifade ettiği gibi, hastalar çevre vilayetlerin yoğun bakım servislerine gönderiliyordu. Ayrıca sayın İsrafil ORHAN 25 ameliyathane kurduklarını belirtti.

Bu noktada benim özellikle önem verdiğim bir husus belirtmeliyim. Elbette teknoloji önemli. Hastane imkanları göz ardı edilemez. Hastalara ilginin de çok önemli olduğunu vurgulamalıyım. Bazı hastane çalışanlarının hastalara yaklaşımları sert ve ilgisiz olduğu duyumlarımın arasındadır. Sayın başhekim beyden hasta bakıcı ve hemşirelerinin hastalara güler yüzlü bir yaklaşım gösterilmesi hususunda uyarılmasını tavsiye ederim .Her şey insan içindir. İnsanımız daha çok güzelliklere layıktır. Gelen hastalarımıza daha insancıl yaklaşılması önemlidir.

Yemekli olan basın toplantısına çok sayıda basın mensubu katıldı. Adete bir basın ordusu. Kahramanmaraş’ın nabzını tutan tüm gazeteci ve muhabirler buradaydı. Özellikler BUGÜN Gazetesi imtiyaz sahibi Mehmet YÜZBAŞIOĞLU ve MANŞET Gazetesi imtiyaz sahibi sayın Aslan DEVEBOYNU,KAHRAMANMARAŞ GAZETESİ den Niyazi KARA , Gazeteci Neşe YILDIZHAN,Gazeteci Mehmet FİSKECİ,Gazeteci Adem GEMCİ,Gazeteci Halil HINAZ,Gazeteci Mustafa ALYAZ, Anadolu Basın Birliği Kahramanmaraş Temsilcisi Gökhan ŞAHİN gördüğüm isimler.

Bunları niye yazıyorum. Sayın Rektör DEVECİ basın toplantısını çok önem vermiş. Bütün basın camiasını davet etmiş. Keza tüm fakülte dekanları ve teknik çalışanları da basın toplantısında hazır bulundular. Benim bulunduğum masada İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr.Mehmet Akif ÖZDOĞAN ,Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehmet ÖZKARCI ve Fen Edebiyat fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa GÖĞEBAKAN vardı.Bu değerli öğretim üyeleri ile kısa sohbetimizde fakültelerinin işleyişleri ila bilgiler aldım. Diğer dekanlarda basın mensuplar arasında basın ile iç içe olmuş bölümleri ile ilgili sorulara cevap veriyorlardı.

Rektör hoca Sayın DEVECİ basın açıklamasına 10 Ocak gazeteciler gününü kutlayarak başladı. Konuşmasında serzeniş vardı.  ”  Ben bu kadar Kahramanmaraş ile ilgili kendimi feda ettim. Gece gündüz çalışıyorum. Ama siz bunları görmüyorsunuz.” mealinde sözler sarf etti. Benimde yazı yazdığım BUGÜN gazetesi sahibi sayın Mehmet YÜZBAŞIOĞLU’na sitemi vardı.” Benimle ilgili duyduklarını arayarak görüşmenizi isterdim ” diyordu. Yapılan ihalelerin usullere uygunluğunu anlattı. Bu güne kadar yapılamayan ihalelerin yapıldığını vicdanının rahat olduğunu anlattı. Zaten denetlendiklerini basının yanlış dedi kodular ile çalışma şevkini etkilediklerine işaret etti. 2 Ocak 2018 tarihi itibarı ile Otomasyon programı kullanılmaya başlandığını ama ilk günde içimizden birileri bunu basına yanlış aktarıp provoke ettiğini  vurguladı. 15 Temmuz 2016 terör kalkışmasına Türkiye de ilk tepkiyi üniversite olarak kendilerinin koyduğunu bu hususta bildiri yayınladıklarını belirtti.

Millet vekilleri ile diyalog içinde olduklarını KSÜ ‘ye kendi zamanında yeni bölümler açtıklarını söyledi. Hukuk Fakültesi açılması için milletvekillerinin devrede olduğunu belirtti.

Türkiye de üniversite olarak “Kahramanmaraş Şehir Ansiklopedisi” çıkarttıklarını, Rektör yardımcısı Prof. Dr. İbrahim SOLAK beyin bu hususta gayretlerini ifade etti.. Ayrıca Dekan atamalarında ehliyete liyakate   önem verdiklerini Mesela Güzel Sanatlar Fakültesine Prof. Dr.Mehmet ÖZKARCI’nın atamasını , diğer bölüm ve fakültelere işin ehli uzmanları getirdiklerini ifade etti.

Birçok sempozyum  ve konferans düzenlediklerini de anlatan  Sayın DEVECİ  “DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI” sempozyumu düzenlediklerini vurguladı. Türkiye sırlamasında KSÜ nün önemli bir yeri olduğunu da belirtti

Öğrenci sayısının 43 000 olduğunu anlatan sayın Rektör  42 yabancı ülkeden öğrencinin KSÜ de okuduğunu belirtti.

Öğrenci yurtlarının açılabilmesi için KSÜ yerleşkesinden 86 dönüm arazi tahsis edildiğini belirterek bunun yapılması hususunda siyasilerin devrede olduğunu işaret etti.

Sayın rektör konuşmalarını bazen espri yaparak da sürdürdü.

BUGÜN Gazetesi sahibi Mehmet YÜZBAŞIOĞLU’na espri ile “bizim hakkımızda yazılan yazıları doğruluğunu anlamadan yazıyorsunuz” deyince sayın YÜZBAŞIOĞLU “Yazdığımız haberler için bize dönmüyorsunuz”  diyerek mukabele etti. Daha sonra sitem ve kahır elbette memleket için idi. Sayın YÜZBAŞIOĞLU olgun ve mütebessim tavrı ile yaklaşım gösterdi.Gazeteci arkadaşların sorularına cevap verdi. Çok renkli bir toplantı oldu.

Elbette Rektör beye katıldığım yerler var. En azından “Marifet iltifata tabii” sözü gereği yapılanlar memleketimiz menfaatine  olduğu için taktir edilmeli.

Yalnız Rektör Hocamızın da üniversite  hakkında yazılanları, sayın YÜZBAŞIOĞLU’nun dediği gibi önemseyip muhatapları ile istişare etmesi doğru olur diye düşünüyorum.

Bu ülke hepimizin . Ülkemizin kalkınması için çalışmak, ülkemiz için ölmek kadar şereflidir. Birlik ruhu içinde çalışalım. Ben inanıyorum ki Üniversitelerin ülke kalkınmasında  fonksiyonu büyüktür. Hatta birinci sıradadır. Gelişmiş ülkelerde yıllık yapılan patent sayısına bakalım. Bir de bizim bulduğumuz patent sayısına bakalım. Önemli olan budur. Dünyaya ne katıyorsunuz. Yetiştirdiğiniz öğrencilerin kalitesi hangi düzeydedir.? Artık çıta yüksektir. Bir dil bilmek yetmez. En az iki dil bilinmeli. Artık bir üniversite bitirmek yetmiyor iki üniversite okunmalı. Öğrenciler bu meyanda motive edilebiliyor mu ?

Bu ülke kazancının çoğunu eğitime veriyor. İyi eğitim istiyor. İyi insan yetiştirmek için büyük bütçeler ayrılıyor. Vatanı, bayrağı devleti ve milletini seven ve kalkınması için çalışan genç dimağlara ihtiyacımız olduğu 15 Temmuz 2016  hain kalkışmasından sonra daha iyi anlaşılmıştır. Kısır düğüş ve kavgaların kimseye faydası yok. Küçük makamlar için  boynumuzu kimseye bükmeyelim. Makam için değil geleceğimiz için çalışmalıyız.

“Mahkeme kadıya mülk değil.” Tüm makamlar geçicidir. Ama gönül makamı hiç  bitmez. Mesele olan bir gönle girmek. Bir gönülde makam tutmak gerek.

Basının hakkı ve vazifesi göz ardı edilmemeli.Ancak basın içinde çürük ifadeler  çok önemsenmemelidir. İyi niyet yaklaşımı gösterenlerin yanlışları hoş karşılanmalıdır.

Üniversitemiz  halka yönelik etkinliklerini artırmalıdır. Bilhassa sağlık alanında görev yapan personel halka güzel davranışlar sergilemelidir.  Bilim adamlarımız halkın içinde zaman zaman görünüp aydınlanma yönünde ilişkiler geliştirmelidir. Sivil toplum kuruluşları ile dirsek teması içinde olup bilgilerini paylaşmalıdırlar. Kaliteli insan yetiştirmek için biraz daha fedakarlık gösterilmelidir.

Bu ülkenin kalkınması ve büyümesi için bir tuğla koyan bu milletin  gönlünde yer tutar.

Sayın Rektör Prof. Dr . Durmuş DEVECİ’NİN hassasiyeti göz ardı edilmemeli.  Bizim ülkemizde insan zor yetişiyor. Yetişenlerinde gönlünü kırmayalım. Sitemlerini dost gözü ile görmeli. İnsan sevdiğine  sitem eder İnsan tanıdığına kahreder. İnsan samimi olduğuna küser .

Konuşmadığınız,tanımadığınız,sevmediğiniz birisine küser misiniz.?

 

 

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co