KSÜ Kahramanmaraş Ansiklopedisi’nin A harfi’ni çıkardı

KSÜ Kahramanmaraş Ansiklopedisi’nin A harfi’ni çıkardı

KSÜ Kahramanmaraş Ansiklopedisi’nin A harfi’ni çıkardı

KWFBcy

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi  KSÜ Rektör Yardımcısı Prof Dr. İbrahim Solak’ın editör olduğu 446 sayfalık Kahramanmaraş Ansiklopedisini çıkardı. Kahramanmaraş’a dair  A harfi’nde bulunan ne varsa hepsinin anlatıldığı 446 sayfalık Ansiklopedi herkes tarafından tam not aldı.

ansiklopedi (5)

KSÜ Rektör Yardımcısı Prof DR. İbrahim Solak başkanlığında iki yıllık bir çalışma ile hazırlanan Ansiklopedi’nin tanıtımı,  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Senem Ayşe Konferans Salonu’ndayapıldı.  527 maddeden oluşan ansiklopedide; şehrin tarihi, çağdaş, yerel ve adli yöneticiler, akademisyen, yazar ve sanatçıları, Kahramanmaraşlı olanlar ve Kahramanmaraş’la ilgili çalışması olanlar, bürokraside önemli yere gelmiş olan Kahramanmaraşlılar, basın kuruluşlarında önemli yer edinmiş şahıslar, milli sporcular, resmi kurum, kuruluş ve yayın organları, sanatçılar, iş adamları, iş dünyasında önemli bir yere sahip olan şirketler, bu bağlamda Türkiye genelinde ilk 500 firma  arasına girenler, ilçe, mahalle, belde, köyler ve buraların tarihi yapıları ile mekânları, şehrin önemli kültürel alanları, endemik bitki türleri, yöresel yemekler ve Maraş’a has bazı özellikler ele alındı.

ansiklopedi (11)

DEVECİ; “O MEDENİ CESARET BENDE VAR”

Yapılan tanıtım toplantısında konuşan KSÜ Rektörü Durmuş Deveci hem Ansiklopedi hakkında hemde Üniversite’nin 2 yıllık faaliyetleri hakında bilgiler verdi.

ansiklopedi (6)

Devci yaptığı konuşmada şunları belirtti; “Ansiklopedi yapımında zorluklarla karşılaştık. Fakat buna rağmen medeni cesaretimizi  toplayıp ansiklopedinin ilk cildini çıkarttık. Bir şeye başladığınız zaman bitiyor, bunu gördük. Başlarken epey bir zorlukla karşılaştık. Hocalar bu ansiklopediyi yazar mı, yazmaz mı, ücret verilir mi, verilmez mi, sonra bunun basım işini nasıl yapacağız, kaynağı nereden bulacağız dedik. Medeni cesareti topladık başladık.  İkinci, üçüncü cilt çalışması tamamlanırsa  iş adamlarımıza gideriz adının geçtiği ciltte yardım ederler diye düşündük. Biz bir basıma 30 bin lira harcadık. Hocalara falan para vermiyoruz. İş adamları herhalde katkı sağlar olmazsa da arabamı satar ben devam ederim, sorun değil. O medeni cesaret bende var. Ama ben inanıyorum ki bunlar büyük meblağlar değil, kime gitsek isminin geçtiği ciltin parasını verir diye düşündük. Daha da önemlisi arkadaşlarımızla tamam dedi. Kimileri vazgeçer gibi oldu ama sonunda hepimiz devam ettik. Niyet halis olunca da gördük devlet bir performans çıkardı. Performansta da onun karşılığı yayın yapmak gibi bir puan verildi. Karşılığında da o puanın biz para aldık. Hocalarımızda boşuna da çalışmamış oldu. Bunu bilerek tasarlamadık. Ama niyetimiz halis olunca Allah bizim imdadımıza yetişti, böylece kurtardık. İnşallah bundan sonrası daha iyi gidecek diye düşünüyorum. Unutulan maddeler olabilir, alınganlık olmasın. Uyarıldığı zaman en sonunda bir ek cilt yapılacak, unutulanlar oraya ilave edilecek. Bu arada yine arkadaşlarımız şehirden, başka yerlerden olan Maraşlılar’da buna dâhil edin Rektör Yardımcımız İbrahim Solak hocamıza mail yoluyla ulaştıkları zaman o maddelerin yeri ve zamanı gelince konu olabilir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

ansiklopedi (2)

SOLAK; “ANSİKLOPEDİ’NİN İLK CİLDİNDE A HARFİNDE OLANLARI ALDIK”

Andiklopedi’nin hazırlık ekibin başına da yer alan KSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Solak, ansiklopedinin nasıl hazırlandığını anlattı. Solak şunları belirtti; “Durmuş Deveci hocam ansiklopediyle ilgili bana kendi fikrini anlattığında “Böyle bir proje düşünüyorum bununla ilgili ne dersiniz” diye ben de üzerime ne düşerse yaparım dedim. Hocamız zaten bununla ilgili çalışmaları varmış. O çalışmalar neticesinde yola koyulduk. Bir ekip oluşturduk. 20-25 kişilik bilim kurulu, yaklaşık 10 kişilik redaktör ekibi, koordinatör, yayın kurulu ve en sonunda da dizgi ile bitirdik. Yaklaşık bir yıl sürdü. Buna 2016 yılının Ocak ayı başı gibi başladık. Hızlıca ekiple beraber en zor işimiz maddelerin tespiti çünkü maddeleri tespit etmeden böyle bir işe girişmek çok zor, uzun soluklu bir iş. Fakat çok şükür bir yılın sonunda geldiğimiz nokta itibariyle buradaki bütün arkadaşlarımızla beraber bu işi nihayetine geçtiğimiz yılın Ekim ayı sonu gibi getirdik. Birinci cildin redakte işini bitirip baskı haline ulaştırdık. Bu anlamda katkısı olan bütün arkadaşlarımıza başta Rektör Durmuş Deveci olmak üzere hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Onlar olmasaydı bu iş kesinlikle olmazdı” dedi.

ansiklopedi (21)

Solak;” Birinci ciltte genel anlamda 527 madden oluştu. Bu maddeleri tespit ederken dikkat ettiğimiz hususlar birinci olarak şehrin tarihi, çağdaş, yerel ve adli yöneticiler, akademisyen, yazar ve sanatçıları, Kahramanmaraşlı olanlar ve Kahramanmaraş’la ilgili çalışması olanlar, bürokraside önemli yere gelmiş olan Kahramanmaraşlılar, basın kuruluşlarında önemli yer edinmiş şahıslar, milli sporcular, resmi kurum, kuruluş ve yayın organları, sanatçılar, iş adamları, iş dünyasında önemli bir yere sahip olan şirketler, bu bağlamda Türkiye genelinde  ilk 500 firma arasına girenler, ilçe, mahalle, belde, köyler ve buraların tarihi yapıları ile mekânları, şehrin önemli kültürel alanları, endemik bitki türleri, yöresel yemekler ve Maraş’a has bazı özellikler. Kahramanmaraş ansiklopedisi maddelerinin yazımında gerekli görülen yerlerde, uluşabilen görsel malzemelerle de ansiklopedimizi destekledik. Toplamda birinci ciltte 527 maddemiz var 446 sayfadan oluşuyor, 29 harfli başlık var, 98 yazar var ve hemen hemen yazarlarımızın tamamı akademisyenlerden oluşuyor. Bunların 20’si profesör, 9’u doçent, 24’ü yardımcı doçent, 6 tanesi öğretim görevlisi, 16’sı araştırma görevlisi, 2 uzman, 3 okutman, 1 doktora derecesine sahip arkadaş, 1 doktora öğrencimiz, 8 Yükseklisans öğrencimiz, 1 öğretmen ve 1 gazeteci Yazar’dan oluşmakta.  Birinci cildi bitirdik. İkinci ciltlin şuanda yazım aşamasındayız. İnşallah Temmuz, Ağustos ayı gibi ikinci cilti bitirmeyi hedefliyoruz. Elimizden geleni bütün arkadaşlarla yapıyoruz. İkinci cildin baskı aşamasına geçersek hemen üçüncü cilte başlayacağız. Muhtemelen 7 ya da 8 cilt olarak düşünüyoruz. Bu anlamda şuan yazılmakta olan ve yazılacak olan toplamda 3 bin 506 maddemiz var. Birinci ciltle beraber ilave ettiğimizde toplam yaklaşık 3 aydır bilim kurulu ekibiyle çalışıyoruz. 4 bin 33 maddeyi yazacak halde belirledik. Bunun üzerine belki 100, belki 500 madde daha ilave olunabilir. Bunu zamanla göreceğiz. Madde kısasları ortalama her ciltte 550, 600 civarı olacak. Bundan hareketli yaklaşık 8 cilte çıkacak. Unutulan mutlaka çıkacak. Şuanda A maddesinde her şey bitmiş değil, unuttuklarımız ara ara çıkıyor. Bu anlamda da güncelliyoruz. Hem güncellerken ek madde yapacağız. Son bir cilt ek maddemiz olacak. Aynı zamanda da internet ortamında Ana sayfamız da ansiklopedimiz yayınlandı. CD ortamına aktardık. Bin tane bastık. Temel alanlara Türkiye’deki üniversite stantlarına, Ankara, İstanbul’daki büyük kütüphanelere gönderdik. Elimizden geldiği ölçüde isteyen herkese satışa sunmak amacıyla dağıtmayı düşünüyoruz. Bu Ansiklopedi’nin hazırlanması emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

ansiklopedi (17)

Daha sonra Ansiklopedi’nin hazırlamasında emeği geçenlere katılım belgesi verildi.

5

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co