KSÜ de Yazarlar !

KSÜ de Yazarlar !

Kahramanmaraş’ın şair ve yazarı çoktur..

Hemen her aileden bir şiir yazan çıkar !..

Bazıları kitap bastırır, bazıları ise imkansızlık sebebi ile kitap bastıramaz !

Ama buna rağmen : Kahramanmaraşlı şair ve yazardır.. okuru az olsa da yazardır..

KSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehmet Özkarcı, ilimizde ki yazar ve şairlerin büyük bölümünü KSÜ de Güzel Sanatlar Fakültesinde toplayarak bir tanışma programı yaptı.

Benim gibi : 37 yıldır yazan, 5 kitabı yayınlanan önümüzdeki günlerde ise iki kitabı daha yayınlanacak olan unutulmuştu ama sevgili okurum: Abdulhakim Eren hocam seninde olman lazım diyerek, bizleri alıp götürdü.. güzelde oldu..

Üniversite kapılarını ilk defa halka açmış oldu..

Tabi : bu hata benim, demek ki kendimizi tanıtamadık..bundan sonra biraz daha dikkat etmem gerekiyor.. Dekanımıza kitaplarımı ulaştırmam gerekiyor.. neyse diyelim..

Mustafa Poyraz’ın belediye başkanlığı döneminde : Şiir festivali yapılmış, çok uçuk paralar harcanmıştı..

Geriye dönüp onu eleştirecek değilim: Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kültür Daire Başkanlığına bir teklifim var: İlimizdeki Şair ve Yazarların şiir kitaplarını bastıralım.. Roman- Deneme yazılarını bastıralım.. bir komisyon kurulsun, basılmaya değer bulunan eserler basılsın..

Yazarlar evi olarak kullanılan : Tarih konaktan okumak isteyenlere bu kitaplar ücretsiz değil, sembolik ücretle verilsin, Orta okul öğrencilerine , özellikle köy kemsindeki çocuklara dağıtılsın..ki onlarda okumaya alışsınlar..

Ben : 5 kitap bastırdım, kendi paramlar, ama kendi imkanınla kitap bastırmak çok zor iş.. şu anda Matbaada iki kitap daha basılıyor yakında çıkacak bunun bir maliyeti var bunu karşılamak çok zor iş !.. mutlaka destek olmak gerek, belediyelerimiz basılan bu kitaplardan bir miktar alarak eşe dosta hediye ede bilirler.. ki küçük destek büyük yazarların doğmasına sebep olacaktır..

Şair- Yazar kolayına yetişmiyor: toplantıya katılanlara şöyle bir baktım: Yaşar Alpaslan, Mustafa Okumuş , Oğuz Paköz, Ali Büyükçapar, Karaozan, Serdar Yakar, daha ismini sayamadığım bugün kitap yayınlayan, gazetelerde köşe yazan dostlarımızı görüyorum, ki bunlar  kolayına yetişmiyor..

Kitap yayınlamak kolay iş değil: sesiz sedasız, reklamsız, sırtındaki kitap çuvalı ile Rekor Yaşar Alpaslan ile Serdar Yakar beyde, biz arkadan çırak olarak geliyoruz ama onların rekoruna yetişmemiz mümkün değil.. Allah gücünü artısın..

Bu insanlar kolayına yetişmiyor.. sahip çıkmak gerekir..

Kahramanmaraş büyükşehir Kültür Daire Başkanı Fetih Yanardağ da olayın farkında olmasına çok sevindim..

Büyükşehir Belediyemizin çok şükür imkanı var: ayda bir defa örnek: her ayın son Çarşamba akşamı Pınarbaşı Çamlıcada Kahramanmaraşlı şair ve yazarları bir araya getirse: bir akşam yemeğinde buluşsalar, o ay içinde yazdığı son şiirini, o ay içinde yazdığı en güzel makalesi orada okunsa çok güzel olur, yazmayı ve okumayı teşvik eder !.. birlik ve beraberlik olur bir kaynaşma olur ki kültür temelide budur..

Hem tatlı bir yarış olur, hem de güzel birlik ve beraberlik sağlanır, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Sayın Fetih Yanardağ ‘a teklifimizi sunuyorum..

Şairimize- yazarımıza sahip çıkmalıyız..

Kitap yayınlayan : Tüm yazarlarımızın ellerinden öpüyorum..

Kitap yayınlamak kolay bir iş değil !..

Kültüre hizmet vermek zor bir iş

“Gafil olma!,  ölün var !” bugün varız yarın yokuz..

365 gün köşe yazısı yazıyorum:

Bazı günler hızımı alamıyorum iki yazı – üç yazı yazdığım da oluyor..

O halde : yayınlanan yazılarım var, yayınlanmayan yazılarımız var..

Bu yazılarımı bir kitapta topladığımda yılda iki defa köşe yazılarımızdan kitap çıkıyor.. oysa bizim bir de şairlik yönümüz var yakında ilk şiir kitabımı da çıkaracağım..

Yazmak kolay değil !

Her gün yazmak hele hiç kolay değil

Okumak !.. dinlemek ! algılamak gerekiyor..

Sevgili dostlarım : KSÜ Güzel Sanatlar Dekanımız Prof.Dr. Mehmet Özkarcı hocama teşekkür ediyorum, KSÜ ve Maraş tarihinde ilk defa böylesine bir toplantıda şair ve yazarlarımızın bir bölümü bir araya geldi. Güzel bir olay.. kutluyorum.. Büyükşehir Belediyemizin bu konuya sahip çıkmasını bekliyorum..

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co