KSÜ Bahaettin Karakoç’a Fahri Doktora ünvanı verildi

KSÜ Bahaettin Karakoç’a Fahri Doktora ünvanı verildi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) tarafından düzenlenen ‘Yılın Kahramanları-2014 ‘Edebiyat Ödülleri’ töreni ile günümüz şiirinin ‘Dede Korkut’u ve ‘Beyaz Kartal’ı olarak bilinen ünlü şair Bahaettin Karakoç’a cübbe giydirilerek Fahri Doktora unvanı verildi.
KSÜ Avşar yerleşkesinde bulunan Cahit Zarifoğlu Konferans salonunda yapılan törene Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Apaçık, İdari Yargı Mahkemesi Başkanı Orhan Akıncılar, Daire Müdürleri, Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları ile çok sayıda Akademisyen, idari personel, öğrenci ve vatandaş katıldı.
Törenin açılış konuşmasını yapın KSÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Fatih Karaaslan, Gelenekselleşmesini arzu ettikleri bir ödül töreni projelerini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Karaaslan sözlerine şöyle devam etti: “Törenimizin ismini hem şehrimizden hem de üniversitemizin isminden esinlenerek ‘Yılın Kahramanları’ şeklinde isimlendirdik. 2014 ise ilk törenin 2014 yılında yapıldığının göstergesi. Ödüllerimiz değişik alanlarla ilgili olabilirdi ama biz bu yıl tema olarak Edebiyat alanını seçtik. Çok değerli edebiyatçılar yetiştiren bu bakımdan Mümbit bir toprağa sahip olan şehrimizde bu ilk töreni edebiyatçılarımızla ilgili yapmanın onlara yönelik yapmanın daha uygun olacağını düşündük. Bu tören çerçevesinde çok değerli ağabeyimiz Bahaettin Karakoç beye Doktora unvanı takdim edeceğiz. Yine şöhreti ülkemiz sınırlarını aşmış olan iki değerli edebiyatçımıza onur ödülü, şehrimizde edebiyat alanında güzel çabaları, birikimleri ve emekleri olan bir gurup edebiyatçımıza takdir ödülü ve ardından da kültürel ve tarihsel konularda hayatımıza yaptıkları katkılardan dolayı iki edebiyatçımıza özel ödül vereceğiz. Önümüzdeki yıllarda tema değişebilir veya karma olabilir ve bu sayede gelenekselleştirmeyi düşünüyoruz.”

abah_1

abah_4Bahaettin Karakoç’un hayatını konu alan slaytın ardından kürsüye gelen Yıldız Teknik Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof.Dr. Yakup Çelik ‘Bahaettin Karakoç’un Şiir dünyası’ konulu bir konferans verdi. KSÜ Rektörü Karaaslan’ın duygulandığı ve “Karakoç ailesinin fertleri böylesine önemli bir şahsiyetle ne kadar gurur duysalar azdır” diyerek akademik cübbe giydirdiği Bahaettin Karakoç ise 84 yaşında olduğunu dile getirerek kendisine bu unvanı layık gören herkese teşekkür etti. Kendisi için ayrılan kürsüden kısa bir konuşma yapan Bahaettin Karakoç, hemen her gün şiir yazdığını söyledi. Karakoç sözlerine şöyle devam etti: “Şiir hiçbir zaman benim için hobi olmadı. Şiir benim için bir medeniyet bir kültür aracı oldu. Şiiri hep fen bilimleri gibi bilimsel olarak ele aldım. Daha güzel olsun, daha derinden ses versin diye şiirle oynadım, kelimelerle istediğim gibi oynadım. 84 yaşındayım hala şiir yazıyorum. Kimisi 45yaşından sonra biter, sermayeleri kalmaz. Yazacakları kalmaz. Hayal dünyaları kalmaz. Peki ben şiiri ne için yazıyorum. Şiir benim geçim vasıtam değil. Ben şiirlerimi benim milletimin çocukları okusun, ne yapmak istediğimi anlasın ve iş kolaya geldiğinde değil, zahmet çekmeye geldiğinde koşsunlar diye yazıyorum. Dikkatinizi çeker mi bilmiyorum. Karakoç’lar hiçbir zaman bir aşiret şairi olmadı. Çünkü Aşiret şairi olursanız, devlet de yardım eder, etrafta yardım eder, kurumlarda yardım eder. Matbaalar eseri bedava basar. Basılanlar kolay satılır. Sayılamayacak kadar nimete konarlar. Ama ne kardeşim Abdurrahim’de bu vardı, ne de bende var. Onun için şiirlerimi herkese açtım, herkes benim şiirlerimi kullanabilir. Benim peşinden koştuğum şey, kültürümüzün kültürler arasındaki yerini pekiştirmek. Ben Tanzimat’tan bu tarafa gelen Türk edebiyatını sakıncalı bulurum, şaibeli bulurum. Çünkü dilimizin geniyle oynadılar, şiirimizin genleriyle oynadılar. Bu benim için bir züldür. Yaşadığım sürece yazacağım. Türkiye’nin her tarafına, dünyanın her tarafına şiiri öğreteceğim.”
Ardından yapılan törenle Nuri Pakdil ve Vehbi Vakkasoğlu’na Onur ödülü, Prof. Dr. Refet Yinanç ve Yaşar Alparslan’a özel ödül, Arif Eren, Bünyamin Küçükkürtül, Duran Boz, Hasan Ejderha, İnci Okumuş, Mustafa Okumuş, Oğuz Paköz, Ramazan Avcı, Serdar Yakar, Sıddık Elbistanlı ve Yasin Mortaş’a takdir ödülü verildi. Rektör Karaaslan tarafından Yıldız Teknik Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof.Dr. Yakup Çelik’e Maraş işi oyma sandık hediye edilerek Bahaettin Karakoç’un resimlerinin sergilendiği sergi alanına geçildi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co