KÖŞE YAZARLIĞI VE YAZMA SORUMLULUĞU

KÖŞE YAZARLIĞI VE YAZMA SORUMLULUĞU

Geçtiğimiz hafta Bugün Gazetesi Sahibi Mehmet Yüzbaşıoğlu, Kahramanmaraş’ta köşe yazarlığı yapanlar ve yazmak üzerine bir makale ele almıştı. Yazıda, yazıl ve görsel medya da çok sayıda insanın köşe yazarlığı yaptığını bu yazarların sorumluluklarının olduğunu, kimi yazarların ele aldıkları konularda gazete sahiplerini zor duruma soktuklarını belirterek, kalemlerine dikkat etmelerini istemişti. Veya ben böyle anladım. Evet, doğru yazmak sorumluluk ister;

Çünkü yazılarımız kimi zaman kılıç, bazen fener, bazen zehir, bazen bal, bazen de iğne gibidir.

Özellikle Maraş’ımız da yazı yazmak çok zor, bir kişi veya kuruma yönelik eleştiri yaptığınızda, hemen en yakınızı bulurlar ve üzerinize gönderirler, gönül koyarlar! Tabi yüz yüze baktığınız bu kişiler çoğu zaman bir komşudur ya da onun yakini…

Bir de güzel şeyler yapanlar oluyor, bunları övücü yazılar yazıyorsunuz, adam gerçekten güzel çalışmalar yapıyor, yani hak ediyordur; bu durumda ise adamcağız ile aranızda maddi ilişki kurarlar. Yani…

Bu durum her insan için geçerli değildir, bazı yazarlarımız vardır ki, onlar aidiyet duygusu ile yazarlık yaparlar.

Siyaset yazamazsınız, yazanlara hemen sucu ve bucu derler.

Bizim için zaten kesinlikle siyaset olmuyor.

Ancak siyasi yazılarında çok okunduğunu biliyoruz ama olsun diyoruz, biz siyasetin dışında kalalım. Belki de bizim için böylesi hayırlı oluyor.

YAZARIN SORUMLULUKLARI VARDIR

Ne yazıyoruz? Niçin yazıyoruz? Nasıl yazıyoruz? Kim için, kimden yana taraf oluyoruz? Bence bu çok önemli!

Soruyorum arkadaşa bu soruyu, benim mesleğim para için yazıyorum diyor.

Bir başkası toplumda ayrı bir yerim olsun istiyorum, diyor.

Bir diğeri, ülküm var, inancım var, yani toplumu doğruya yönlendirmek istiyorum, yani ışık olmam gerekiyor, insanın bir konuda birikimleri varsa, bunu toplum ile paylaşmak gerekiyor diyor.

Yani her yazanın kendine göre bir gerekçesi var.

Mesele nedir biliyor musunuz? Hani sanatı niçin yapıyorsun sorusu karşısında, kimileri toplum için, kimileri sanat için yapıyorum diye cevap vermişler. Bence yaptığın için Allah için olması çok önemli.

Bir başka konu da, yazılarımızdan birileri rahatsız olabilir, bu doğaldır. Bu rahatsızlıkta eğer iftira ve belden aşağı vurma varsa yanlıştır. Kişilerin özel hayatı yazınızın içine girmiş ise bu da yanlıştır. Çünkü bizim inancımıza göre insanların ayıbı araştırılmaz. Ama kamuoyu menfaati söz konusu ise, kaleminiz hem iğne olmalı, hem de kılıç… Bilmem katılır mısınız?

KUTSALIMIZA DOKUNDURMAYACAĞIZ

Vatanımız bizim en büyük kutsalımızdır, hamaset yapmıyorum ama şehidimin kanına dokundurmam. Allah’ım, Kuran’ım, Peygamberim kutsalımdır, söz söyletmem.

Bayrağım başımın tacıdır.

Kentimi, mahallemi, çevremi de kirletmem, değerimdir.

Aileme dil uzattırmam, özelimdir. Bunlar herkes için geçerlidir değil mi?

Bunun için yazı yazan arkadaşlarımız, kendi için istediğini veya istemediğini, mümin kardeşi içinde isteyecek veya istemeyecek.

Bu bizim kültürümüzde var.

Yüzbaşıoğlu haklı, yazmak güzel ama güzeli yazmak daha güzel.

Yazı yazıldıktan sonra oktan daha tesirli, Allah göstermesin bu dünyada hesabını veremeyeceğiniz bir yazıdan dolayı ahrette nasıl cevap vereceksiniz.

Bir iftira atıldığını düşünün kendinize, ömür boyu bunun ağırlığı ile yaşarsınız. Diyelim ki, suçsuz insana suç isnat ettiğin, bunu kendinize yapıldığını düşünerek yazı yazmak gerekiyor.

Hata olmaz mı, olur, insanız biz!

Bu defa da özür müessesesiniz devreye girdirmeniz gerekiyor.

Görüldüğü gibi yazmak çok zor iş! Bunun için yazı yazmak isteyenler, kalemlerine mukayyet olacaklar. Olmak zorundadırlar.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co