KORKMA ALLAH’TAN KORKMAYANDAN

KORKMA ALLAH’TAN KORKMAYANDAN

Maraşlıların çok kullandığı atasözlerinden biridir, ‘kork Allah’tan korkmayandan!’ Öyle ya bir insanda Allah korkusu yoksa o insandan her türlü kötülük gelir. Bu nedenle o zalimden korkmak değil de, belki ona karşı en etkili tedbirleri almak gerekiyor. Bu nedenle de, ‘Korkma Allah’tan korkmayanlardan’ demek belki daha doğru olurdu…

Ne diyeceğim, şu batının sığınmacılara karşı tutumunu görmüyor muyuz? Vay be! Neyse…

Bu atasözünün bir de diğer tarafı var, yani Allah’tan korkanları da sevmek, tercih etmek, takdir etmek gerekiyor.

İyiyi, kötüden ayırmak, iyiyi baş tacı yapmak birinci tercihimiz olmalıdır diye düşünüyorum.

Falan adam tehlikeli, ondan her türlü kötülük beklenir, öyle ise ona karşı biraz daha yakın durayım, en azından şerrinden kurtulurum diye düşünenler olduğunu biliyorum.

Onlara bir çift sözüm var, arkadaş hayır ve şer Allah’tandır, onun istemediği hiçbir eylem gerçekleşmez, öyle ise gerçekten korkmamız gereken biri varsa o da Allah’tır.

HAŞYET DUYMAK

Büyüklerimizden sohbetler dinlerken, onlar Allah’tan haşyet duymak konusunu anlatırlardı. Ömer Paksu hocamın yıllar önce anlattığı sohbetten aklımda kalan birkaç cümleyi sizinle paylaşayım inşallah.

Gafur olan Allah’ın mağfiretine nail olmanın bir yolu da O’na karşı haşyet duymaktır. Haşyet sıradan bir korku duymak değildir. Sıradan korku ya Kuran’da havf deniliyor. Haşyet ise korkuların azameti ve makamının büyüklüğünü bilmekten dolayı duyulan bir iç ürpertidir. Mustafa İslamoğlu bu konuyu Esmaları anlatırken der ki; “ Esasen haşyet, Allah’ın sevgisini kaybetme korkusuyla teyakkuz halinde bulunmaktadır.

Diye burada bir tespit daha yapar ve “Sıradan korku olan havf öznenin cehaletinden kaynaklanır. İnsan bu nedenle karanlıktan havf (korku)eder. Zira karanlığın gerisinden bilinmezlik vardır. İnsanlar görünmeyen varlıklardan bunun için korkarlar. Zira görünmezliğin arkasında ise bilinmezlik söz konusudur.

Haşyet ise öznenin ilminden kaynaklanır. Bu yüzden Allah’tan en çok haşyet duyanlar âlimlerdir.”

BİLMEK, AZI BİLMEK, ÇOK BİLMEK

Efendimiz bu nedenle olsa gerek ki, hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu der. Bediüzzaman hazretleri ise O’u takiben, bilmek yani ilim güçtür der.

Evet, ilmi elinde tutanlar, ilmiyle amel edenler Allah’tan çok korkarken aslında cesaretli, korkusuz olanlar ise çoğunlukla cahillerdir.

(Not: İnsan bilmediği şeyin cahilidir ki onlar ışığı görmeyen körler gibidirler)

Demek ki, Allah’tan korkmayanlar cahillerin tam kendileridir.

Hani neredeyse her yazımda, ülkemizin en büyük sorununun cehalet olduğunu söyleyip dururum bunun için.

Yunus ne güzel demiş, ilim ilim bilmekten, ilim kendin bilmektir. Evet, haddini aşanlar, ancak Allah’tan yeteri kadar korkmayanlardır.

Görüyor musunuz? Teröristleri, izliyor musunuz onlara destek verenleri.

Görmüyor musunuz, İsrail’İ, Mescidi Aksa’da Allah’ı zikir edenlere yaptıklarını, onlardan daha zalim kim vardır ki?

Furkan(25)Suresinden bir müjde ile yazımızı bitirelim inşallah. “Ancak kim tevbe eder(yürekten)inanır ve sorumlu davranırsa. Allah işte böylelerinin kötü gidişatını iyi gidişata tebdil edecektir. Allah Gafur’dur, Rahimdir.

Bizler inşallah Allah’tan korkmayanlardan korkmamayı öğrenir, Kuran-i yaşamımızı sürdürürsek, hak hâkim kılınacaktır.

Kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co