Konukoğlu: “İnovasyon yapmaya her zaman devam edeceksin”

Konukoğlu:  “İnovasyon yapmaya her zaman devam edeceksin”

Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Gaziantep sanayisinin inovasyon çalışmalarına önem verdiğini belirterek, “Gaziantep bugün 6,5 milyar dolar ihracata geldiyse; buna hep yeniliklerle, yeni buluşlarla geldi” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Türkiye İnovasyon Haftası Gaziantep” etkinliği sırasında, Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Vahap Munyar moderatörlüğünde ‘’Türk İş Dünyası’’ konulu panel yapıldı.

Panele, Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Akfen Holding ve TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, TürkMedya Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak ve LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük konuşmacı olarak katıldı.

Sanayileşmiş şehirlerin daha çok konuşulduğunu belirten Sanko Holding Onursal Başkanı Konukoğlu, Gaziantep’in ekonomik başarısından bahsederek, “Gaziantep’teki tüm sanayiciler kendi başına her gün bir yenilik, inovasyon yapmaya çalışıyor. Aslında ürün geliştirme de inovasyondur. Bir yenilik geliştiremezseniz ürünü satamazsınız. Gaziantep bugün 6,5 milyar dolar ihracata geldiyse; buna hep yeniliklerle, yeni buluşlarla geldi” diye konuştu.

Konukoğlu, Sanko Holding’in şirketlerinde de Ar-Ge bölümleri olduğunu, inovasyon için çalışma yaptıklarını bildirdi.

Bir üniversite öğrencisinin katıldığı konferansta kendisine “Almanlar, Fransızlar her şeyi buluyor, daha iyi mühendisler. Biz niye bu kadar iyi değiliz” diye sorduğunu anlatan Konukoğlu, mühendisliğin Avrupa ülkelerinde babadan oğula geçtiğini ve genetik olarak geliştiğini, Türkiye’de ise yeni yeni geliştiğini kaydetti.

Kendisinin de işletmede fiilen çalışarak çok şey geliştirdiğine vurgu yapan Konukoğlu, gençlere şu önerilerde bulundu:

“İşe başladığınız gün en erken gündür, derdi babam. Yapacağınız her iş ne olursa olsun başladığınız gün başlayın. İnovasyon konusunda da gençlerin fikriyle bizim fikirler arasında gen gelişmesi var. Bizler dedelerimizden görerek bir noktaya geldik, Avrupa’dan bir dergi geldi mi açar, içindeki makinanın fotoğrafını öperdik. Ama şimdi dünya herkesin cebinde.

Her türlü bilgiye daha çabuk ulaşıyorlar ve gençler bilgisayarı bizden iyi kullanıyorlar. Bizlere düşen görev, fikir vererek hata yapmalarını önlemek.  Gençlerde şunu görüyorum; ellerinden telefon düşmüyor, aynı masada bile çetleşiyorsunuz.  Bir konuyu, bir buluşu konuşun tartışın… Eskiden ‘icat çıkarma’ diye dayak yerdik, şimdi ‘icat yapın para verelim’ diyoruz. Çünkü Türkiye’nin gelişmesinde ana noktalardan birisi bu olacak.’’

TÜRKİYE İNOVASYON HAFTASI (4)

-“HER ZAMAN İNOVASYON YAPACAKSIN”-

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Konukoğlu, Sanko Holding olarak bütün hamlelerini kriz zamanında yaptıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Kriz zamanında eleman bulmak kolaydır, ucuza makina almak kolaydır. Bir yatırımı piyasasının zirve noktasında yapıyorsanız hatanın en büyüğüdür, dip noktasında yatırım yapacaksın. Her zaman inovasyon yapmaya devam edeceksin.’’

Konukoğlu, “Hayatta aldığınız en büyük risk ve sonucu ne oldu” şeklindeki soruya karşılık, risk almadan sanayici olunamayacağını ve büyümenin mümkün olmadığını vurguladı.

Sanko Holding tarafından yapılan Sanibey Barajı’nın,  Türkiye’de özel sektörün yaptığı en büyük projelerden birisi olduğuna ve dünya rekoru denilebilecek bir sürede tamamlayarak 2010 yılında elektrik üretimine başladığına dikkati çeken Konukoğlu, “Başladığımızda büyük yatırımdı, riskti. Ama altından kalktık, iyi de oldu. Risk almazsan bir şey olmaz. Ekip de önemli. Yeter ki elemanı bulun, işi yönetin, işin de başında durun’’ diyerek, bir girişimin risk almadan başarılı olamayacağını sözlerine ekledi.

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin katılımıyla bugün başlayan “Türkiye İnovasyon Haftası Gaziantep’’ etkinliğine, Vali Erdal Ata, Gaziantep Milletvekilleri Hüseyin Çelik ve Halil Mazıcıoğlu, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz,  Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu ve GAİB Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı, Sanko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Sami Konukoğlu da katıldı.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co