Konukoğlu: “Başak Traktör SANKO güvencesindedir”

Konukoğlu: “Başak Traktör SANKO güvencesindedir”

SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, tarım ve iş makinaları sektöründeki şirketlerinden Başak Traktör’ün, SANKO güvencesinde olduğunu söyledi.

Adıyaman programı kapsamında Başak Traktör Bayii Akgün Traktör firması sahibi Osman Akgün’ü ziyaret eden Konukoğlu, baştan sona yeniledikleri üretim tesislerinde geliştirilen bahçe ve tarla tipi traktörlerin, üstün özelliklerine rağmen düşük ve verimli yakıt tüketimi ile çiftçiye hizmet sunduğunu kaydetti.

SANKO’nun üretip sattığı her ürün gibi, Başak Traktör’ün de satış sonrasında her zaman yakın takiplerinde olduğuna dikkati çeken Konukoğlu, “Sattığımız malın arkasındayız. Üretip satınca bizim olmaktan çıkmıyor. Satış sonrası servis hizmetleri ile de çiftçimize en büyük desteği sağlıyoruz” dedi.

Konukoğlu, Eski Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Yusuf Çelebi’ye de nezaket ziyaretinde bulundu.

Çelebi’nin, Adıyaman’a yatırım sürecinde kendilerine azami destek sağladığını anlatan Konukoğlu, “Adıyaman’a yatırım yaptığımızda büyük ölçekli özel sektör yatırımı yoktu. SANKO’nun yatırımı sonrasında özel sektörün peş peşe yatırımları gerçekleşti ve burası sanayi kenti haline geldi” diye konuştu.

Hacı Yusuf Çelebi de ziyareti ve SANKO’nun Adıyaman’ın sanayileşme sürecini başlatması dolayısıyla Konukoğlu’na teşekkür etti.

BAŞAK TRAKTÖR

Başak Traktör’ün temeli, 1914 yılında Adapazarı’nda kurulan Demir Araba-Tahta Araba Fabrikası’na dayanıyor. 1944 yılında Türkiye Zirai Donatım Kurumu’na bağlanan şirket, Sakarya Alat-ı Ziraiye adıyla tarım alet ve makineleri üretimine başladı. Adapazarı’ndaki fabrikada o dönemlerde Türkiye’nin farklı bölgelerinde kullanılan çiftçi arabaları (at arabası), hayvanla çekilen pulluk, tırmık, motopomp ve traktör ekipmanlarının yedek parçaları üretildi.

KONUKOĞLU BAŞAK TRAKTÖR GÜVENCEMİZDEDİR (11)

1968 yılında Ford marka traktörleri üretmeye başlayan tesis, pulluk ve diskaroların üretimini de sürdürdü. Ford ile yapılan anlaşma doğrultusunda yüzde 65 oranında yerli traktör üretimine ulaşıldı. 1976 yılında 73, 53, 43 ve 33 HP güce sahip traktörlerin üretimi için Avusturyalı Steyr firmasıyla lisans ve yerli üretim anlaşması yapıldı. 1978 yılında 12 ve 17 HP gücünde tamamen yerli bahçe traktörleri üretimi için yatırımlar yapıldı ve projesi dahil tümüyle yerli “BAŞAK 12” ve BAŞAK 17” modelleri çiftçinin hizmetine sunuldu. Böylece “Başak” markası doğdu.

1994 yılında 45 HP gücünde STEYR 845 traktörleri 2×4 ve 4×4 olarak Avusturya için üretilmeye başladı. Bu proje kapsamında 1000’e yakın traktör ve parçaları Avusturya’ya ihraç edildi. 1996 yılında “Başak Traktör” marka ve logosuyla ilk kez, lisans anlaşması olmadan, kendi bilgi birikimi ve teknolojisini kullanan traktör fabrikası olarak 70, 50, 45 ve 33 HP güçlerinde traktör üretimi başladı. 2003 yılında özelleştirilen Başak Traktör, 2012 yılında SANKO Holding tarafından satın alındı.

SANKO HOLDİNG

SANKO Holding’in temeli 1904 yılında 7 dokuma tezgahı ile atıldı. Dördüncü ve beşinci kuşağın işbaşında olduğu SANKO’da yaklaşık 14 bin kişi istihdam ediliyor. Tekstil, enerji, çimento, ambalaj, tarım ve iş makinaları, bilişim, finans, sağlık, eğitim, AVM ve gayrimenkul olmak üzere 11 sektörde faaliyet gösteriliyor.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co