Komşu Oxı hayır dedi

Komşu Oxı hayır dedi

KOMŞU OXI (HAYIR) DEDİ…

Komşu hayati önem taşıyan referanduma OXI  (Hayır) dedi

2008 yılından beri ekonomisinde sıkıntılı günler geçiren Yunanistan’ın geleceğini belirlemede dönüm noktası olan referandum da Seçmenine hayır oyu kullanmasını tavsiye eden Başbakan Çipras’ın istediği oldu.

Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası, Uluslararası Para Fonu’nun Yunanistan’a sunduğu teklif iki metinden oluşan mevcut kurtarma paketinin tamamlanması, ileriye dönük reformlar ve borç sürdürülebilirlik analizinden oluşan teklifin hükümetçe kabul edilip edilmemesi için Başbakan Çipras halk karar versin diyerek referandum’a gidilmesine karar verdi. Sandığa giden halk IMF’ in teklifine hayır diyerek tarihi bir karar verdi.

IMF bir ülkenin ekonomisine el attı mı? O ülkenin vay haline!

Türkiye’ de Uluslar arası Para Fonundan az çekmedi. Kan emici bir sistem şükür ki; ülkemiz bu kan emicilerin çarkından kendini kurtardı. Ak Parti hükümeti “bu IMF’ den kurtulmazsak rahat hareket edemeyiz”  diyerek ilk adımını attı.

AK Parti hükümeti 2008 yılında IMF ile stand-by anlaşması yapmama kararı aldı.

Türkiye IMF ile ilk defa İsmet İnönü döneminde 1947 yılında tanıştı. 1961 yılında da ilk stand-by anlaşması yapıldı. Son anlaşma 2005 yılında AK Parti döneminde yapıldı. Bu dönemler arasında IMF ile toplamda 19 anlaşma yapıldı. Nihayetinde 14 Mayıs 2013’ de Türkiye borcunun son taksitini ödeyerek 66 yıldır muhtaç olduğumuz IMF dönemi de son buldu…

Uluslar arası Para Fonu (IMF) ile çalışan ülkeler borç almaya mahkûm olan ülkelerin kendine ait bir ekonomi anlayışı olmaz bağımlısınız. Komşu ülke Yunanistan’ın hali ortada…

Referandumun geçerli olabilmesi için kayıtlı seçmenin yüzde 40’ının sandığa gitmesi gerekiyordu. Başbakan Alaxis Çipras’ ın halkına katılın ve OXI (Hayır) oyu kullanın çağrısıyla katılım oranı yüzde 62 civarında oldu. Referandumdan hayır çıkması IMF’nin para akışının kesilmesi demek buda ülkenin iflası anlamına geliyor. Yunanistan maliye Bakanı Yanis Varuvakis kendinden emin bizi batıramazlar diyor. Yunanistan’ın batmasına izin verilmesi bir trilyon avro’ ya bedel olur diyerek borçlarının yapılandırmasında ısrarlı.

Bana sorarsanız sevgili okuyucularım;  IMF Yunanistan’a yardımcı olacaktır.

Ülkemizin kıymetini anlamayanlar bir kere daha düşünün. Yunanistan’ın nüfusunun neredeyse yarısına yakın Suriyelilere bakıyoruz.

Türkiye IMF’siz geçirilen sürelerde hem kendi ekonomisinde gücünü ispatlamış ve başarılı bir performans sergilemiştir.  Bölgesel ve küresel piyasalarda da önemli bir aktör haline gelmiştir.

Güçlü olmak böyle bir şey…

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co