Kocatepe, “İstenmeyen olaylar yaşadık”

Kocatepe, “İstenmeyen olaylar yaşadık”

Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe şehrin yöneticileri ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Çocukları kullanarak kardeşlik duygularımızı zedelemeye çalıştılar,” dedi.

Kahramanmaraş Kamuoyuna başlığı ile bir basın bildirisini okuyan Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe :  “Ülkelerindeki iç karışıklıklardan dolayı can güvenliklerini korumak için ülkemize sığınan Suriye vatandaşlarına ev sahipliği yapan şehirlerimizden biride Kahramanmaraş’tır. Tarih boyunca her zaman zulmün karşısında ve mazlumun yanında olmayı şiar edinmiş Milletimiz, kendisine sığınma ihtiyacı hissetmiş ve ortak dini, tarihi ve kültürel değerlere sahip Suriyeli kardeşlerine karşı yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma anlayışının zirve noktasını temsil etme çerçevesinde her türlü yardım, destek ve merhameti göstermiş ve göstermeye de devam edecektir.  Bu, tarihin ensar-muhacir, vakası tekerrürüdür.

Bu minvalde merhamet ve kardeşlik duygularının doruğa çıktığı, komşusu açken tok olan bizden değildir anlayışının temel düstur edinildiği mübarek Ramazan ayında ilimiz merkezinde bir provakasyon sonucu oluştuğuna inandığımız ve Kahramanmaraş kamuoyunun da asla tasvip etmediği birtakım taşkınlıklar ve saldırganlıkların yaşanmış olması bizleri derinden etkilemiş ve üzmüştür. Kahramanlık ünvanına sahip ve istiklal madalyası sahibi bir ilin hemşehrileri olarak öncelikle bu olayın tüm Kahramanmaraşlılara mal edilemeyeceğini ve Kahramanmaraşlının özünde mevcut bulunan hamiyetperverlik ve yardımseverlik duygularıylada bağdaşmadığını ifade etmek isteriz. Emniyet kuvvetlerimizin gerekli tedbirleri alması ve halkımızın sağduyusu ile büyümeden yatıştırılan bu olayların tekerrür etmemesi için gerekli tedbirlerin alındığı ve sözkonusu olaylara karışanlarla ilgili de adli takibatın sürdüğünü buradan kamuouyuna arz etmek isteriz.

Çoğunlukla çocuk ve kadınların oluşturduğu, canını kurtarmak için ülkemize ve şehrimize sığınan Suriyeli misafirlerimizin, yoksulluktan, kültür farklılığından kaynaklanan, çevreyi tedirgin eden etkileri olabilir. Ancak bu süreç geçicidir. 2. Dünya Savaşında milletimizin aynı misafirperverliği diğer komşu ülke ve milletlere de gösterdiğinin hatırlanması gerekir. Din bağı ile kardeş olduğumuz müşterek tarihi birlikteliğimizin olduğu Suriyeli dindaşlarımızla dünya var oldukça iyi komşuluk hukuku içerisinde yaşamaya devam edeceğimizi de unutmamamız gerekir. Ülkemizin ve şehrimizin maruz kaldığı bu sığınmadan kaynaklanan sorunların çözümü için devletimizin tüm kurumları ve sivil toplum kuruluşları tarafından gereken önlemler alınmakta ve uygulanmaktadır.

SONY DSC

Şehrimizin ve vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada her türlü tedbir alınmakta ve alınmaya devam edilmektedir. Bu konuda kimsenin endişe duymasına gerek yoktur. Kahramanmaraş ülkemizin en huzurlu illerinden biri olmaya devam edecektir. Bu vesile ile tümhemşehrilerimizin Ramazanını ve Ramazan Bayramı kutlar, ülkemizin şehrimizin huzurunu bozmak isteyen tahriklere kapılmamalarını ve provakasyonlara karşı dikkatli olmalarını belirtir saygılar sunarız. Dedi.

Toplantıya Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu ilçe belediye başkanı Necati Okay, KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük, Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu, KEMESOB Başkanı Ahmet Kuybu, Saçaklızade Vakfı Başkanı Ali Demirdöven, Kahramanmaraş Platformu dönem başkanı Yusu Bülbül katıldı.

Basın bildirisini okuduktan sonra basın mensuplarını sorularını cevaplandıran Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe,” Biz böyle bir şey beklemiyorduk, ama fitne şer güçler çocukları kullandılar, bizde çocukların zarar görmemesi için çok hassas davrandık, elimizden geleni nazikliği gösterdik, şu ana kadar Emniyet müdürlüğü tarafından olaylara karışan kişilerden 40 kişi göz altına alındı.. Kamera ve Fotoğraf görüntüleri izlenerek kimlikleri tesbit edilen kişiler tek tek alınıyor, burası hukuk devleti suç işleyen cezasını çekecektir,” dedi.

Fitne iki taraflı çalışıyor

Önceki gün bir Suriyeli işçi inşaattan düşerek öldü, Suriyeliler arasında :”Türkler atarak öldürdü , diye fitne yayıyorlar, bir kişi trafik kazasından öldü onu da fitne malzemesi yaptılar..fitne iki taraflı çalışıyor bizde doğru olmadığını anlatarak gerekeni yapmaya çalışıyoruz,” diye konut

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co