KMTSO Dershaneler Toplantısı

KMTSO Dershaneler Toplantısı

KMTSO Dershaneler Toplantısı

KMTSO Eğitim Komisyonu önceki gün akşam KMTSO toplantı salonunda toplandı..

Bir aklı evvel, bizi ikna etmek için dershaneler konusunda : “ Bilgisayardan önce daktilo vardı haberi onunla yazardınız, bilgisayar çıktığı zaman karşı çıkmışınızdır,” diyor..

Bizde hemen cevabını verdik: Daktilo da haber yazarken: müdürümüz bir sayfa yazının içine bir kelime eklerdi, o bir sayfa yazıyı baştan aşağı yeniden yazardık ve bize ölüm den zor gelirdi..

Bilgisayar çıktığı zaman, bırak karşı çıkmayı  sevincimizden göbek attık..

Eskiden Gaz ocakları vardı, yemek onun üzerinde pişerdi, tüp çıktı diye kimse karşı çıkmadı, aksine oh be kurtulduk dediler.. Kanılarla yol alırınken, otomobil, kamyon, otobüs çıkınca insanlar karşı çıkmadı oh be dediler..bunun gibi örnekleri çoğalta biliriz..

Ama şunu iyi bilin ki Dershane bir ihtiyacın ürünü , kapatılması yenilik değil, Fakir Anadolu Çocuklarının önünü kesme hareketidir..

Benim de dershaneye giden çocuklarım var, elbette Dershane Parası vermek istemem, Okullarımız tam gün 18 kişilik sınıflar olsa da Dershanelere ihtiyaç olmaza çok güzel olur.. ama 70 kişilik sınıfların olduğu Kahramanmaraş’ta Dershaneye gitmeyen çocuk lise de okuyamaz , bir Üniversite ye de giremez..

Dünya da Dershaneler

Almanya daki yakınlarınıza sorun: Almanya da her geçen gün dershane sayısı artıyor..

Avusturya da her beş öğrenciden biri dershaneye gidiyor..

İngiltere de özellikle göçmen çocukların uyum sağlaması için devlet destekli dershaneler açılıyor ve devlet teşvik veriyor..

Japonya da 1970 yıllardan sonra Dershaneler açılmış, kurslar açılmış ve böylece ülke ekonomisi büyüme hızını yakalamış ve bugün görevine devam ediyor..

Güney Korede Dershaneler eğitimin bir parçası olarak baş sırada yerini alıyor..

İlkokul öğrencisinin yüzde 32,2 si, Orta okul öğrencisinin yüzde 56’sı, Lise öğrencisinin yüzde 73 ‘ü dershaneye gidiyor..

Türkiye de ise 2013 yılında öğrenci sayısının ancak yüzde 12 gibi bir bölümü dershanelere gidebiliyor..

Burada şu rakama iyi dikkat ediniz: SBS  sınavına giren öğrenci sayısı 1.805.125 olup, 400 puan alan öğrenci sayısı 10..

326 puan alan öğrenci sayısı yüzde 36.698, 298 puan alan öğrenci sayısı 193.789 kişi

197 Puan ve hiç puan alamayan öğrencilerle baştaki öğrenciler arasında büyük bir uçurum var.. önemli olan bölüm burada..

Dershaneye gitmeyen çocukların, özel ders almayan çocukların okuması çok zor…

4 yıl ilk okulu okuyan ve orta okula geçen bir öğrenci, sağlam temelle 12 öğretmenle , eksik kitap olmaksızının okursa bir Anadolu lisesi kazanması zor, meslek liselerini belki.. ancak Dershane takviyesi alırsa Fen Lisesi, öğretmen lisesi, Sağlık Meslek Lisesi gibi liselere okuma imkanını yakalaya biliyor.. Türkiye ‘in gerçeği bu..

Orta okulu 4 yıl köyde okuyup gelen bir öğrenci: Şehir merkezinde veya ilçe merkezinde bir lise okuma şansı yok.. “Dershaneler demode olmuş diyen kafalar demode olmuştur”

Temeli olmayan çocukların okuması mümkün değil.

Dershane : Sadece Türkiye de değil, AB ülkeleri dahil, gelişmiş ülkelerin tamamında var, sadece  Dünya da 2 ülkede yok bunun dışında tüm ülkelerde var..

Herkes çocuğunun en iyi okulda okuyarak: Doktor, Mühendis, Mimar, Eczacı, Diş Hekimi olmasını istiyorsa, bir sınav olması kaçınılmazdır.. Sınav varsa Dershane de var olacaktır..

Hükümet kapatırsa ne olur ?

Merdiven altına iner, bizim çocukluğumuzda 40-50 yıl önce : Üç beş öğretmen bir araya gelir özel ders verirdi, öğretmenler zenginlerin evine gelir özel ders verirdi, yada çocuklar öğretmenin evine gider özel ders alırdı.. kısaca merdiven altı eğitim vardı , özel kitaplar vardı, Dershaneler kapanırsa yine aynısı olur.. eğitim merdiven altına iner..

4 bin dershane, 100 bin çalışan, Vergi, SSK , Bağ-Kur ve Ülkemize kattığı katma değer ise oda otomatik olarak merdiven altına inecektir..

Bir iş yerini : Devlet değil , halk kapatır.. Dün semerciler vardı, bugün hepsi kapandı, şehir de bir iki semerci kaldı, Culfalar vardı , bugün hepsi kapandı, niye teknolojiye yenik düştüğü için..bunun gibi yüzlerce meslek kapandı gitti, çağın gerisinde kaldığı için…

Okulları tam gün yapar, sınıf da öğrenci sayısını en fazla 24 ‘e çeker yeterli eğitim vere bilirsek Dershaneler kendiliğinden kapanır hükümetin kapatmasına gerek yok..

Bunu yapamadığımız sürece dershane bir ihtiyaçtır..

Öğrenmek isteyenin beynini kapatamazsınız !..

İyi günler..
19 Kasım 2013

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co