KMTSO’ da konuşan Bakan Tüfenkci; “İş yasasını değiştireceğiz”

KMTSO’ da konuşan Bakan Tüfenkci; “İş yasasını değiştireceğiz”

 

Bakan Tüfenkci; “İş yasasını değiştireceğiz”

t5

Bir dizi programlara katılmak üzere Kahramanmaraş’a gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen İstişare Toplantısı akşam yemeğinde işadamları ile bir araya geldi. Bakan Tüfenkci Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun ve TSO Meclis Başkanı Hanifi Öksüz’den İşadamlarının sorunlarını dinledi.  Bakan Tüfenkci, İşadamlarının sorunlarını biliyoruz. İşadamlarına yeşil pasaport vermek suretiyle başladık. İş Yasası ve kıdem tazminatı konularında çalışmalar yapıyoruz. İşçi’de işveren de mağdur olmadan bir yol bulmaya çalışıyoruz” dedi.

t2

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen istişare toplantısında Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, TPB  Genel Başkanı ve Ak Parti Demokrasi Hakem Kurulu Üyesi Nevzat Pakdil, Ak Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Metin Doğan, Kahramanmaraş Milletvekilleri Nursel Reyhanlıoğlu, Uğur Dilipak ve İmran Kılıç, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Onişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hanifi Öksüz, Kahramanmaraş Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu, Kahramanmaraş Sanayici  ve  İşadamları Derneği Başkanı  Ali Arpasatan,   Ak Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir, Ak Parti Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Ömer Oruç Bilal Depgici, Ak Parti Onikişubat İlçe Başkanı Fırat Görgel, İşadamları, Partililer katıldı.

t13

2013 yılında Gezi Parkı bahanesiyle ekonomik alanda Türkiye’ye yönelik eşzamanlı saldırılar başladığını ifade eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, aslında o dönemde IMF’ye olan borcun ödendiğini, döviz rezervlerinin zirve yaptığını, ihracat-ithalat ve enflasyon rakamlarının olumlu seviyede olduğunu kaydetti. Türkiye’nin kısa zamanda söz konusu engelleri aştığını dile getiren Bakan Tüfenkci, ardından ülkenin 17-25 operasyonları ve 15 Temmuz hain darbe girişimini yaşadığını söyledi.

t11

Yaşanan bu olumsuz gelişmelerden sonra Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının da arka arkaya Türkiye’nin notunu düşürdüğünü belirten Tüfenkci, bunlara rağmen milletin yılmadığını, alınan tedbirler ve teşviklerle ekonominin kısa zamanda toparlandı” dedi.

t9

“YATIRIMA KATKI ORANINI TÜM BÖLGELER VE YATIRIMLAR İÇİN YÜZDE 80’E ÇIKARTTIK”

Türkiye’nin 2017 yılına çok güçlü bir başlangıç yaparak başladığını ve 2017’nin 2016’dan daha iyi geçeceğini aktaran Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci şu şekilde konuştu: “Bunun temayüllerini de görüyoruz. Ocak ayı ihracatımız yüzde 18 küsur büyüme yakaladı, Mart ayı ihracatımız onun da üzerinde bir büyümeyi yakalayacağını şimdiden söyleyebilirim. Biz ülkemizin, milletimizin ekmeğini, aşını büyütme sevdasındayız. Türkiye’nin gücüne güç katmak, vatanımıza, milletimize sahip çıkmak derdindeyiz. Ekonomimizi etkileyen, ekonomiyle ilişkili her konuda kolaylık sağlayan tedbirleri alıyor, yeni teşvikler de uyguluyoruz. Yatırım döneminde yararlanabilecek, yatırıma katkı oranını tüm bölgeler ve yatırımlar için yüzde 80’e çıkarttık. 500 milyon TL’yi aşan tüm yatırımlarda, inşaat işleri nedeniyle indirilemeyen KDV’nin iadesini mümkün kıldık. Sigorta primi işveren hissesi desteğinin oran ve sürelerini artırdık, stratejik yatırımlarda faiz desteğini getirdik”dedi.

t12

 

“İHRACAT DESTEĞİ BÜTÇEMİZİ 1 MİLYAR LİRADAN 3 MİLYAR LİRAYA ÇIKARDIK”

Bakan Tüfenkci;”Teşvik belgeli yatırımlarda nakdi sermaye artışı yapılması suretiyle karşılanan öz kaynak üzerinden hesaplanan kurumlar vergisi matrahından düşümü gerçekleştirdik. Emlak vergisi muafiyetleri getirdik. Yatırımı teşvik belgesi kapsamında binalar 5 yıl süreli emlak vergisinden muaf olacak. Arazilerde yatırım teşvik belgesi süresince aynı şekilde muaf olacak. Yatırım teşvik belgesi kapsamında inşa edilen binalarda bina inşaat ve imar harcı alınmayacak. Daha önce 2016 yılında ihracat desteği bütçemizi 1 milyar liradan 3 milyar liraya çıkardık. Yeni destek programlarını uygulamaya koyduk, destek unsurlarını çeşitlendirirken teknoloji yoğunu ürünlerin ihracatına ilişkin desteği de artırıyoruz.        Taşımacılık maliyetlerini düşürecek destekler öngörüyoruz. Bunların hayata geçirilecek. Gemilerin yüzde 85’inin yurt dışından elde edilen bedel hizmet şirketlerinin çalışanları nedeniyle gelir vergisi stopaj teşviki sağlanıyor. KOBİ birleşmeleri teşvik ediliyor. Özellikle sanayici sicil belgesine sahip ve fiilen üretime yönelik çalışan KOBİ’lerin kendi aralarında birleşmeleri halinde kazançlarından 3 yıl boyunca sadece yüzde 5 kurumlar vergisi alınacak..

t7

2017 yılında asgari ücret desteği devam edecek. Bu destekten yaklaşık 10 milyon çalışan faydalanıyor” dedi.

t8

ÜRÜN İHTİSAS BORSASI KURULUYOR

Ürün İhtisas Borsası’nın kurulmasıyla ilgili kararın Bakanlar Kurulu’nda imzalandığını belirten  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından Ürün İhtisas Borsası’nın işlemlere başlayacağını açıkladı. Tüfenkci: “Bu lisanslı depoculuk esasına dayanıyor. Ürünlerin, fıstığın da, buğdayın da, baklagillerin de, zeytini de, pamuğun da hatta zeytin yağının da, kuru kayısının, üzümün ve incirin lisans alan depolarda sınıflandırılıp orada yetkili laboratuarlarda sınıflandırılıp sağlıklı şartlarda depolama imkanı getirdik. Bunu yaparken de lisanslı depolara ürününü koyacak çiftçinin kira bedelini de devlet olarak biz karşılıyoruz. Kendisine bir elektronik senet veriyoruz ve bu elektronik senetle ister gider borsada işlem yapar, ister bir başkasına satar veya acil krediye ihtiyacı var, bankaya gider onu teminat olarak gösterdiğinde de onun faiz oranının belli bir kısmını da yine biz karşılıyoruz. Depoya götürürken nakliye ücreti ödeniyorsa ton başına 25 lirayı da biz veriyoruz. Laboratuar ücretini de yine biz karşılıyoruz. Lisanslı depoların yapımına da teşvik veriyoruz. Yüzde 50’sini biz karşılıyoruz, şimdi Bakanlar Kurulu’nda karar verdik bu oranı daha da teşvik etmek amacıyla yüzde 60’lara, yüzde 75’lere de İnşallah çıkaracağız” şeklinde konuştu.

t10

“BİR DENETMEN MEMUR GELSE SİZİN BÜTÜN FABRİKAYI KİLİTLEYEBİLİYOR”

 

Türkiye’nin önünde şu anda ekonomi için millet için çok önemli bir referandum süreci olduğunu söyleyen Bakan Tüfenkci şunları konuştu: “Sizlerin şikayet ettiğiniz konuların başında bürokrasi geliyor. Şu andaki yapı sanayicimizin önünü açmaktan ziyade, önünü tıkamaya matuf nerdeyse. Diyelim ki SGK’dan bir denetmen memur gelse sizin bütün fabrikayı kilitleyebiliyor, gününüzü öldürebiliyor. Yatırım yapsanız izinler, başvurular belki aylarca, yıllarca gidiyor. Biz diyoruz ki artık Türkiye hızlansın, Türkiye istikrarı yakalasın, Türkiye huzuru yakalasın ve dünya ile rekabet edebilir hale gelsin. Dünyada ne varsa Türkiye’de de o olsun istiyoruz. Sizlerin önünün  açık olması lazım” dedi.

t3

“BİZ DİYORUZ Kİ ARTIK BİR KOALİSYON OLMASIN”

 

Tüfenkci, 5 yılsa seçimler 5 yılda önünüzü görebilmeniz lazım ve mutlaka bir iktidar çıkması lazım. 7 Haziran gibi bir Türkiye’yi bu milletin bir daha yaşamaması gerekir. Veya geçmişteki koalisyonlar dolayısıyla bu milletin sermayesinin, enerjisinin, insan kaynaklarının nasıl heba olduğunu burada birçok arkadaşımız yaşı itibariyle bilirler. Biz diyoruz ki artık bir koalisyon olmasın, tek başına bir iktidar çıksın. Cumhurbaşkanlığı sistemiyle mutlaka ve mutlaka bir Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminde işlerin hızlandırılması mekanizmasının oluşturulması lazımdı ve tek bir sorumlusuyla bu işin hep beraber yürümesi lazım. Biz bir daha 15 Temmuz’ları yaşamak istemiyorsak, bir daha geçmiş dönemlerde çift başlılıklardan dolayı Başbakanlar ve Cumhurbaşkanları arasındaki kavgaları yaşamak istemiyorsak 16 Nisan’da evet diyeceğinize ben inanıyorum        dedi.

t1

“KAHRAMANMARAŞ GEÇMİŞTE TEŞVİKLERİ EN İYİ KULLANAN İLİMİZ”

 

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Sayın Bakanımız son bir iki ay içerisinde 3 kere Kahramanmaraş’ımıza teşrif ederek, Maraş’ımızın hem potansiyelini çok yakından bilen bir hemşerimiz hem de bu potansiyeli daha ileriye götürecek stratejileri hepimize ödev verebilecek konumu ve backgrounduyla ilimize çok ciddi anlamda katma değer sunan saygıdeğer bir Bakanımız. Gerçekten Kahramanmaraş geçmişte teşvikleri en iyi kullanan ilimiz. Devletten aldığı teşvikleri ciddi anlamda katma değere dönüştürerek ilimize ve ülkemiz ekonomisine geri dönüşünü sağlamıştır” dedi.

 

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun ise yaptığı konışmada şunları söyledi; “Kahramanmaraş  2002 yılında buyana istikrar sayesinde ekonomide çok önemli mesafe kat etti. Yokluk yıllarından dev sanayi işletmelerine uzanan büyük bir başarı hikayesi ile şehrimiz, 2002 yılından buyana, hükümetimizin sunduğu istikrar fırsatını, kalkınma adına, istihdamını 4 kat, ihracatını 6 kat artırarak çok iyi değerlendirmiştir.

Bugün 100’ü aşkın ülkeye ihracat yapan bir şehir haline gelmiştir. Son 10 yıl içerisinde en büyük ekonomik başarıyı ise büyük şirketler oluşturabilme kabiliyeti ile göstermiş, 2007 yılından 2017’ye en büyük bin sanayi kuruluşu içerisindeki şirket sayısını 2,5 kat artırarak 22’ye yükseltmiştir.

Son dönemdeki bu başarının temelinde ise Kahramanmaraş’ın 5084 sayılı teşvik yasasında ortaya koyduğu performans bulunmaktadır. Bu yasa ile birlikte Kahramanmaraş 20 milyar liralık yatırımla ilave 100 bin kişilik istihdam sağlama kabiliyetini göstermiş, istihdam üretme konusunda da kahraman unvanına hak kazanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın milli istihdam seferberliğine en çok katkıyı yapacak iller arasında yer almıştır.

Bugün, 23 ilimizde, istihdam, üretim ve ihracatı artırmak amacıyla Hükümetimiz tarafından çok halis bir niyetle hazırlanmış olan cazibe merkezleri programı, umuyoruz ki, Kahramanmaraş örneklerini doğu bölgelerimizde çoğaltacak ve bu bölgelerimizin ekonomik ve sosyal gelişiminde çok büyük bir rol oynayacaktır” dedi

t10

BAKAN TÜFENKCİ’YE TEŞEKKÜR

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve odalara, borsalara çalışmalarıyla destek ve güç verdiğini belirten Zabun şöyle devam etti: “Her zaman yanımızda olan, iş dünyamızın sorunları ve geleceği için üstün gayret sarfeden, KOSGEB kredisi, TOBB nefes kredisi, KGF kaynaklarının geliştirilmesi, teşvikli yatırımlarda katkı oranının artırılarak vergi indiriminin tam uygulanması gibi konularda büyük emeği olan ve bugün iş dünyamız ile biraraya geldiğimiz bu mekanda aramızda bulunarak bizleri şereflendiren Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci’ye teşekkürlerimizi arz ediyorum. Son dönemde Hükümetimizin ekonomik alanda ortaya koyduğu bu politikalar, reel sektöre ve özellikle istihdamı artırmak adına sunulan reform niteliğindeki destekler, finansal sıkıntı içerisinde olan sanayici, tüccar ve esnafımızın dertlerine çare olan mali kaynaklar dolayısıyla, Kahramanmaraş iş dünyası adına hükümetimize şükranlarımızı sunuyorum”dedi.

t5

 

SÜPER TEŞVİKLER ÜLKENİN EKONOMİK GÜCÜNÜ ARTIRACAK

Zabun; “Yine hükümetimizce hazırlıkları sürdürülen büyük ölçekli yatırımlara yönelik ‘süper teşvikler’ olarak kamuoyunda yer bulan muazzam destek paketi ülkemizin ekonomik gücünü hissedilecek şekilde artıracaktır. Diğer taraftan, Kahramanmaraş gibi, sanayileşmede öne çıkan, büyüme potansiyeli yüksek KOBİ’lerin yoğun olarak faaliyet gösterdiği üretken Anadolu şehirlerinin de yeni desteklerden yararlanmalarını mümkün kılabilirsek, istihdam ve ihracatta çok daha fazlasını gerçekleştireceklerdir.

Bölgemizde de,  enerji desteği, 6. bölgede uygulanan SGK prim desteği, faizsiz yatırım ve işletme kredisi gibi olanaklar sağlanabilirse, ülkemizin makro hedeflerine katkımızı daha da artırmak adına çok büyük bir yatırım atağı gerçekleştirebiliriz. Stratejik ve katma değeri yüksek yatırımlara yönelerek Kahramanmaraş, geleceğe atılacak sağlam adımlarla daha güçlü ve daha rekabetçi bir yapıya kavuşarak kalkınmada etkin rol oynamaya devam edecek ”dedi.

t6

SANAYİCİLER,  ÜLKEMİZ VE MEMLEKETİMİZ İÇİN HER ŞEYLERİNİ VERMEYE DE HAZIR İNSANLAR

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hanifi Öksüz ise yaptığı konuşmada şunları söyledi; “ Bürokraside bir çok engellerle karşılıyoruz. Son zamanlarda ülkemizde istihdamın artırılması konusunda işadamlarının büyük desteğine ihtiyaç duyulmasından oldukça memnuniyet duyuyoruz. Bizde gereken desteği veriyoruz. Hiçbir sanayi tesisi birilerinin şahsı malı değildir. Bir sanayici kazandığı paranın %60’nı devletine vergi olarak ödüyor. Bunun karşılığında sermayeyi, emeği  herşeyi sanayici karşılar. Kar ederse bunu devletimizle paylaşır. Bundan güzel bir ortaklık olmaz. Onun için özel sektör bu ülkede ne kadar çok gelişirse, ülkemizin ekonomisi de o kadar çok gelişir. Son günlerde Hükümetimiz sanayiciye önemli destekler vermeye başladı. Hükümetimize Sayın Bakanın nezdinde çok teşekkür ediyorum. Yeşil Pasaportta çıktı. Şimdi çok önemli konu Sanayicinin işlerini zorlaştırıcı işlerde yeniden bir kolaylaştırma çalışmalarının yapılması gerekiyor. Çok yoğun bir bürokrasi ile karşı karşıyayız. Yatırım yapıyorsunuz Bir mahkeme kararı bütün işinizi bozuyor. 10 bin kişi çalıştırıyoruz Bir tane kazandığımız iş davası yok. Bunların hepsi işadamlarının istihdam artırması yönündeki isteklerini kırıyor. İş yasasında büyük değişikliğe gidilmesi gerekir. Kahramanmaraşlı sanayici aldığı teşvikleri en iyi şekilde yerine getirdi. Biz ilimizde işsizlik sorununu da tamamen çözdük. Sanayicilerimiz memleketlerine gönülden bağlı insanlar. Ülkemiz ve memleketimiz için her şeylerini vermeye de hazır insanlar. Bir sanayici çok kazanırsa çok yatırım yapar, az kazanırsa az yatırım yapar. Başka bir ölçü yok. Ben tekrar bürokraside engellerin kaldırılması yönünde çalışmalar yapılmasını istirham ediyorum. Son zamanlarda Hükümetimizin sanayicilere verdiği destekelerden dolayı da çok teşekkür ediyorum” dedi.

t14

Konuşmaların ardından Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, işadamlarının dilek, görüş ve sorunlarını dinledi.

Toplantının sonunda Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun ve Meclis Başkanı M. Hanifi Öksüz, Bakan Tüfenkci’ye sim sırma tablo hediye etti.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co