Kızlar Okula, Kadınlar İşe projesi anlatıldı

Kızlar Okula, Kadınlar İşe projesi anlatıldı

Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı’nda finanse edilen hibe programı kapsamında Kahramanmaraş Şehit İdari Ataşe Galip Özmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü’nün yürüttüğü, “Kızlar Okula, Kadınlar İşe” ve “Baba, Oğul, Anne, Kız, Hepimiz Okuldayız”  başlıklı projeler kapsamında Öğretmenevinde tanıtım programı düzenlendi.

12 ay sürecek olan projenin başlangıç tarihi geçtiğimiz yıl 1 Kasım 2015’te başlayıp 31 Ekim 2016 tarihinde son bulduğu açıklandı. Proje hedefinin İlköğretim ve Ortaokul sonrası bir okula kayıt yaptırmayan özellikle kız çocuklarını belirleyerek, kayıt yaptırmama nedenlerini ortadan kaldırmak ve okullaşmalarını sağlamak olduğu ayrıca 600 kız ve 250 erkek öğrencinin başta mesleki eğitim kurumları olmak üzere okullara kayıtlarının yapılması sağlamak olduğu açıklandı.

Kızlar Okula, Kadınlar İşe (4)

Bu zamana kadar Rehber Öğretmen, Muhtar ve İmam ile 36 İkna Komisyonu 187 Mahallede 700 kız ve 852 erkek öğrenci olmak üzere ziyaret gerçekleştirildi. Gerçekleşen zamanda 492 kız öğrenci, 683 erkek öğrenci okullara tekrardan kayıtları yaptırılması için ikna edildi.

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, böyle projelerin mesai, çaba, uğraş, gayret ve fedakarlık gerektiğini söyledi. Akkurt konuşmasında; “Köy köy, mahalle mahalle, kasaba kasaba dolaşarak öğrencilere ulaşıp onların okullaşma oranlarını artırmaya yönelik bir süreç işlettiler. Bu çaba ve gayret için hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Liselere yerleşme müracaat süreci başlıyor. Bu tercih süreci ile ilgili olarak bizim bütün rehber öğretmenlerimiz, rehberlik araştırma merkezindeki rehber öğretmenlerimiz danışma merkezi olarak öğrencilerimize ve velilerimize hizmet edecekler” dedi.

Kızlar Okula, Kadınlar İşe (8)

Üniversite sınavında puan sıralamasında Kahramanmaraş’ın %20 oranında yükseldiğinin söyleyen Akkurt, “Geçen yıla göre reel il ortalamasında yüzde ikiden fazla TEOG sınavında yükselişimiz var. Bunun anlamı ise bundan sonra ki okullara öğrencilerimiz daha yüksek puanla gireceklerdir. Puanın düşmesini bekleyenler beklemesinler. Üniversiteye değinecek olursak ikinci sınavlar açıklanmamasına rağmen birinci sınav sonuçlarına hitaben geçen yıla göre bu yılın üniversite sınav sonuç ortalamasına göre Kahramanmaraş genel ortalama da yüzde 20 puan artışını sağlamış durumda. Buda bundan sonra daha iyi öğrencilerimizin daha iyi, kaliteli üniversiteye gireceğinin müjdesini bize veriyor” dedi.

13 bin 902 öğrenci şuanda kurslarımıza devam ediyor. Bunlarla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerinin ücretlerini ödüyor. Biz bunların oluşmaması adına da Milli Eğitim Bakanlığının geliştirmiş olduğu eğitim portalı üzerinden bu öğrencilerimizin yaprak testlerini, deneme sınavlarını, ders anlatım modellerini kendilerine aktarıyoruz. Geçtiğimiz yolda yaklaşık 11 bin öğretmenimiz bakanlığımızdan gelen 5 tane uzman arkadaşla köy köy ve ilçe ilçe gezilerek bunların bu kurslar ve bu tür faaliyetlerden geçinmesi sağlandı. Öğrencilerimizle ilgili olarak belediyelerimizle yapmış olduğumuz çeşitli projeler ve çalışmalarımız vardı. İnşallah bunları yine önümüzdeki dönemde devam ettireceğiz.  Sadece kitap okuma kampanyasıyla ilgili olarak 265 bin kitap okuması gerçekleştirildi. Bunların dönem sonunda da Kahramanmaraş Yıldızlarıyla Buluşuyor kapsamında il içerisinde yapılan faaliyetlerin ödüllerini vererek süreci tamamlamıştık” dedi.

Hatıra resmi çekilerek program son buldu.

Kızlar Okula, Kadınlar İşe (9)

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co