KIYMET BİLMEME HASTALIĞI

KIYMET BİLMEME HASTALIĞI

İnsanoğlu nedense, bazı kıymetlerin değerini elinden uçtuktan sonra anlar.

Ömrünün,

Sağlığının,

Servetinin,

Gençliğinin,

Eşinin ve arkadaşının,

Evladının ve malının kıymetini bilmediği gibi…

Bu örneklerin yüzlercesini verebiliriz.

İşte şimdi özel günleri yaşıyoruz. Ramazan ayındayız, kimi insanlar bu güzel günlerin kıymetini de bilmiyor.

Tabi bu kıymet bilmez insanlar bir gün gelecek, elinden kaçırdığı bu değerlerin ardından ‘keşke’ diyecek.

Böyle insanlar, kıyamet günü, Rabbimize şöyle nida edeceklermiş(Kur’anda); “ Yarabbi sen bizi dünyaya bir daha gönder, bak biz sana nasıl kulluk edeceğiz. Senin istediğin her emri yerine getireceğiz…”

Rabbimiz bu tipler için diyor ki; “ Size bir ömür verdim, ne yapıp yapmayacağınızı kutsal kitaplar ve peygamber göndererek söyledim. Siz yapmadınız, tekrar dünyaya da gönderilmeniz de mümkün değil, yaptıklarınızın sonuçlarını görün bakalım…” Sonumuz ya cennet ya da cehennem olacaktır.

İNANÇLARA SAYGILI OLSANIZ

Şunu söylemek istiyorum, bugün dünden daha iyi değil. Bunu yarım asırlık ömrümüz de gördük. Bir zamanlar sokaklarda çarşafla annelerimiz dolaşırken, sonra mantolu yıllara, ardından streçli (Efendimizin ifadesi ile giyinmiş çıplaklarla karşılaşıyoruz) yarın neler olacak bilmiyorum.

Ha şunu da ifade edeyim, sokaklara bakarak toplumun geneliyle ilgili yorum yapmamız da doğru değil. Çok şükür ki, binlerce, hatta yüzbinlerce yavrumuz bu gün Kur’an kurslarında, camilerde ‘La ilahe illallah’  kapısından girmiş, güzel ahlaklı insanlar olarak yetişiyor. Şu günlerde hayırseverler çok şükür birbirleri ile yarışıyorlar. Teravih namazları kılınıyor, zikir yapılıyor, vakıflar koşuşturuyor v.b

Bu açıdan baktığımızda da umutlarımız artıyor.

Geçenlerde Prof. Ahmet Akgündüz hocamız, İslam’ın bayrağı Anadolu topraklarında battı, tekrar bu topraklardan yükselecektir(Bediüzzaman’ın eserlerinden nakletti) tespitini dinledim. İnşallah bizim insanımız dün ilahi davayı üstendiği gibi, yarında iyiliği yeryüzünden yaymak için üzerine düşüne yapacaktır. Gelecekte en gür ses İslam’ın sesi olacaktır, o günlerde uzak değil.

Tabi biz orucunu tutmayanlara değil, açıktan yemek yiyenlere acıyoruz, istiyoruz ki bu kardeşlerimizde Rabbimizin bu ayda dağıtılacağı sonsuz sevaplardan alsınlar, Rabbimizin geniş rahmetinden yararlansınlar.

ALLAH’IM SEN HİDAYET ET

Evet, insanoğlunun kısa bir ömrü vardır, kendine bir takım imkânlar verilmiştir, başta sağlık olmak üzere, bu imkânlarını ömrünün sonuna kadar en verimli şekilde kullanmak durumundadır. Bizim gayemiz birilerini kınamak da değil. Nurlu yolu onlara göstermektir.

Müflis nedir bilir misiniz? Sorusunun cevabı burada saklıdır. Evet, müflis insan kendisine verilen sağlık, evlat, avret, mal v.b şeylerin kıymetini bilmeyenlerdir. Yani sevap işleyerek cennete girme imkanı varken, kendi eli ile işlediği günahlardan dolayı cehenneme gidecekler için bu ifade kullanılmış.

Sonuç olarak, Ramazanın başlarındayız, iş işten de geçmiş değil. Oruç tutmayan kardeşlerimiz bugün oruçlarını tutsunlar. Birlikte teravih namazına gidelim. Yani kardeş olalım.

Bir başka tercih daha var, açıktan yemek yenebilir, sigara tüttürerek caddelerde olta atabilirsiniz, hatta dondurma yalamakta sizin için engel değil.  Bir şeyde diyecek değiliz. İstediğimiz tek şey, inancımıza saygılı olmanızdır. En azından bunu yapın.

Lokantacı kardeşim, sana da aynı şeyi söylüyorum, kapat perdeni, yüzünün perdesi kararmasın. Paran bereketlensin. İçerdeki insanlar hasta da olsa, kapat perdeni…

Yarabbi bize orucu ve diğer ibadetleri sevdirdiğin gibi, oruç tutmayan bu kardeşlerimiz de kendini sevdir ve hidayet et. Onları da inananların zümresine çıkart.

Amin

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co