Kitap Fuarı Teklifi

Kitap Fuarı Teklifi

Kitap Fuarı Teklifi !..

Kitap Fuarının artısı ve eksisi mutlaka bugünlerde konuşulmalıdır..

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç, kendisi yaptığı gibi daire başkanına da bir talimat vererek, Şehrimizde ki gazetecilerle, yazarlarla, eğitimcilerle, kitap kurtları ile birer toplantı yaparak, Kitap Fuarının artısını eksisini bir not çıkartarak seneye daha iyisini yapma yönünde adım atmalıdır..

2. kitap fuarı bundan çok daha güzel olmalıdır..

3. kitap fuarı ise mükemmel olmalıdır..

Dün yazar dostları dinledik: Mevsim olarak Aralık ayı çok yanlış hava soğuktu..

Eylül sonu Ekim başı idal olur diyorlar.. eylül 15 diyenlerde var..

Açılış Cuma Namazı öncesi olması çok yanlıştı.. bir Cumartesi sabah olabilirdi..çünkü konuşma bitti , herkes Cuma namazına gideceğim telaşına düştü..

Yedi Güzel Adam gibi Kahramanmaraş’ın ulusal bazda yazarı çoktur..

Kahramanmaraş’ın mahalli şairi yazarı çoktur..

Ulusal düzeydeki .: Yazarlar için mesele yok yayın evleri onların kitaplarını getirip sergiliyorlar.. imza günü düzenliyorlar..

Bir de Kahramanmaraşlı mahalli yazarlarımız var ki kitap bastıracak parası yok.. birinci baskısını kendi imkanları ile bastırmış ikinci baskısını yaptıramamış yazarlarımız var..

Belediyemiz Kültür Dairesi başkanlığında bir yazarlar bölümü oluşturularak Kahramanmaraşlı sadece mahalli yazarlarımız için: kitap bastırma bölümü oluşturulmalı..

Maraşlı şairlerin şiir kitaplarını 1000 adet bastırarak bu fuarda sergilemek gerekir..

Fikir adamlarının – yazarlarını kitaplarını bin adet bastırarak burada sergilenmelidir..

Elbistan, Afşin, Göksun, Ekinözü, Nurhak, Andırın, Türkoğlu , Pazarcık , Çağlayancerit hemen her ilçemizin şairi var şiir kitabı yazar var , düşünce adamı var fikrini yazarı var .. köşe yazarları var bunların deneme ve fikir kitapları var bunlar belediyemiz tarafından çok değil şöyle biner adet bastırılarak fuar içinde mahalli yazarlar  bölümü oluşturmak gerekirdi..

Bugünden bu kitaplardan örnekler toplayarak kurulacak komisyon ile mahalli yazarlarımızın kitapları halkımızla buluşturulmalıdır..

Sayı çok fazla çıkacağından eminim : Bir bölümünü bu sene bir bölümünü önümüzdeki sene veya 2.3.4. Kitap fuarlarına yayarak her fuar dönemi bu yazarlarımızın kitapları bastırıla bilir ki bana göre en büyük kazanım bu olur.. böylece yedi güzel adam gibi birkaç ünlü yazarımız daha olmasına vesile oluna bilinir.. yeni yazarlar çıkar..

Tanıdığım yazarlarımız var: 2-3 kitabı hazır olan var : ünlü olmadığı için yayın evleri basmıyor, parası olmadığı içinde kendi bastıramıyor.. öyle bekliyor.. bir gün o kitabı kendisi ile şeyhadil mezarlığına gidecek bizim korkumuz ondandır..

Son gün gittim, kendi bütçeme göre birkaç kitap aldım.. imkanım olsa tüm kitapların tamamını alır evime götürürdüm..

Cemal Nar, Oğuz Paköz başta olmak üzere birkaç mahalli yazarımızı daha fuar da gördüm ancak ilçelerimizden hiç kimse yoktu.. bu da bana göre yeterli değil !..

Yedi güzel adamın : Şehrinden 70 güzel adam daha çıkmalı bunun içinde bu mahalli yazarlara destek vermek gerekir.. her yazarın basılan kitabından almak gerekir..

Yaşar Alpaslan : hocam çok güzel bir çalışma yaptı..

Ayda bir kitap çıkardı sanıyorum bugün çıkan kitap sayısı 100 geçti ama bu kitaplar belli yerlere ulaşa biliyor..

Maraş’ta ne var ? diyene: Ahaaa bunlar var diye göstereceğimiz bir mekan olmalı..

Yaşar Alpaslan hocamın kitapları ve diğer mahalli yazarların kitaplarından destek olmak için çok değil beşer yüz adet alarak : Kültür evinde meraklılarına okumak isteyenlere tanesi 1- 2 TL den satılsa çok yararlı olacaktır.. çok kalın bir kitapsa 3 TL den satıla bilir..

Bedava verilen kitap çöpe gider: bir değeri olmalı bence 2 TL okumak isteyen için bir çok para değil gerisi de belediye desteği ile verilmelidir..

Kitap basan yayın evlerinden : Normal bir kitap için 100-200-300-400 sayfalı kitapların fiyatları bin adet baskı için alınsa : Örnek 100 sayfalık kitabı 1000 adetini  1000TL basarız dediklerinde belediyemiz 500 adet kitabı 1000 TL alıyoruz derse , Şairlerimiz – Yazarlarımız kendi kitaplarından bin adet bastırır yarısını belediye verir yarısın da kendine alır böylece Kahramanmaraş mahalli kültürü yeniden canlanacaktır..

Mahalli yazarlara mutlaka destek olunmalı ki : yeni ünlü yazarlarımız çıksın !..

Bizimki mahalli yazarlar adına bir teklif

Seneye böylece 2. Kitap fuarında mahalli yazarlarımız için bir yer açıla bilecektir..

Kitapları yayın evleri tarafından basılan Türkiye genelinde kitapçılarda satılan ünlü yazarlarımız için mesele yok..

Önemli olan : Yeni yedi güzel adamları buradan çıkarmaktır..

Bu çıktığı zaman kitap fuarı bana göre amacına ulaşmış demektir..

Yeni güzel adamları göstere bilmek için: Türkiye deki tüm yayın evi sahiplerini ve yöneticilerini de Kahramanmaraş’a davet ederek burada misafir etmek gerekir..

Bizimki bir teklif tekdir belediyemizindir..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co