Kitap Fuarı

Kitap Fuarı

Kahramanmaraş 3. Kitap Fuarı dün düzenlenen törenle kitap okumayı sevenlerin hizmetine açıldı.

Perşembe ve iş günü olması sebebi ile açılışa davetli protokol  haricinde çok fazla gelen olmadı.. ama sanıyorum, Cumartesi ve Pazar günü Kitap Fuarı zirve yapacaktır..

Tabi geçen iki seneden tecrübemiz son iki gün katılım tavan yapacaktır..

Açılış konuşmaları ve kurdele kesimi ile açılan Kitap Fuarına geçen yıl olduğu gibi bu yılda yine yurt dışından gelen misafirlerimiz vardı ve onlar damgasını verdu..

Herkes gibi beni en çok etkileyen ise : Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva  oldu.

Ganire Paşayeva : “Tek millet – iki ayrı devlet- sen – ben yok, Biz varız, Türk milleti olarak biz varız.. biz , biz biziz…” diyerek büyük alkış aldı..

Açılışa damgasını vuranda o oldu.. o  Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva oldu.. konuşması ile herkes ağlattı.. dinleyenlerin gözleri doldu..

Ganire Paşayeva :” Türkiye güçlü olmak zorunda, Türkiye ağabey olmak zorunda, Dünyanın neresinde bir Müslüman varsa, Dünyanın neresinde bir mazlum varsa onun gözü Türkiye de, bunun bilen batı tüm oyunları Türkiye üzerine oynuyor,” dedi..

Tek millet iki ayrı devlet – Sen- Ben yok, Biz varız, Türki Cumhuriyetleri ve Türkiye var İslam alemi var bize bizden başka dost yok diyerek önceki gün kaleme aldığı şiirini okuyan Ganire Paşayeva , okuduğu şiirler herkesi ağlattı.

Karabağ işgal altında, Azerbaycan topraklarının yüzde 20 işgal altında , Güçlü Türkiye ile inşallah o Karabağı kurtaracağız.. Belediyemiz bir Karabağ parkı yapması bizleri mutlu etti.. Kardeşlerimi Azerbaycan’a davet ediyorum,” dedi.

Aslında bu konuda en güzel sözü Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili TBMM İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç söyledi ve dedi ki :” Kardeşim Milletvekili Ganire Paşayeva sözü üzerine daha söyleyecek söz kalmadı, onun şiiri üzerine daha yazılacak şiir kalmadı.. Aksu televizyonundan rica ediyorum bu konuşmayı 3-5 defa yayınlasın ki insanlarımız çok iyi anlasınlar,” demesi ile Kitap Fuarı açılışına damgasını vuran ise Ganire Paşayeva oldu.

Kitap Fuarı

Fuar açılışından sonra şöyle ayak üzeri gezme imkanı buldum, çocuk kitapları, dini kitaplar ve ağırlıklı olarak gördüm..

Edebiyat, Tarih, Roman, Öykü , Güncel konulardaki kitapların çok fazla göremedim..

Tabi çok fazla yayın evi var çok fazla kitap türü var bir çırpıda bunun tamamını gezmek mümkün görülmüyor..

Şöyle bir girdim bir de çıktım.. : Ancak ilk gün gördüğüm kitap severlerden ziyade , ilk gün olduğu için açılışta bulunması gerekenlerin katıldığını gördüm..

Türkiye okumuyor..

Gazete- Dergi – Kitap okumada dünya sıralamamız nüfusumuza göre 79 . sırada.. oysa okuyan bir Türkiye olmamız gerekiyor..

Okumadığımız için yakın tarihimizi bilemiyoruz..

Dünümüzü , bugünümüzü bilemiyoruz..

Okumuyoruz.. okuma gibi bir derdiğimizde yok..

Kahramanmaraş Kitap Fuarını gezen herkes evinde 5 kişi varsa 5 kişilik bir aile ise 5 kitap alsa , bir yılda bunun okusa bu bile büyük bir başarı olur..

Kitap Fuarına tüm okulları ve çocukları getirecekler: Buradan anne ve babalara sesleniyorum, çocuklarınızın cebine bir kitap parası koyun kafasına göre bir kitap alsın ve aldığı o kitabı ince ince okusun..

Bu kitap benim kitabım diyerek okusun..

Biz kitap okumayan bir toplum olursak : gelecek nesil de okumaz, bu sebeple her eve bir gazete girmeli, bir kitap girmeli okumalıyız..

Cahillikten kurtulmanın yolu çok okumaktan geçiyor..

Buradan Kahramanmaraşlılara sesleniyorum..

Kitap fuarına gidiniz, her nüfus için bir kitap alınız herkes okusun,

Çok okuyan bir Kahramanmaraş görmek dileği ile

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co