KISKANÇLIK BİR HASTALIKTIR

KISKANÇLIK BİR HASTALIKTIR

İşimiz insanı yoğurmaktır, ancak biz fırıncılar gibi tek tip ‘un’ kullanmayız, her biri kendi içinde farklı bir alem olan insanı şekillendirdiğimiz için, önce yavrularımızı tanımak zorundayız.

Nasıl fırıncı una biraz fazla su katsa, hamur istenen kıvama gelmiyor ise, çocuklarımızı da tanımadan yapacağımız sevgi ya da disiplin onu istenmedik şekiller almasına sebep olur.

Tabi insan zekası, ilgisi, istidadı, karekteri, kabiliyeti ile farklı olduğu için, işimiz zor. Zor ama bir o kadar da keyifli. Çünkü, onlara istenilen davranışları verdiğimizde harika bir zevk alıyor insan…

Bu gün ruhsal hastalıklardan biri olan kardeş kıskançlığını ele alacağım, öyle bir hastalık ki bu tip çocuklar evde kardeşini bırakıp okula geldiğinde, aklı orada kaldığı için başarısını olumsuz etkilemekte.

Bu konuda araştırma yapan uzmanlarımız, kardeş kıskançlığının belli ölçüde normal olduğunu, ancak aşırı kıskançlığın hastalığa dönüştüğünü belirtiyorlar.

ANNELER YENİ KARDEŞE HAZIRLIK YAPMALI

Yeni bebeğin doğacağının öğrenildiği andan itibaren çocukları kardeş olgusuna hazırlamak, kardeş kıskançlığını önlemenin en önemli adımıdır. Öncelikle, çocuğa kardeşinin doğacağı söylenmeli, bunun nasıl bir süreç olacağı anlatılmalıdır…

Doç. Dr. Hidayet Tok, geçtiğimiz hafta bu konuda bizimle bu konuda enteresen bir bilgiyi paylaştı. “Çocuklarda özellikle yeni dünyaya gelmiş kardeşler olduğunda sıkıntıların baş gösterdiğini ve küçük çocukların henüz adaletle davranmanın erdemini kavrayamadığını belirten Tok; “Siz yeni doğanla fazla ilgilenirseniz, bu ilgi büyük çocuğun dikkatinden kaçmaz ve rahatsız olmaya başlar. Hatta ‘gerileme’ dediğimiz, çocukların bebeklik dönemi davranışlarına tekrar dönmelerine sebep olur. Mesela yürüyen bir çocuk, evdeki emekleyen kardeşine fazla alaka gösterildiğini fark ederse kendisi de tekrar yürümekten vazgeçerek emeklemeye başlayabilir. Çünkü ona göre emekleyenler daha çok sevilmektedir. Bu okula giden çocuklarda da görülebilir. Okula gitse de çocuk her zaman çocuktur ilgi ve alaka ister. Küçük kardeşine daha fazla ilgi gösterilip ‘sen dersine çalış’ gibi okula giden çocukların ilgisiz bırakılması öğrencilerde olumsuzluğa neden oluyor.

Kendisine yönelecek ilgi, alaka, şefkat hatta paranın bir bölümüne ortak olan kardeş, imkanları kısıtlayan bir unsur olarak algılanır. Bir de kendisinden çok paya sahip olduğu düşünülürse kıskançlık ve öfke tavana vurabilir. En ufak etkileşim krizinde kardeşler birbirine şiddet uygulayabilirler. Eşit davranmamak kıskançlık duygularını körükler. Bu nedenle ebeveynler çocuklara eşit davranmaya özen göstermelidir. Aksi takdirde çocuklar birbirlerine düşman gibi algılar” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU KÜÇÜMSEMEYEN

Bu konuyu küçümsememek gerektiğini belirterek, neler yapılması gerektiğini şu şekilde sıralamak mümkün. İşin aslı şu, kardeşi kardeşe hazırlamak gerekiyor. Çünkü eski çocuk, kendisine gösterilen ilgilinin bölündüğü kanaatindedir.

Sonuç olarak kardeşi kardeşe hazırlamık gerekiyor. Kardeşin kardeşe yardım etmesi fırsatı oluşturulmalı.

Yeni doğacak kardeşin, bebek olduğunu, onun bir takım ihtiyaçlarının karşılanması için, ilginin o yöne yönlenmesinin gereklilik olduğunu, kendisi doğduğunda da aynı şekilde anne-baba olarak ilgi gösterildiğini anlatmak gerekiyor. Bunu yaparken eski resimleri gösterebilirsiniz, bebeğin ihtiyaçlarını karşılamada görevlendirme yapabilirsiniz.

Sonra yeni doğan çocuklarınızı, diğer çocuğun yanında çok sevdiğinizi söylemeyin. Anne, yeni bebekle ilgilenirken, baba da kıskançlık kırizi yaşanmaması için diğer çocuğuyla ilgilenmelidir.

Çocuktur, birşey anlamaz dememek gerek. Onlarında duyguları, algıları, üzüntüleri olacağını unutmamak gerek.

Bütün bu ve benzer çalışmalarınız sonunda çocuklarınızın topluma faydalı bireyler olacaklarını, hatta evliliklerini bile olumlu etkileyeceğini unutmayalım.

Her şeyin aşırısının bir hastalık olduğunu unutmayın, hiç bir sorunu da küçümsemeyen diyor, saygı ve selamlarımı iletiyorum.

 

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co