Kış yaklaştı, vatandaş sobalarını yenilenmeye başladı

Kış yaklaştı, vatandaş sobalarını yenilenmeye başladı

Doğalgazın yaygın olarak kullanılmaya başlamasının artından soba alımları iyice gerilemeye başladı. Ancak, hala kırsal kesimde soba yaygın olarak kullanılıyor.

Özellikle köyden gelen vatandaşlar kışın soğuklarını azaltmak için daha fazla ısı alabilecekleri pratik kullanımı olan sobaları tercih ederken, bizde soba fiyatlarını araştırdık.

Kahramanmaraş’ta doğalgazın hemen hemen her mahalleye gelmesine rağmen, geçen seneye göre soba satışlarında bir azalma meydana gelmediği bildirildi. Soba satıcıları, evine doğalgaz alan bazı vatandaşların ısınamadıkları gerekçesiyle oturma odasında soba kullandığını söylerken, Fatih Dağ isimli soba satıcısı esnafımız, satışların yeni yeni başladığını belirterek şunları söyledi: Üretici firmalar kendilerini yeniliyor, çok güzel soba çeşitleri geldi. Fiyatlarda oldukça uygun böyle olunca hareketlilikte başladı diyebilirim” derken.

Vatandaşlar, soba çeşitlerine bakarak kendilerine en uygun ve az yakıt tüketen sobalardan almaya çalışıyor. Her sene Ekim ayında soba satışlarının başladığını ifade eden sobacılar, fiyatlarda 4 senedir aynı seviyede olduğunu söyledi. Köylüler, yemeklerini pişirmek için kuzine tipi sobaları tercih ettiklerini belirtti. Her yıl zamlanan kömür fiyatlarına rağmen kentimizde sobaların çeşidine göre 90 ila 400 YTL arasında satılıyor bilgisini verdiler.

Doğalgazın soba satışlarını etkilediğini ancak, köylerden hale talep gelmeye devam ettiğini belirttiler.

Bu arada Fatih Dağ, şehrimize mega projeler yapılması konusunu da gündeme getirip, Yeni Türkiye’den söz eden siyasilerin, Yeni Kahramanmaraş’ın da yönünü iyi belirlemesi gerektiğini belirterek, küçük değil, mega projelere ihtiyacımız var. Yapılan çalıştayların sonuçlarını görmek istiyoruz” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co