Kırsal Kalkınma Destekleri üreticileri azimlendiriyor

Kırsal Kalkınma Destekleri üreticileri azimlendiriyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının teşvik ve desteklerinden yararlanan üreticiler azim ve şevkleri artıyor.

Akalp Süt ve Süt Ürünleri İşletme Müdürü İbrahim Aksüyek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının teşvik ve desteklemelerinden faydalanarak işletmesini büyüttüğünü söyledi.

Akalp Süt ve Süt Ürünleri İşletme Müdürü İbrahim Akküsek; İşletmemiz 2012 yılında Babam Hasan Aksüyek’in girişimleri sonucu “Sanen Keçi” çiftliği olarak kuruldu ardından büyükbaşa geçtik ve amcam Güntekin Akyüsek’le beraber şirket haline gelip işletmemizi büyütme kararı aldık.

34 baş sağmal kapasiteye kendi öz kaynağımızla ulaştıktan sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın kırsal kalkınma desteklerinden yararlandık ve kapasitemizi 118 sağmala çıkarttık.

Küçükbaş kapasitemiz de toplam 400 küçükbaşa çıkarttık daha sonra bu desteklerin ardından artık kendi ürettiğimiz sütü kendimiz işlenmeye karar verdik ve mandıramızı kurduk. Mandıramızı da yine öz kaynaklarımızla kurduk, daha sonra Tarım Bakanlığımızın desteklerinden yararlanarak kapasitemizi günlük 12 tona çıkarttık kendi sütümüzle kendi ürünümüzü işleyip doğrudan tüketiciye sunar hale geldik. İşletmemizde yemi kendimiz üretiyoruz yemi ürettikten sonra sütü üretiyoruz ve tüm hayvanlarımızı otomatik sağım sistemi ile sütü sağıp yeraltından mandıramıza alıp mandıramızda yaklaşık 25 çeşit ürüne işliyoruz.

Son etaptaki destek çalışmalarımız ile ilgili güneş enerjisi projemiz onaylandı. 222 kw’lık güneş panellerini ahırımızın çatısı üzerine kurduk kısmetse önümüzdeki ay üretime geçiyoruz. Bu destekle panellerimiz sayesinde çevreyi koruyarak hem enerji üretimine küçükte olsa katkıda bulunuyoruz, hem de kendi kullandığımız elektriği kendimiz üretmiş oluyoruz böylelikle çevre dostu bir çiftlik haline gelmeyi planlıyoruz.

Destekler konusunda bunlar azim ve şevkimizi artırıyor hem de bunların devamını diliyoruz, talep ediyoruz. Bu destekler ülkemiz hayvancılığının kalkınması, süt ve etin işlenmesi konusun da çok büyük önem arz ediyor

Bu konuda bizden hiçbir desteğini esirgemeyen ve her aşamada bize destek olup yardımlarından dolayı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü çalışanlarına İl Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Bakanlığımızın bu desteklerinin devam ederek daha güzel işletmelerin sayısının artmasını temenni ediyorum” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co