KİMLİK BUNALIMI MI YAŞIYORUZ?

KİMLİK BUNALIMI MI YAŞIYORUZ?

 

 

Yazar Salih Tuna’nın son yazısı olan, “Ezberleri Bozacağım” isimli makalesini okurken, Edward Said’in hayatına anlatan Yersiz Yurtsuz eserini okumamızı tavsiye edince, biraz araştırdım. Yazar. Said’in küçüklüğünde yaşadığı kimi ikilemlerine değinirken, “budalalık derecesinde” İngiliz vari bir adla Araplığı su götürmez bir soyadına sahip olmanın, Hıristiyan bir Amerikan vatandaşı olarak Filistin, Lübnan ve Mısır’da, ardından bir Arap olarak Amerika’da yaşamanın Said’in kimlik ve aidiyet konusundaki görüşlerini nasıl biçimlendirdiğini görmenin mümkün olduğunu anlatıyor.

Hepsinden önemlisi, Said’in “ülkeden ülkeye, şehirden şehre, evden eve, dilden dile, ortamdan ortama sürüklenişleri” sonucunda gelişen “yersiz yurtsuzluk” haliyle barışıp, mezhepleri ve ülkeleri aşan entelektüel aidiyetini bulmasının hikâyesi olarak okunabilir.

Arka planda Ortadoğu’da yaşanan siyasi olayların Said’in o zamanki bakış açısından aktarıldığı, gündelik hayatın son derece canlı ayrıntılarla betimlendiği bu kitap, sadece kişisel yönüyle değil, “büyük ölçüde yitik ya da unutulmuş bir dünyayı” gözler önüne sermesiyle de kayda değer bir eser…”

Neyse meraklısına duyurulur, diyor esas konumuza geçmek istiyorum.

 

BATILILAŞMA SÜRECİMİZ SONA GELDİ

Cemil Meriç, kırk yıl öncesinden, “bütün Kur’an’ları yaksak, bütün camileri yıksak, Batı’nın gözünde Osmanlıyız; Osmanlı, yani İslam. Karanlık tehlikeli, düşman bir yığın!” der.

Sözü bizim kimlik arayışımıza getirmek istiyorum. Çocukluğumuzdan beri neyse, bir çağdaş medeniyetler hikâyesi dinledik. Çağdaşlığı ise batılı olmakta gördük. Tam üç yıldan beri, bize öyle bir hikâye anlattılar ki, gerçek sandık. Oysa masalmış.

Bizde de suç yok değil, Mehmet Akif’imiz, onlara tek dişi kalmış canavar olarak yazmış, hak dan değil, güçten yana olduklarını uzun uzun anlatmış yazılarında. Sadece Akif mi? Neredeyse milli düşünen, batının çifte standardını bilen, tarihi şuuru olan herkes yönümüzü batıya çevirmenin yanlışlığını anlattı, ancak hala inanmayanlar var.

Son 5 yıldır yakından gördüğümüz münafıklıklara ne demek gerek. Hani bunlar bizim müttefikimizdi!

Biz de inandık, kıyafetimizi, düğünlerimizi, yaşantımızı, hatta müziğimizi, bütün değerlerimizi onlara benzettik, adeta kendimizi inkâr ettik.

Şimdi bir Diriliş hikâyemiz var, umutlu olmak istiyorum, inşallah yeni nesil kendi öz kültürünü araştırır, bulur ve yaşar.

Umutsuzum demek istemiyorum.

Kalın sağlıcakla.

 

BATILILARA BOYUN BÜKMEK

Bu günlerde, ABD ve batılı ülkelerle aramız iyice açıldı. Açıktan düşmanlık yapıyorlar. Peki neden?

Yazar Mahmut Övür, bu sorunun cevabını şöyle veriyor son yazısında:  “Art arda gelen uzun bir ABD yönetimleri silsilesi ‘eski’ Türkiye’den memnundu; sadık, güvenilir, sıkı bir şekilde Batı yanlısı..

Sonra da bu rolün, 90’larda Sovyetler’in çöküşünden sonra değiştiğini, Türkiye ve ABD’nin bölgesel çıkarlarının çatıştığını ve Türkiye’nin bir arayış içinde olduğunu söylüyor:

“Ankara, kendisine alternatif siyasi ve ekonomik opsiyonlar öneren Müslüman dünya, Avrasya, Rusya ve Çin ile giderek daha fazla yeni stratejik bağlantılar kurmuştur.”

Bunu ne zaman söylüyor? “Yeni Türkiye Cumhuriyeti” kitabının basıldığı 2008’de.

Tabii bu çatışmanın nasıl sonuçlanacağına ilişkin öngörüde de bulunuyor: “ABD’nin bölgesel meselelerde Türkiye ile yakın temas halinde olmayı ihmal etmesi daha pahalıya mal olacaktır.”

Ve kitap şu son sözle bitiyor: “Gelecek ne getirirse getirsin, bir şey kesindir:

O eski öngörülebilir ve sadık ABD müttefiki Türkiye artık tarihe karışmıştır.”

Peki bu durum, avamı nasıl etkiliyor? Ben söyleyeyim, zaten sevmediğin haçlıları şimdi daha da sevmez oldum. Çünkü benim, ülkemin ve İslam aleminin iyiliğini istemiyorlar. Söyledikleri gibi, çağdaş ve medeni de değiller. Onlar sadece ve sadece kendi menfaatlerini düşünürler. Bu kadar

Kalan sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co