KILAVUZLU BARAJI VE ÇEVRESİNİ TURİZME AÇMAK

KILAVUZLU BARAJI VE ÇEVRESİNİ TURİZME AÇMAK

Turizmin kentlerin için önemini bilen bir vatandaş olarak derim ki, bu şehrin en önemli turizm değerlerinden birisi, hatta önceliklisi Kılavuzlu Barajı ve çevresidir..

Konuya giriş yapayım. Bu güne kadar birçok şehir gezdim, oralarda turizm getirisi olan tesisleri incelediğim, gördüm ki her il kendi coğrafi ve tarihi değerlerinin kıymetini bilmiş. Buralara tesis yaparak turist çekmesini bilmiş. Böylece esnafının yüzü gülmüş. Bunun son örneği hemen yanı başımızda ki komşumuz Gaziantep’tir.

Mardin, nerede bir tarih kırıntısı varsa, hemen bir proje hazırlamış, almış teşviklerini, başlamış yenileme çalışmalarına, sonra tanıtım ve ardından turizm patlaması yaşamış. Sadece Mardin değil,  neredeyse tüm Türkiye böyle.

Bizde de son yıllarda güzel şeyler yapılıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğünün yaptığı tarihi mekânların restorasyonu ayakta alkışlanır.(Not: Biraz daha aslına uygun yapılmalı. Örneğin Saraçhane Çarşı Cami) Kale Restorasyon çalışması aklıma ilk gelen çalışmalar içinde yer alıyor. Emeği geçenlere minnet ve teşekkürlerimizi bildiririz.

Sonra Belediyemiz çalışmaları var, Kapalı Çarşımız, Demirci Çarşısı, Teleferik Projesi, köprülü kavşaklar v.s. Bu çalışmalarından halkımız farkında, minnet duyuyorlar…

Ancak!

 

GEÇ KALIYORUZ

Bazı çalışmalar var ki, sonradan yaparsanız pek kıymeti olmaz, treni kaçırırsınız. İl olarak turizmden daha fazla pay almak istiyorsak, daha fazla gayret etmemiz gerek. Şunu söylemek istiyorum,  elimizdeki kıymet ifade eden tarihi ve doğal güzellikleri doğru değerlendirmemiz ve biran önce tesisler yapmamız gerekiyor…

Mesela, Kılavuzlu ve Barajı çevresi bu şehrin en güzel doğal güzelliği olan tabiat harikası bir alandır. Burada tarihi köprümüz var, yeşil ile mavi iç içe, balıkçılar ciddi üretim yapılıyor. Ancak, bu baraj ve çevresi gelecek nesiller adına koruma altına alınmalı, çok katlı yapılara izin verilmemeli. Hatta yapılaşmaya izin verilmemeli. (Bunlar yapılıyor) Bu bölge ve çevresi Maraş’ın Denizi niteliğinde olduğu için, baraj çevresine çok güzel tesisler yapılmalı.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü baraj kenarında su sporları merkezi oluşturdu. Bu çok yerinde bir çalışma oldu. Yazın Türkiye yarışması yapıldı. Gittik, gördük, gurur duyduk, alkışladık organizasyonu…

Fakat bu tesisin karşı kısmında bir yol var ki, içler acısı. Yazın toz, kışın çamur.

Hafta sonu, balıkçılarla görüştüm. Adamlar yalvarıyor, şu su kenarlarına tesis yapılsın, ancak daha önce yol yapılsın ki, vatandaş rahat rahat gidip-dönsün evine…

Oradaki bağcılarla bizim gibi düşünüyor. Öğrendiğime göre Büyük Şehir Belediye Başkanımız Sayın Erkoç, bu bölgeye büyük bir tesis düşünüyormuş. Cumhurbaşkanımızın adını taşıyacak bu tesisi şimdiden merak etmeye başladım. Fakat şu anda bu yol en azından kumlanmalı.

 

DİŞ HASTANESİ KAVŞAĞI

Diş hastanemizde işi olmayan yok, yüzlerce insan o sağlık kurumunda tedavi oluyor. Kendi eşim, bu güne kadar benden habercilik adına hiçbir şey talep etmedi. Ancak geçen hafta o kavşakta yayaların yaşadığı zorlukları anlattı ve yetkililerden ricada bulundu. Sürüceler kadar bu şehirde, yayalarında hakkı olmalı, diye dertlendi.

Diyeceğim şu ki, bu kent çok güzel, Allah bu şehre her şeyi vermiş, ancak geçmişten bu yana baktığımızda kıymeti bilinmemiş.(Son dönemi biraz hareketlendik, bunun farkındayım). Bu kent tarih kokuyor, suyu var, yeşili var, ancak tesis yok. Turist tesisi gelir. Bunun için turizme meraklı olan ilgili ve yetkililer gidip, şu çevre şehirlerde ne olup bittiğine bir baksın. Oradaki çalışmaları şehrimize taşısın, biz de yaşanabilir bir il istiyoruz.

Özellikle bürokratlar, daire başkanları, sivil toplum örgütleri, yazarlar, çizerler, fikri zikri olanlar susmayın be kardeşim. Aldığınız görevin hakkını verin. Proje hazırlayın, yetkililere ulaştırın, nedir bu sessizlik!

Hadi kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co