Kıbrıs’dayız !

Kıbrıs’dayız !

Kıbrıs’dayız

Mehmet Yüzbaşıoğlu, Mehmet Taş, Niyazi Kara, Abdulhakim Eren hocamızla birlikte bugün Kıbrıs’ dayız..

Çağrılmadığın yere görünme, çağrılan yere erinme: sözü mucibince : Sabah Bismillah diyerek yola çıkıyoruz..

Yavru Vatan Kıbrıs’a yapacağımız özel ziyaret öncesinde: Sabah evde hazırlık, sonra aracımız evde kalsın dolmuşla çarşıya buluşma noktasına inelim diye.. dolmuşa bindim..

Damardan girme : Birkaç işçi oldukları kıyafetlerinden belli olan kardeşlerimiz uyumaya çalışıyor..

Dolmuş’un en gerisinde oturan Orta okul son sınıf öğrencileri ise : kıkır kıkır

Müzik sisteminde ise : Müslim Baba

İsyanı- sukut içinde Müslim babayı dinliyoruz..

Hanımla : vedalaştık ya biraz da duygusallık var…!

Sonra : Genç kuşak bir şarkıcı, “ Gitme ne olur gitme, sen gidersen ben ölürüm,” gitme gitme diyerek 70’lik bozuk plak gibi çalmaya başladı..

Söyledim ya: Hanım ile duygusal vedalaşmamız oldu..!

Sonra : yine adını duymadığım sesinden genç olduğunu sandığım bir şarkıcı:” Yakarım lan bu dünyayı, sensiz yaşayamam, yakarım bu dünyayı,” yak anasın satayım yak !.. demek zorunda kaldım…

Merhum Kemal Sunal’ın bir film var : Dolmuş’ta toto oynuyor biliyor.. at yarışı oynuyor biliyor onun gibi bizim dolmuş bir alem..

Neyse : ayağımızı sürüyerek bindik galiba ki: Binevler kavşağına gelmeden dolmuş ful..

Hani ustalarımız, büyüklerimiz hep anlatırlar: “ Kapalı çarşıda esnaf,: ben siltavf yaptım.. san yan komşumdan al !” bunun bugün dolmuş’ta yaşadım..

Dolmuşumuzun genç kuşak şoförü : telefon’a sarıldı, öndeki dolmuşa telefon açtı.. ağabey benim araç ful doldu, sen yavaşlar ben seni geçeyim, sen yolcuları topla !”

Gördünüz mü ? : İnsanlık ölmemiş, adam öndeki dolmuşçu arkadaşının da para kazanmasını istiyor.. vey be !.. Kahramanmaraş Minibüsçüler Odası bu gence bir plaket vermesi gerekirdi ama plakasını almamışım..

Temiz giyimli: Memur olma ihtimali fazla olan biri dolmuş’a bindi..şöyle bir etrafı süzdü, sonra Dolmuşçuya seslendi:”Beyefendi dururumsunuz ben ineceğim ! “  dedi ve oturacak yer olmadığı için indi..

Oysa : Benim gibi bir Kıbrıs yolcusu : Adana da uçağa yetişecek bir yolcu elinde iki çanta ile ayakta geliyor be adam diyecektim ya neyse !..

Suriyeli gençler: Sanayii Sanayi ,”halas, sanayi halas !..müşkülat mahfi , seyyare Sanayi !” diyerek yarım Arapçamızla yardımcı olmaya çalıştım..

Abdulhakim Eren hocam geldimi, namı diyar patronumuz, Fotospor Mehmet Yüzbaşıoğlu geldimi, Niyazi Kara ve Mehmet Taş geldi mi ? endişesi içinde minibüste yolculuk devam ederken, çarşıya doğru geliyorum..

Acıklı Türkü: bu defa da ağlayarak gideceğim galiba:

Bir Kıbrıs’a gidelim dedik, başımıza gelmeyen kalmadı, Sabah Minibüs faslı böyle olursa siz : Adana ‘ya gidiş var, Adana dan uçakla Kıbrıs’a gidiş var, otel yerleşme var var var var.. sabah sabah yandık..

Kısık ve ince bir ses:”Durak da inceeeecek vaaaar!

Minibüs durağı geçiyor: Şoför bey bizi duymadınız galiba durak’da inecek var.. inecek var , seslerinin yükselmesi üzerine: Öğrencilerin tamamı indi..

Kaptanımız : isyanım var isyanım var, fakir ekmek bulamazken, butu götüren şerefsizlere karşı isyanım var şarkısını çalmaya başladı..

İşçiler uyumaya devam ederken: Arada bir gözünü açıp bakıyor sonra hemen kapatıyor uyumaya devam , isyan parçaları çalmaya devam..

Sabah saat 06 00 da Kıbrıs’a gitmek üzere yol almışken şu başıma gelenlere bakın, oysa bugün güllerden , çiçeklerden güzelliklerden söz edecektim..

Moral sıfır.. tam bu nokta da iken Hacılar dan Harun Akyol kardeşim arayarak: “ Hacı ağabey sana tereyağ, süt, çökelik gönderdim köy garajından al ! demez mi ?.. işte bu defa benim isyanım başladı..

Düşünün mis gibi tere yağ, köy yumurtası, çökelik, taze keçi sütü, aman Allah’ım bütün bunların hepsini birden kayıp etmek ne demek biliyor musunuz. ? yandım..

Hanım iki gözü çeşme ağlar: Süt , yağ, çökelik, yumurta köy garajında kaldı buna kim yanmaz ki !

Sözün özü : Sevgili okurlarım, buluşma noktasındayız ve iki dakika da bu yazımı yazarak, Kıbrıs’a doğru yol alıyorum.. 3 gün Kıbrıs da kalacağız, heybemiz dolu geleceğiz, Allah nasip ederse Kıbrıs notlarımızı okuyunuz..

Kusur ve gaflarımız af ola !..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co