Kıbrıs Notları-3

Kıbrıs Notları-3

CİU ERENA

20 Temmuz 2010  yılında açılışı gerçekleştirilmiş olan CIU ARENA,  tüm spor alanlarını bünyesinde bulundurma özelliği ile KKTC’nin ilk entegre spor kompleksi olup 7500 m2 kapalı alan ve 15.000 m2 açık alandan oluşmaktadır. Kompleksin açık alanında iki halı saha, iki basketbol sahası, iki voleybol sahası, iki tenis kortu, beach handball, beach volley, beach football kortlarından oluşmaktadır. CIU ARENA kapalı alanı ise fitness salonu, kapalı spor salonu, kapalı yüzme havuzu, masa tenisi, aerobik salonu, tırmanma duvarı, atış poligonu, squash salonlarından oluşmaktadır.

Görevliler önümüzde biz peşlerinde geziyoruz.. Yüzme havuzuna bayıldım..Bünyesinde bulunan modern spor tesislerinde, alanında bilgili eğitimcilerle, öğrencilerimizin çağdaş spor eğitimi alabilmelerini ve topluma kaliteli insan yetiştirmeyi sağlamak için çalışanların üstün gayretlerini gördüm..

Otelimize yerleştik, akşam yeği – Girne gezisi hoş sohbetten sonra otele çekiliyoruz ve uyama saatimiz..

Sabah kahvaltı, ve yeniden Üniversite ve İletişim Fakültesinde ki Panele konuşmacı olarak katılmak üzere servisle CİÜ geldik..

İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yar.Doç.Dr. Bahar Taşeli  oturum başkanı : Mehmet Yüzbaşıoğlu, Bekir Doğan, Mehmet Taş, Niyazi Kara Mustafa Cengiz, Mustafa Düzenli konuşmacı olarak katıldı.

CİU anfisi : karşımızda ise : Türkiye ve Dünyanın bir çok yerinden gelen İletişim Fakültesi öğrencileri: Yani geleceğin, gazetecileri, Radyocuları, Televizyoncuları karşımızda durmakta ilk defa böyle bir gurup karşısında konuşmanın zorluğu içinde tüm panelistler ilk bölümde 10 dakika ikinci bölümde soru cevap olarak tam 2 saat süre ile panel yaptık.

Türkiye de ve Dünyadaki basın gündeme getirdik, gazetecilikte yaşadığımız olayları genç kuşaklara aktardı.

Kahramanmaraş’tan götürmüş olduğumuz gazete ve dergi, kitapları hocalar öğrencilere dağıtarak Kahramanmaraş ile Kıbrıs arasında bir köprü olduk..

Eczacılık, Eğitim, Fen Edebiyat, İletişim, Güzel Sanatlar, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik, Mimarlık , Sağlık Fakülleri ve 100’lerce bölüm ve CİU öğrencileri..

Başı açık, Kapalı, mini etekli, Arap gıyafetli, sakallı cübbeli, kimse kimseye karışmıyor herkes dersine ve okuluna bakıyor..

CİU da huzur ve bir sıcaklık var..

Panelden sonra CİU Rektörü Prof:Dr. Hikmet Seçim ile seneto odasında çay içtik ve bize görsel olarak Üniversiteyi anlattı..

Gazeteci Mehmet Yüzbaşıoğlu teklifi üzerine: CİU ile KSÜ kardeş üniversite olması gündeme geldi.

CİU Rektörü Prof.Dr. Hikmet Seçim, “ Biz her türlü birlik ve beraberlikten yanayız, KSÜ ile kardeş üniversite olma veya karşılıklı öğrenci değişimi yapmaktan şeref duyarız, Basın bu konuda aracılık yapması bizleri mutlu eder,” diyerek KSÜ Rektörü Prof.Dr. Durmuş Deveci’ye selam gönderdi.

İkinci gün akşam yemeğinden sonra yeniden otelimize gelerek dinlenmeye geçtikten sonra 3. Günümüzde Kıbrıs gezisine çıktık..

Selimiye camii, Lala Mustafa Paşa Camii, Mağosa Kalesi,  Hellim Peyniri, Kıbrıs Kahvesi gezi ve ziyaretlerden sonra ise : Gece Türkiye ve Adana – Kahramanmaraş’a dönüşe geçtik..

TATLISU ZİYARETİ

Kahramanmaraşlı Belediye başkanımız ki : Kıbrıs da ki 29 belediye içinde bir tek kuruş borcu olmayan kasasında parası olan 3 belediyeden biri Tatlısu Belediyesi

Belediye başkanı A.Hayri Orçan, Beyoğlu Kasabasından olunca.. Hemen İbrahim Selci hocamızın , Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş’un kulaklarını çınlattık..

TATLISU BELEDİYESİ

Kahramanmaraş _ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti – Tatlısu Belediyesi arasında köprü kurmak üzere temelleri attık..

Ağustos ayında: Tatlısu da uluslar arası Maraş Dondurma Festavali, eylül ayında ise Kahramanmaraş’ta Kıbrıs meydanında Kıbrıs günleri sergisi gösterileri ve etkinlikleri yapmak üzere : Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ile görüşme ve Kıbrıs daki Dondurma Festivaline birlikte organize edelim kararı alındı.

Kahramanmaraş Kıbrıs arasında KSÜ – Belediyelerle atılacak dostluk köprüleri öyle sanıyorum Ticarette de ayrı bir hareket getirecektir..

Gazimağusa , gezimiz de bir çok yeni olayı öğrendik..

Rehberimiz: Türkiye Tanıtım Ofisi Müdürü Barçın Boğaç olunca: Namık Kemal’in sürgün hayatında yattığı zindanı, Kale ve Kale çevresindeki su kanalını, limanı görerek tarihimizi bir defa daha yaşadık..

Rehber çok önemli, Kıbrıs gezisi için de iki gün veya 3 gün yeterli değil bir hafta durarak tarihi ruhuna işleyerek gezeceksin..

Bahar havası içinde Kıbrıs gezimiz 3 günlük rüya gibi oldu.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co