Kıbrıs Notları -2

Kıbrıs Notları -2

Kıbrıs Notları -2

Uluslar arası Kıbrıs Üniversitesi CİU “CLHDUZ, INTERNATONAL UNIVERSİTY “ İletişim Fakültesi öğrencilerine verilecek olan panele konuşmacı olarak davet edilerek 4 Mart 2015 Çarşamba Sabah Kıbrıs’a gederek 3 günlük Kıbrıs Ziyaretimizi tamamlayarak ilimize döndük..

Ev Sahibimiz temsilcisi: Abdulhakim Eren hocam ile sabah buluştuğumuzda panelin diğer konuşmacı gazetecileri, Mehmet Yüzbaşıoğlu, Mehmet Taş, Niyazi Kara ile koyu bir sohbetle yola çıktık..

Sohbet: Siyasi, ekonomik, kültürel olunca Adana Şakir Paşa Hava alanına kuş misali 3-5 dakika gibi bir zaman dilimi içinde vardığımızı his ettik..

Sohbet Notumuz: “ Türkiye hiç kimse gerçek ismini taşımıyor: Ahmet Türk – Ne kadar Türk, Arif Sağ – Ne kadar Sağ,  CHP de Cumhuriyet yok, MHP de Hareket yok, Ak Partide Adalet yok, yok oğlu yok.. bu tartışmalar, şair ve yazarlarımızla Adana Şakirpaşa hava limanı dış hatlar terminalindeyiz..

Çekim esnasında : Ayda Süzer hanım efendinin görevli çekim memuru ile tartışmasını pas geçerek, gümrük işlemlerini yaptırmak için Pasaport kontrol polisine yöneliyoruz.

Kıbrıs’a nüfus cüzdanı ile giden : bedava giderken, Biz Pasaport ile çıkış yaptığımız için yurt dışı çıkış pul parası 15 TL ödemek zorunda kaldık..

Çekim tartışması ile ve koltuk kavgası ile başlayan yolculuğumuz Polis de ki Kemer ve ayakkabı çıkarma tartışması ile devam ederek, salonu geçtik..

Adana’dan Kıbrıs’a götürecek olan : uçak bu defa da 40 dakika rotar yaptı..

Neyse: uçağa bindik, THY Uçak ikramına alışan vatandaş: Pegesus de paralı olan çayı kahveyi kazık fiyatta içme ve alma tartışmalarının yaşandığı yolculuk sonunda Kıbrıs’a indik ve Ercan hava alanından bizi bekleyen CİU servis aracı ile üniversiteye geçti..

Çay – Kahve molasından sonra

Türkiye Tanıtım Ofisi Müdürü Barçın Boğaç: 4 Şubat 1997 yılında Başkent Levkoşa da kurulan Uluslar arası Kıbrıs Üniversitesi bugün 10 Fakülte, 100’lerce bölüm ve 10 bin yakın öğrenci ile Kıbrısda parlayan bir yıldız olduğunu söyledi.

Öğle yemeği: CİU fakültelerini ziyarette başlıyoruz..

Dört duvar , bir tavan, bir kapı 30 sandalye ile oluşan sınıf sınıfdır ama CİU de ise eğitim farklı..

Bir defa okulun kapısı ve çevresinde duvar yok..

Kapıda güvenlik güçleri özel korumalar, “Danışma” ve memuru yok..

Dikey değil, yatay olarak yapılan Üniversite : bizde ki alışıla gelmiş üniversiteden öte bir tatil köyüne benziyor..

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi  toplam 17 yurt binasına sahiptir. Yüksek kalitede ve her türlü konfora sahip özel olarak tasarlanmış UKÜ yurtları, öğrencilerine huzurlu, etkin ders çalışmaya uygun ve güvenilir bir ortam içinde beş yıldızlı tatil köyündeler..

Barçın Boğaç bey ve asistanlar önümüze düştü yurt binalarını gezdiriyorlar..

Tüm odalarda ücretsiz ve limitsiz internet erişimi, LCD TV, çalışma masası ve sandalyesi, kütüphane, elbise dolabı, yatak, mini buzdolabı, odalar arası görüşmeye ve dıştan aranmalara açık telefon bağlantısı olduğunu görüyoruz..

Bizi etkileyen ise : Projeleri oldu… UKÜ yurtları, Stüdyo ve Apart tipi şeklinde ikiye ayrılır. Bir, iki ve dört kişilik odalardan oluşan stüdyo tipi  yurt binaları bir yıllık yemekhane üyeliği, yurt konaklaması ve eğitim ücretlerinin dahil olduğu ekonomik  paketler ile birlikte insanın içine huzur veriyor..

Kalın ense: Şiş göbek, obazite hatsa öğrenci istemiyoruz: Sağlık diyen CİU yönetimi sağlık ve spor için tüm imkanını sefer ber etmiş..

Tabi : Cumhurbaşkanı Mehrum Rauf Denktaş kabrini ziyaret, Selimiye Camii, Lala Mustafa Paşa Camii ve Kaleler, Surlar , Namık Kemal Zindanı ziyaretlerimizle devam eden 3 günlük Kıbrıs ziyaretimizde çok şey öğrendik..

Kıbrıs ziyaret edecek olanlara tavsiyemiz: Deniz her yerde var ama gezmek için en güzel ay Mart ve Nisan ayı serin çok sıcak değil.

Yeni Dostluklarla güzel ziyaretimize devam ediyoruz

Devamı Yarın..

İyi günler





Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co