KİBİRLENME İNSANOĞLU

KİBİRLENME İNSANOĞLU

“Allah, Kâbe’yi, o saygıya lâyık evi, haram ayı, hac kurbanını ve (kurbanın boynuna asılan) gerdanlıkları (maddi ve manevi yönlerden) insanların belini doğrultmaya sebep kıldı. Bu da Allah’ın, göklerde ve yerde ne varsa hepsini bildiğini ve Allah’ın her şeyi bilici olduğunu (sizin de anlayıp) bilmeniz içindir.(Maide/97)

Hac müslümanlara farz kılınmıştır, tabi gücü yetene. Bu gücü yetme meselesini de aslında açmak lazım, Efendimiz(sav); “ Yol bul hacc et!” buyurmuşlardır. Bu ne demek, öyle büyük büyük paraların olmasına gerek yok…

Beytullah ve Resurullah sevdalıları vardır. Onlar isterler ki, her fırsatta Umre’ye gideyim, Efendimin o mis kokusunu duyayım. Oradan Kabe’ye geçeyim, ihrama girip, tavaf yaparken, Rab’bimin en güzel isimlerini anayım, günahlarım için af dileyeyim…

İşte böyle bir Allah dostu, Mekke’ye varır, Altınoluğun karşısına oturur, yanında arkadaşları vardır, Hakk Aşığı Ahmed Kuddusi (Hz)anlatıyor; “ Dedim ki sağ tarafta ki Denizli Horozunu gördün mü? Yok Efendim dedi..Dedim bak sol tarafta da bir tavuk var..Bunlar sana birer örnektir ..

Bak sağ da ki hafız yanındaki cemaate nasıl kuran okuyor böbürlene böbürlene kabara kabara sesini millete duyurmaya çalışa çalışa; işte o kişi denizli horuzu gibidir. Bak birde o köşede bir hafız var ne kadar mütevazi!

Kendini göstermek bir yana, neredeyse tevazudan yerlere eğilecek, insanların övgüsünden kaçıyor. İşte o kişi da tavuk gibidir. Sizde tavuz gibi olun, mütevazi olun. Sesinizin güzelliği ile malınız ile güzelliğiniz ile horozlanmayın, kibirlenmeyin sakın…”

Buradan anlıyoruz ki, hac dahil ibadetlerin gizlisi makbul, ilgililere duyurulur.

MAL-ŞAN-ÜNVAN YALAN

Şair; “ Kibirlenme insanoğlu, ölmemeye çarenin mi var!” Diye sorar, evet ölüm var, bu dünyada ne padişahlar, ne peygamberler gördü.

Nerede ‘büyük’ İskender, nerede Nemrut, Firavun ve Sultan Süleyman!

Hiçbiri yok, ancak biri kötülükleriyle, bir kısmı iyilikleriyle unutulmadı.

Bugünü kadar nice servet sahipleri geldi geçti.

Hani Kadıoğulları.

Dünya güzeli seçilen o bayanlar şimdi nerede?

Belki de buruşmuş yüzlerini gerdirmeye, ağarmış saçlarınını taramaya uğraşıyor, bir kısmı ise karatoprağa yar olmuş. Olduysa tabi!

YANİ YUNUS NE GÜZEL DEMİŞ

“Nice bir besleyesin, bu kadd(boy/pos) ile kameti

Düştün dünya zevkine unuttun kıyameti

Dürüs, kazan, ye yedir, bir gönül ele getir

Yüz KABE’den yiğrektir(daha iyi), bir gönül ziyareti.

Uslu değil delidir halka salusluk(hilekarlık) satan

Nefsin müslüman etsin var ise kerameti

Yunus imdi sen dahi, gerçeklerden olagör

Gerçek erenler imiş, cümlenin ziyareti”

Sözün özü şudur; dünya bir imtihanhanedir. Kimimiz zenginlik içinde yüzerken unuturuz yetimleri, yoksulu, kimimiz fakirlik içinde kanaatkarızdır.

Kimimiz yanarız Kabe’ye gitmek gidemeyiz de buralarda gözyaşı dökeriz için için, kimimiz o mübarek beldede şaşkınızdır,  ararız ama bir damla gözyaşına hasretizdir.

Kimimiz varlık delisi, kimimiz yokluk zenginiyizdir.

Sonuç burada hiç, orada çokşeyizdir.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co