Kentsel Dönüşüm Yapıla Bilir mi ?

Kentsel Dönüşüm Yapıla Bilir mi ?

Kentsel Dönüşüm Yapıla Bilir mi ?

Kahramanmaraş’ta bugüne kadar bir metre kare kentsel dönüşüm yapılmadı, bugünden sonra da yapılacağına inanmak istiyorum ama :  inanmıyorum..

Bu yazımı okuyanlar: “Yüzlerce apartman yıkıldı ve yenisi yapıldı, hatta bazı binaları yıkan müteahhit kaçıp gitti bunları görüyormuşsunuz ? “ diye soracaklardır..

Onun adı : kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp yapılsa da devletin hükümetin arzu ettiği kentsel dönüşüm o değildir..

Ben kentsel dönüşümü : Serintepe, Mağralı, Yürükselim, Dunlupınar, Tekke, Karacaoğlan, Sütçü İmam , Haydarlı, Duraklı, Sakarya, Abdallar, Namık Kemal, Bağlarbaşı ve diğer gece kondu mahallelerimiz yıkılarak , yerine 100 dönümlük, 200 dönümlük adalar – parseller oluşturularak , siteler yapıldığı gün Kahramanmaraş’ta kentsel dönüşüm başlamış demektir.

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’ın , Büyükşehir Belediyesinin bir çalışması var ama yapılacak gibi de görülmüyor..

Önsende Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 1560 dönüm hazine arazisi aldı ve buraya 10 bin konut yapmayı planlıyor..

Ağcalı deresinden inen yolu, Aksu çayı üzerinden, Önsene duble yol olarak geçirir buraya 10 bin konut yapar, Tekke , Karacaoğlan, Dunlupınar Mahallelerini buraya taşı burasını da yıkarsa işte gerçek kentsel dönüşüm yapılmış olur.. yeter mi yetmez !

Kahramanmaraş Büyükşehir olmadan 5 ay önce : Ankara Büyükşehir Belediyesine, İstanbul Bakırköy belediyesine gitmiştik, Mustafa Poyraz başkanın başkanlığı döneminde..

Kentsel dönüşümü nasıl yaptıklarını bize uzun uzun anlatılar..

Gece kondu mahallelerinde ve riskli yapıların olduğu bölgede, önce 20-30-50-100 dönümlük parseller ürettiklerini sonra buraya yapılacak binaların projesini hazırladıklarını belediye olarak ise müteahhitlere kat karşılığı vererek, yapılan dairelerden vatandaşın dairesini geri verdikten sonra arta kalanın belediyenin malı olduğunu ve bunları satarak belediye gelir elde ettiklerini bize uzun uzun anlattılar..

Kentsel dönüşüm, şehrin yenilenmesi, belediye için iyi bir gelir kapası ama bunu görene !

Bu bağlamda bakıyorum: Kahramanmaraş’ta bir metre kare kentsel dönüşüm yapılamadı ve yakın zamanda da yapılacak gibi durmuyor.. çünkü yürekli adım atılmıyor..

Kentsel dönüşüm uzmanı benim !

Bizim 24 daireli abartmamın kentsel dönüşüm kapsamında yıkmak için 3 yıl mücadele verdim, sonra yıktık, 8 aydan beri ise bir kişi ile uğraşıyorduk yeni bitti..

24 Daire değil de Tekke bölgesinde 1200 civarında ev varmış bunlarla uğraşmak çok zor bir iş bunu yaşayan biri olarak söylüyorum.. ama yeni çıkan kanun belediyelerin elini güçlendirdi..

Biz 24 daire ve 8 dükkanı ikna etmek için 3 yıl çalıştıysak, vay anam vay.. 1200 evle uğraşması , deveyi hendekten atlatmaktan daha zordur.. ama yapılmaz değil..

Burada Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi , önce Önsen bölgesindeki o arazi üzerine konut yapmalı, sonra Kahramanmaraş’ı yeniden planlayarak, gece kondu mahallelerimizdeki evlerin olduğu yerlerde 10-20-30-50-100 dönümlük büyük site yapılacak parseller çıkarmalı burası için projeler yaptırmalı, sonra müteahhitlere kat karşılığı vermeli, sonra, almış olduğu dairelerden, hak sahiplerine demeli ki : “ Buraya yapılacak sitenin A blok, 5 kat 10 numaralı daire senin aha da tapusu diyerek vatandaşı evinden kentsel dönüşüm kapsamında çıkararak yıkıp buralara siteleri kurması gerekiyor..

Şehrimizdeki müteahhitlerinde para kazana bilmesi için yoğunluk verecek ki işi alan firma para kazana bilsin ancak bu yapılırsa kentsel dönüşüm başarılı olur.. bir ölçüde arsa meselesini de çözer , bugün en büyük sorun arsa sorunu arsa yok..

Birde işin uzmanlarından Kentsel dönüşüm ofisine adam koymalı vatandaşı ikna etmelidir.

Türkiye de duble yollar yapıldı, hava alanları yapıldı, sağlıkta iyi bir yere geldik, Başbakan Binali Yıldırım’ın söylediği gibi zamanımız yok, bu çürük yapılardan kurtulmak için kentsel dönüşüme hız vermek gerekiyordu..

İlk çıkan kentsel dönüşüm yasasında : Ada veya parsel bazında 100 de yüz imza gerekiyordu, son düzenleme ile bu yüzde 65 çekildi ki bu belediyelerin elini güçlendirdi..

Örnek: Tekke mahallesinde yüzde 65 bulduğunda , yüzde 65  ben evimi kentsel dönüşüme veriyorum dediğinde yüzde 35 sorulmadan burada kentsel dönüşüm uygulanacak, elektrik, su , doğal gazları kesilecektir.. Polis gücü ile evler boşaltılarak yıkılacak bu fırsat elde iken Kahramanmaraş kentsel dönüşüm yapmalıdır..

Şehrimiz çağdaş bir şehir olması gerekiyor..

Kuzey çevre yolu : yol boyundaki arsalar için büyük rant oldu, Ağcalı inişinden, Önsene duble yol yapılması Maraş’a nefes aldıracaktır..

Bizden söylemesi

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co