Kentsel dönüşüm

Kentsel dönüşüm

Kentsel dönüşüm kitabı yazacağım !..

Bir çok defa yazdım, bugün bir defa daha yazmak istiyorum..

Kahramanmaraş’ta kentsel dönüşüm yapılmadı, bir tek yapılan yer yoktur..

Afet fonundan, heyelan sebebi ile yıkılan yerleri kentsel dönüşüm diye gösteremeyiz bu yanlış olur.. birde rantsal dönüşüm var ki , bunu da kentsel dönüşüm diye göstermek doğru değildir..

Kentsel dönüşüm şudur: Örnek, Serintepe mahallesi Mahallesinin 5 bin haritasını yaptık, yeni imar planı ve binlik haritasını çıkardık.. sonra Serintepe Mahallesindeki tüm evleri, dükkanları sayısını çıkardık.. Kentsel dönüşüm için örnek: 1000 adet ev 100 adet dükkanının var olduğunu gördük..

Hepsi kayıt altına alındı..

Sonra : Kentsel dönüşüm kapsamında 18 aylık devletin kira yardımı ile bu bölgeyi kısa sürede boşattık ve yıktık, arsa haline getirdik..

Serintepe’ye belediye olarak proje hazırladık..2500 daire, bir okul, iki camii parklar, içinde 250 iş yeri olan bir çarşı projesini hazırladık..

Şehrimizin ve hatta dışarıdan büyük firmaları buraya davet ettik, elimizde böyle bir proje var yüzde kaç ile yaparsınız diye sorduk..

En yüksek veren: yüzde 50 verdi.. 15 ayda iş bitmek üzere ihaleyi o firmaya verdik..

Firma belediyemize: 1250 daire, 125 dükkan verdi.. kiraya çıkan mahalle sakinlerine 1000 dairesini verdik, dükkan sahiplerine ise 100 iş yerini verdik.. böylece belediyemize ise 250 daire 25 dükkan kaldı.. onu da satarak belediyemizin kasasını para dolduracağız.. hak sahipleri evlerine oturacak işi yapan firma ise kendisine ait olan yerleri de satacaktır..

Camisi, okulu, çarşısı ile yeni yaşam merkezi ortaya çıkacak.. yıkılan gece konduların yerinde yeni bir şehir kurulacak.. işte kentsel dönüşüm budur..

Anayasa- Kanunlardaki tarifi budur.. gelin dürüst olalım bir birimizi kandırmayalım..

Rantsal dönüşüm var..

Anayol kenarındaki altında iş yeri olmayan apartmanları altına yapılacak dükkan için alan firmalarımız, binayı yıkıyor, ev sahiplerinin evini yeniliyor, altındaki dükkan da kendisine kalıyor, buna da biz kentsel dönüşüm diyoruz..  bu da doğru değil, bunun adı olsa olsa, rantsal dönüşüm olur, gelin bir birimizi kandırmayalım..

Gelin samimi olalım, dürüst olalım, bunun adı olsa olsa : Rantsal dönüşüm olur..

Diğer bir yapılan yanlış ise: Ana cadde üzerindeki eski bina yıkılıyor arkadakiler kalıyor, peki arkadaki çürük binalar ne olacak ?

Binsene geçse onların altındaki dükkan hiçbir zaman para etmez, değer kazanmaz o evler ise o şekilde kalacaktır.

Bunun örneğini Serinkent’te Merhum Yusuf Tatlı’ın yaptığı yerde gördük.. öndekileri yıktık, arkadakiler ne olacak ? oranın tamamı çürük susuz yapıldı ?..

Belediyelerimiz yanlış yapıyor.. Rantsal dönüşüm yerine adasal 5 bin’lik harita yapılarak dönüşüm yapılmalıdır. Ön ve arka hepsi birden yıkılmalıdır.. Ada bazında yıkım olmalıdır..

En az binlik harita ile çalışılmalıdır..

Kahramanmaraş bir çıkmaza doğru gidiyor..

Eski hal ve Vakıfbank – Albaraka olduğu yer yıkılıyor, oraya bir yazı asmışlar: “ Kentsel dönüşüm hayırlı olsun” Mustafa Poyraz belediye başkanı

Biz bunu o gün yazınca bir gün sonra: Kent meydanı düzenleme çalışması oldu..

Yiğit olalım, dürüst olalım, afet fonundan dere üzerine yapılan yapıları yıkarken, bunun adına kentsel dönüşüm dersen adama gülerler..

Dürüst ve yiğit insan olalım ne olur !..

Eğer öyle ise : Bugün yıkılan o kent meydanına bir apartman dikmemiz gerekir .. yeni iş yerleri yapmamız gerekir..

Bilemiyorum: hani bir söz vardır.. yeni muhtar seçilen Ökkeş emmi, yüksek bir taşın üzerine çıkmış:” Hey köylüler, bende dün sizin gibi bir adamdım” demiş..

Bizim belediye başkanları da : “ Hey Kahramanmaraşlı ap…. bende dün sizin gibi bir adamdım “ diyorlar…

Yapmayın bunu ! insanları kandıramazsınız !

Sonra da : İnsanımızı kandırıyorlar.. Kentsel dönüşüm yaptık diye.. yalanla dolanla bir yere varamayız dürüst olalım yiğit adam olalım..

Bu iş böyle olmayacak : ben bu kentsel dönüşümün kitabını yazacağım.. Kahramanmaraş halkına dağıtacağım, herkes okusun kentsel dönüşüm nasıl olur bir öğrensin..!

Dürüst olun, adam gibi adam olun, yalana dolana gerek yok, kentsel dönüşüm yaptıysak yaptık diyelim.. yapmadıksa yapmadım diyelim.. adam olalım ne var !.. yalan söylemekle nereye kadar gideceğiz..

Dürüst insan olamaz mıyız ?

Eğilip büzülmeye gerek yok; Tabi önce belediye başkanlarımızın birer basın danışmanı tutması gerekir ki her sözün halka nasıl yansıyacağını irdelemek gerekir..

Bunu da yapacak olan gazeteci, bir basın danışmanıdır..

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

“Kentsel dönüşüm” için bir cevap

  1. Bünyamin GÜNAL diyor ki:

    YAZINIZI DİKKATLE OKUDUM,ÖRNEKLER AÇIKLAYICI SAĞOL

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co