Kendini Tanımadan Gidenler

Kendini Tanımadan Gidenler

Kahramanmaraşlı Eğitimci Yazar Mustafa Okumuş’un yeni kitabı çıktı..

Kendini Tanımadan Gidenler !

KAHRAMANMARAŞ- Azarbaycan bulvarı seçkinler sitesinde bulunan Bilgi, İletişim, Sanat, Eğitim ve Kültür Gençlik Kulübü Derneği’nde (BİLSEK) imza gününe katılan Eğitimci Yazar Mustafa Okumuş ; “Kendini Tanımadan Gidenler” adlı yeni kitabı, imzalayarak dostlarına verdi.

Yazar Mustafa Okumuş, yeni kitabı için şu değerlendirmelerde bulundu: “Bugünkü tanıtıma konu olan “Kendini Tanımadan Gidenler” benim üçüncü deneme yayınımdır. Daha önce “Mavi Beklentiler” ve “Kendimiz Olabilme Erdemi” adlı iki deneme kitabım daha yayınlanmıştı. Kendi eserimi yorumlamam doğru olmaz. Öznel bir alanda kendimiz için nesnel olmak çok zordur. Aslında doğru da değildir. Bu nedenle, Kendini Tanımadan Gidenler’in yorumunu okurlarıma bırakıyorum.” Edebiyatın her dalında yazmaya çalıştığını ancak aslında ilgi duyduğu ve yoğunlaştığı dalların; şiir, deneme ve öykü olduğunu ifade eden Okumuş,“Şiir, benim duygusal alanımın ifadesine, estetik değerlerimin yetkinleşmesine aracı olur. Denemeyse düşünsel derinliğimin açlığını doyurur; mantığıma işlerlik kazandırır. Hikâye ise hayatın içini yansıtan aynaya benzer. O aynada bilgilenme, kendimizi ve toplumu izleme, sorgulama olanağı buluruz. Yanlışlarımızdan dönme ya da onları düzeltme fırsatını yakalar, hayata uyumu kolaylaştırabiliriz” dedi.

Deneme ürünleri başucu kitapları oldu

Deneme ürünlerinin günümüzde bir başucu ve cep kitabı olma sürecine girdiğine değinen Okumuş, edebiyatımızın deneme türü ile ilgili şu ifadeleri paylaştı: “Birbirinden bağımsız kısa ve özlü yazılar olması, kolay taşınabilmesi ona bu imkânı tanımıştır. Deneme; kendini tanı ilkesinin bütün bir ömre uygulanmasıdır. Serbest düşün, rahat söyle ilkesine dayanır. Düşünce derinliği, bilgi zenginliği, anlama, kavrama ve gözlem gücü ister. Bir o kadar da dil kıvraklığı, üslup yetkinliği önemlidir. Bu nedenlerle gözleme, algılama ve düşünmeye dönük bir alandır. Bu günkü edebiyatın en son türü olan deneme ile ilk tür şiir arasında öznellik ve dil bakımından bir benzerlik görülebilir. Ancak alanları farklıdır. Bana göre deneme, kendimizi tanıma, yönetme erki ve erdem zenginliği kazandırır bize…”

Kitap yayınlamak ağır sorumluluk ister!

Kahramanmaraş edebiyatının mihenk taşlarından Şair ve Yazar Mustafa Okumuş’un yeni kitabı “Kendini Tanımadan Gidenler” için değerlendirmelerde bulunan Kahramanmaraş Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Abdüllhakim Eren, kitap yayınlamanın ağır sorumluluk istediğini belirterek şöyle konuştu: “Kuşkusuz kitap yayınlamak ağır sorumluluk, özenli, titiz, emek yoğunluklu bir çalışma gerektirir. Bu nedenle ki her yazar için eseri çocuğu gibi algılanır.Mustafa Okumuş’un denemeleri hep insan merkezlidir. Kim bilir, belki de eğitimci kişiliğinin önceliğinin bir yansıması mı diye düşündüğüm olmuştur. Konularda anlatım yalın, akıcı bir üslupla okuyucuyu sıkmadan alıp götürüyor. Yazar, denemenin formatı gereği sert eleştirilerden kaçınıyor; kırıp-dökmeden okurun önüne seçenekler koyuyor, kendi kendisini sorgulamasına imkân veriyor.Okumuş hocamız, araştırma kitaplarında bilimsellik adına belgelere, fotoğraflara, haritalara, çeşitli veriler içeren istatistiki tablolara, alıntı ve kaynaklara çok önem veriyor olmalı ki bunları bolca kullanıyor. Bu deneme türü yeni eseri, Kendini Tanımadan Gidenler, nedeniyle Okumuş Hoca’yı kutluyor, başarılı çalışmaların devamını diliyorum.”

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co