Kemal Karaküçük ve Kumanya

Kemal Karaküçük ve Kumanya

Kemal Karaküçük ve Kumanya !..

KMTSO odası Meclis toplantısı ve Mühendislerle kariyer günündeyiz..

Gençlerimiz galiba heyecanını kaybetmişler !..

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük, konuşması bana heyecan ve enerji verdi.. ama gençleri uyuttu galiba !..

Merhum Barış Manço’nun yıllar önce TRT yaptığı bir program vardı: “ Adam olacak Çocuk” o gözümün önüne geldi.. gençlerin ilgisizliğine baktım vay vay dedim..

Başkan Kemal Karaküçük :” Maşallah çok güzel hatip, o konuşmaya başladığı zaman Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gibi hatipliğini ön plana çıkarak konuşur ve konuşması uzunda olsa şiir gibi dinletir.. konuşurken heyecanı ve enerjisi insanlara yansıyor..

Başkan konuşuyor: bir genç mühendis koltuklara oturmuş uyuyor !

İkisi ise bir kız bir oğlen oturmuş sohbet ediyor.. lay lay lom..

Oysa KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük : öğrenciliği döneminde ve sonrasında İstanbul da kumanya yaparak açıkda bekleyen gemilere nasıl satıp parakazandığını anlatıyor.. altın kadar kıymetli sözler.. tez konusu olacak sözler !…

Beni etkileyen ve heyecan veren yeniden yeni hedeflere koşmalısın dedirten sözleri başkan Kemal Karaküçük’ün  Kumanya işi !..ben kendinden ilk defa duydum..

Karaküçük: Gece 3.30’da Kalkardık

Kendi hayatından örneklerle konuşmasına devam eden Başkan Kemal Karaküçük, şunları söyledi: “Biz, ilk şirketimizi İstanbul’da kurduğumuzda, Boğaz’da açığa demirlemiş yük gemilerinin kumanya ihtiyaçlarını karşılayarak işe başladık. O dönem, gece 3.30’da kalkarak hale giderek gıda maddelerini satın alıp, 4.30’da geri döner kumanya üretimine başlar, sabahın ilk ışıkları ile gemilere kumanyalarını teslim ederdik.  O günkü bu işimiz, kendi sermayemizle kurduğumuz işimiz olduğu için bizim için çok kıymetliydi.

Ben, o günlerden bugüne aynı heyecan ve azimle gelerek bugün Türkiye’nin en büyük 500 şirketi içerisinde 322.sırada yer alan bir şirketin ortağı oldum. Sizler de ancak hayal ettiğiniz işin delisi olursanız, rüyanızda görürseniz bunu, başarılı olursunuz.

Ama önce arabayı, masayı, kasayı, ben ne zaman ev alırım diye hayal ederseniz, bu hedeflere çok zor ulaşırsınız. Önce elinizdeki imkânların kıymetini bilmeniz lazım. Bugünkü başlayacağınız maaşı, bu günkü yapacağınız işi küçümseyerek başlamazsanız, önce alacağınız imkânlarla yapacağınız işi değil geleceğiniz yeri düşünerek çalışırsanız, hayat boyu muvaffak olursunuz.” İşinize aşık olun diyen başkan ne kadar güzel söyledi.

Başkanın sözleri böyle:

Ben utandım ve o kişileri rencide etmemek için resimlerini çekmedim, uyuyarak, kız arkadaşınla sohbet ederek bir yere varamayacağın bir gerçek..

KMTSO : Öz geçmişlerini ve adreslerini yazmaları için bir matbu kağıt vermişler.. ve birde kalem hediye etmişler.. ne kadar ilgili olduklarını anlayın  ki onuda masada unutup gitmişler..

KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük, heyecanla ilk ticarette atıldığını ilk işini nasıl kurduğunu 22 yaşında Üniversite öğrencisi gibi anlatıyor.. bizim kiler ise lay lay lom..

Basın Yayın- iletişim Fakültesine gidecek bir genç yanına geldi, ben de ona : “ İstanbul da matbaa ve gazeteler var gir birine para isteme bedava çalış okul bittiği gün işin hazır olur dedim..

Oysa şimdi gençler:

Kaç para maaş alacağım, Masam nerede, Çaycım nerede, makam aracı verecekmisiniz, internetiniz var mı ? , sabah – akşam servis var mı ? önce bunu soruyorlar..

Ben şunu yaparım : size şu katma değeri sağlarım diye gelen yok..

Başkan Kemal Karaküçük: Tekstil Mühendislerine 300 Lira Burs vereceğiz dedi.. buda Kahramanmaraş tekstil geleceği adına güzel bir olay, bir öğrenci içinde 300 TL iyi para.. zira benimde iki çocuğum üniversite de okuyor onlar için paranın ne demek olduğunu ben bilirim..

Öğrenmenin yaşı ve okulu yoktur..

Başkan Kemal Karaküçük’ün ,” Ailemizin durumu iyi idi, çok çalışmaya ihtiyacım yoktu ama İstanbul da bir yandan okul, bir yandan da kumanya işini nasıl yaptığını , bugün 2 bin üzerinde işçi çalıştığı halde işine nasıl sarıldığını anlatması ve o konuşması aslında üniversite lisans öğrencileri için bir tez konusu ama göreni getir..

Altın gibi bir söz : Nerede Başladığın Değil, Nereyi Hedeflediğin Önemli

Öğrencilerin kendilerini geliştirmesinin önemli olduğunu ifade eden Karaküçük,: “Mühendis demek, bence hesap insanı demektir. Bugün baktığımızda ben iş görüşmelerinde yeni mühendis arkadaşlarda şunu görüyorum; Ne kadar maaş alacağım? Odam neresi olacak? Hemen yaşam standartlarıyla alakalı ciddi bir beklenti var. Bence işe nerede ve nasıl başladığınız önemli değil, hangi hedefe gideceğiniz önemli. ”

Yabancı dilin önemine de değinen Karaküçük, genç mühendisler, mutlaka yabancı dile öğrenmeleri gerektiğini söyleyerek, “1- 1,5 sene çaba göstererek mutlaka İngilizce’nizi geliştirin.”

Duyan oldu ise altın gibi sözler..

Kumanya’dan Tekstil Patronluğuna giden yolun özü:

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co